Чечітка (танець)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Черевики для степу

Чечі́тка — різновид танцю. Інша назва — степ (від англ. step — «крок»). Тим не менше в західній хореографії термін step у цьому значенні невідомий. Вживається теп (від англ. to tap, tap — «стукати», «легкий стукіт»). Характерною особливістю танцю є ритмічна ударна робота ніг. Як правило чечітка виконується у спеціальному взутті, підбитим металевими пластинами. Втім, ці металеві пластини — завоювання нового часу. Засновники жанру (Білл Робінсон, Семмі Девіс молодший, брати Ніколас і ін.) ними не користувалися, покладаючись на тверді підошви туфлей і дубову підлогу.

Історія[ред.ред. код]

Чечітка виникла із змішання різних культур, перш за все, ірландського танцю і афро-американських танцювальних традицій.

Коріння виникнення чечітки сягає ХVІІІ століття, коли у південних штатах Америки почали змішуватись та розвиватись скандальний негритянський танець та завезені ірландські танці. Це сприяло становленню нового стилю у танці[1].

Особливо популярною вона стала у США, де завдяки суміші безлічі культурних традицій на рубежі XIX — XX століть з'явився новий танець.

У 1930—1940-х роках степ став досить популярним, завдяки голлівудським музичним картинам. Фред Астер, Пол Дрейпр, Рей Болджер внесли до чечітки елементи сучасних танців та з класичного балету, додали різноманітність, збагатили естетику танцю. Природним чином мода на джаз популяризувала чечітку, надавши її новий образ і складнішу ритмічну та мелодійну постановку.

Виконання степу

У 1970-ті роки інтерес до степу відродився знову, завдяки тому що в США були відновлені старі мюзикли, почали знову відкриватися танцювальні школи. Одним із найпопулярніших у світі колективів, які виконують різновид ірландського степу (ірландський hard shoe) є група «Riverdance».

Наприкінці ХХ — початку XXI ст. степ опиняється в апогеї свого розвитку. Центром цього танцю стають США, де працюють такі метри як Грегорі Хайнс, Севіон Гловер, Джейсон Семюелс-Сміт і ін. На весь світ про себе заявило степ-шоу «Tap Dogs», які спробували з допомогою степ-танцю передати ритміку сучасного індустріального міста.

У СРСР танець був неофіційно заборонений: колосальній кількості західних фільмів про степ ми можемо протиставити лише стрічку «Зимовий вечір у Гаграх» (у головних ролях — Євген Євстигнєєв та Олександр Панкратов-Чорний). Чечітка є також у фільмах «Карнавальна ніч» і «Ми з джазу». Проте сьогодні на пострадянському просторі степ активно розвивається. Широко відомі такі московські чечіточники як Костянтин Невретдінов (виконавець степу на руках), Володимир Кірсанов, Олег Федоткин й інші, одесити Олексій Гілко, Сергій Остапенко, Олександр Останін й інші.

Примітки[ред.ред. код]

  1. А. Бабаянц. История степа. // <a href="http://mtdf.ru/Presspublic/Step-story.aspx" style="font-size: 1em; line-height: 1.5em;"></a>http://mtdf.ru/Presspublic/Step-story.aspx


Ballerina-icon.jpg Це незавершена стаття про танець.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.