Брід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Брід через річку для автомобілів

Брід — неглибоке місце у водоймі, яким можна пересуватися пішим ходом або транспортом.

Значення слова[ред. | ред. код]

Енциклопедичний словник Брокгауза та Єфрона дає таке визначення: місце на річці, озері, болоті, де по мілководдю можна перейти без допомоги мостів і суден (не більш ніж по пояс людини для піхоти і по черево коня для кавалерії). Війська можуть переправлятися бродом при глибині: піхота — 3, а кавалерія 4 фути, за умови твердого ґрунту. Про існування бродів дізнаються розпитуванням або спеціальними дослідженнями.

Історичні броди[ред. | ред. код]

  • Зарубський брід — брід через Дніпро поблизу давньоруського міста Заруб (на 1328 версті від витоку Дніпра). Пізніше мав назву Монастирська мілина. Напередодні затоплення водами Канівського водосховища мав ширину 320 метрів і глибину 1 метр. У часи Київської Русі на обох сторонах броду стояли давньоруські фортеці Заруб і Устя, які прикривали переправу через Дніпро. Через Зарубський брід часто переправлялися руські дружини, що йшли з Києва до Переяслава. Так, 1096 року непомітно для половців, які взяли в облогу Переяслав, руське військо перейшло брід біля Заруба та несподіваною атакою розгромило ворога.
  • Протолчий брід — вів з правого берега через Старий Дніпро на південну, плавневу частину Хортиці і далі через череду озер і Новий Дніпро на лівий берег. Брід було затоплено водами Дніпрогесу. 1784 року наймеша глибина броду складала 120 см. Ширина броду була 150—180 метрів (найвужча ділянка Дніпра на всій його течії нижче Києва). Протолчий брід неодноразово згадується в контексті походів руських князів проти половців. Згадується брід і 1223 року, коли русько-половецьке військо зібралося поблизу Хортиці (й на самому острові) та вирушило у фатальний для себе похід проти монголів в Приазов'я.

Історичні переправи[ред. | ред. код]

1905 рік, Індія

Серед найвідоміших в історії переправ у брід:


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]