Білка (Коростенський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Білка
Білківська сільська рада
Білківська сільська рада
Країна Україна Україна
Область Житомирська область
Район/міськрада Коростенський район
Рада/громада Білківська сільська рада

Сільський голова: Уманець Віталій Костянтинович

Код КОАТУУ 1822380201
Основні дані
Засноване 1775
Населення 562
Площа 2,266 км²
Густота населення 248,01 осіб/км²
Поштовий індекс 11564
Телефонний код +380 4142
Географічні дані
Географічні координати 50°49′07″ пн. ш. 28°11′16″ сх. д. / 50.81861° пн. ш. 28.18778° сх. д. / 50.81861; 28.18778Координати: 50°49′07″ пн. ш. 28°11′16″ сх. д. / 50.81861° пн. ш. 28.18778° сх. д. / 50.81861; 28.18778
Середня висота
над рівнем моря
198 м
Місцева влада
Адреса ради 11564, Житомирська обл., Коростенський р-н, с. Білка, вул. Лесі Українки, 1,
тел. 6-80-42
email bilka.s-rada@meta.ua
сайт села selobilka.url.ph
Карта
Білка. Карта розташування: Україна
Білка
Білка
Білка. Карта розташування: Житомирська область
Білка
Білка
Мапа

Білка у Вікісховищі?

Бі́лка — село в Україні, в Коростенському районі Житомирської області. Населення становить 562 осіб.

Географія[ред. | ред. код]

Розташоване в північно-західній частині Коростенського району на віддалі 50 кілометрів на північний захід від районного центру м. Коростеня та 88 кілометрів від обласного центру м. Житомира. За 4 км від села знаходиться залізнична станція Ушиця Південно- західної залізниці. Межує з селами: з заходу — Кам'янкою Ємільчинського району, зі сходу — Сушками Коростенського району, з північно-східної частини — Гулянкою та Новою Ушицею Коростенського району.

Село Білка розкинулось на мальовничих берегах річки Уж та її правої притоки — річки Білка, на руслі якої, в центрі села створено прекрасний ставок, розміром 10 га. Вздовж річки Уж розкинулись чудові краєвиди. Ліва сторона більш низовинна, покрита луками, а на правій стороні за селом піднімаються горби, складені з твердих кристалічних порід. Зверху ці горби покриті пухкими породами з різною рослинністю і лише над водою виступають оголені камені, тому це урочище називають « Кам′янкою».

В давні часи населення села виплавляло залізо із болотяних руд, про це свідчить наявність шлаку на березі річки Вуж і назва села Рудня Білківська. З корисних копалин на території села виявлено поклади граніту, кремнію, глини, піску.

Площа населеного пункту становить 253 га. Кількість населення станом на 01.01.2011 року 537 чоловік.

Історія[ред. | ред. код]

За переказами село Білка виникло в давні часи на торговому шляху із м. Коростеня в м. Новоград-Волинський серед непрохідних лісів в міжріччі річок Уж і Білка. Назву село і річка одержали від того, що в лісах навколо села водилось багато звірів, а особливо білок. Ще й досі навколо села стоять віковічні ліси, в яких розташоване Ушомирське державне мисливське господарство, де водяться десятки видів диких звірів.

Перша згадка про село датується 1616 роком.

У 1906 році село Барашівської волості Житомирського повіту Волинської губернії. Відстань від повітового міста 75 верст, від волості 20. Дворів 253, мешканців 1473[1].

В минулому село Білка було Барашівської волості Житомирського повіту Волинської губернії. До революції більшість землі належала графу Тишкевичу, який проживав в Мінській губернії. В селі був поміщицький маєток, в якому проживав управитель графа Тишкевича — Чернецький. В селі в цей час працювали винокурний та кожевний заводи. Невідомо ким в 1775 році була побудована церква «Во имя Воздвижения Креста Господня» зроблена з дерева без жодного цвяха, з дзвіницею. В той час церкві належало 36 десятин землі.

Радянська окупація в селі була встановлена в січні 1918 року, перший революційний комітет був створений в 1921 році. В цьому році було створено сільську раду. 19 лютого 1925 року в селі створена партійна організація з 4-х комуністів. Слідом за партійним осередком було створено комсомольську організацію.

В 1923 році в селі працювало сільське споживче товариство, яке нараховувало 150 пайщиків. В двадцятих роках (в 1927 р.) в селі була своя електростанція, побудована на р. Уж. В 1964 році село повністю електрифіковано від високовольтної лінії Ушицького кам′яного кар′єру. На території села до революції працював цегельний завод, на якому виготовляли цеглу, черепицю високої якості. Ця продукція користувалась великим попитом, деякі екземпляри з автографом господаря « Граф Тишкевич. С.Білка» збереглися до наших днів. В 1929 році с. Білка стає на шлях колективізаціі. Селяни об′єднались у сільськогосподарську артіль ім. Петровського. Одночасно з колективізацією проводилось технічне переозброєння села, що сприяло значним успіхам у піднесенні продуктивності землеробства і тваринництва.

