Тетерів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тетерів
Panorama-2008-05-20-teteriv.jpg
Тетерів біля Житомира
Dnepr basin-Ukr.png
51°02′27″ пн. ш. 30°18′06″ сх. д. / 51.0411111100000028° пн. ш. 30.301666669999999471° сх. д. / 51.0411111100000028; 30.301666669999999471
Витік на південь від села Носівки
Висота витоку, м 299 м
Гирло Дніпро (Київське водосховище)
Країни басейну Україна Україна
Житомирська область
Київська область
Площа басейну, км² 15 300 км
Регіон Київська область і Житомирська область
Довжина, км 365 км
Середньорічний стік 15,3 тис. км³
Притоки Ірша (річка)
ідентифікатори та зовнішні посилання
GeoNames 691585
У проекті OpenStreetMap пошук у