До революції в селі була відкрита церковно-приходська школа в 1885 році в ній навчалось 35 учнів, яких навчав один учитель. Із встановленням радянської влади в селі заснувалась початкова школа, яка згодом стає першою в Барашівському району 7-річною. В 1935—1936 навчальному році вона була реорганізована в середню школу. В тридцятих роках в селі був відкритий зоотехнікум. Перед НРВ зоотехнікум був переміщений в с. Усолуси Барашівського району.

В 1937—1938 роках, коли розпочались сталінські репресії, було заарештовано 43 уродженців та жителів села, з них 14 розстріляно, 25 відправлено у ВТТ (виправно-трудові колонії), по 4 чоловіках справу припинено. Серед розстріляних в Житомирі — голова колгоспу Поляновський Адам Казимирович (1899 р.н.), директор школи Волощук Тимофій Іванович (1893 р.н.), священик Головко Іван Миколайович (1872 р.н.). Майже всі загинули і ті, що були відправлені у табори в Сибір і на Магадан, серед них і батько Матвієнка Володимира Павловича — Павло Матвієнко (1898 р.н.).

Галерея 1[ред. | ред. код]

В роки Німецько-радянської війни село Білка було окуповано поневолювачами 20 липня 1941 року. Було створено підпільну організацію, яка влилась в партизанський загін ім. Боженка. На території села в роки війни діяло партизанське з′єднання ім. Шитова, а також визволяла село 195 стрілецька дивізія. Вивезено окупантами на каторжні роботи до Німеччини 112 чоловік. На фронтах і в партизанських загонах воювало 242 жителі. Серед учасників НРВ — 64 нагороджено орденами і медалями.

Загинуло на фронтах, захищаючи Батьківщину 154 чоловіки. На честь воїнів визволителів, які героїчно боролися проти нацистських загарбників і віддали своє життя в 1986 році збудовано меморіал, гармату ЗИС-ЗА поставили на постамент, а також покладено меморіальні плити з прізвищами односельчан, що загинули.

Персоналії[ред. | ред. код]

 • Іваненко Ф. М. — делегат XXV з'їзду КПРС, нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора.
 • Іваненко Е. І.  — ветеран Німецько-радянської війни, нагороджений «Орденом червоної зірки».
 • Матвієнко Володимир Павлович –герой України, перший Голова Національного Банку України, Голова правління « Промінвестбанку». Вніс великий вклад у соціальний та економічний розвиток села: побудував нову школу, молодіжну естраду, реконструював будинок культури, восьмиквартирний двохповерховий житловий будинок, відкрив стоматологічний кабінет.
 • Матвієнко Олександр Дмитрович — кандидат геолого-мінералогічних наук.
 • Матвійчук Олександр Володимирович — начальник обласного відділу земельних ресурсів Житомирської обласної райдержадміністрації.
 • Філоненко Іван Зіновійович — 36 років очолював колгосп «50-річчя Жовтня» в с. Білка — кавалер багатьох орденів і медалей за доблесну працю, в тому числі «Орден трудового червоного прапора» і «Орден Леніна».
 • Северенчук Петро Миколайович — кандидат хімічних наук.
 • Третяк Анатолій Лукич — доцент Київського політехнічного інституту, кандидат технічних наук.

Давні фото[ред. | ред. код]

Значущі будівлі села[ред. | ред. код]

Органом місцевого самоврядування є Білківська сільська рада, яка розміщена в центрі села і до складу якої входять 2 села: Білка та Рудня-Білківська.

На території села розміщена загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів. В 2010—2011 році в ній навчалось 119 дітей. Педагогічний колектив-13 чоловік, обслуговуючий персонал — 7 чоловік.

Реконструйовано будинок культури на 300 місць, в якому розміщена сільська бібліотека, з книжковим фондом 13,8 тисяч примірників книг.

В 2003 році відкрито оздоровчий центр, в якому працює фельдшерський пункт.

В 2004 році побудовано молодіжну естраду.

На даний час ведеться будівництво дитячого дошкільного навчального закладу.

Економіка[ред. | ред. код]

В селі працює магазин, який обслуговує Ушомирське сільське споживче товариство. Відкрито також приватний торговельний кіоск «Оленка». Працює відділення зв′язку, яке обслуговує село Білка та Рудня Білківська.

В 2001 році на основі зданих в оренду жителями села земельних паїв, створено сільськогосподарське дочірнє підприємство «Обрій». підприємство м′ясо-молочного напрямку. Вирощують ВРХ, свиней. З зернових культур вирощують жито, овес, кукурудзу.

СДП «Обрій» (директор — Максимчук Петро Федорович) надає послуги населенню по збору врожаю, обробітку огородів.

Ресторан-кафе «Єва» надає послуги громадського харчування: організація днів народжень, весіль та інших заходів.

В даний час на землях Білківської сільської ради, що межують з Бондарівською сільською радою розміщені і діють:

 • Ушицький комбінат будівельних матеріалів (Голова Правління комбінату Гопанчук Антон Пилипович);
 • ТОВ « Гулянецький щебзавод» (директор Олександр Миколайович Ярмолюк);
 • Білківське підприємство з виробництва гранітних блоків (розробляє Ушицький комбінат будівельних матеріалів)

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]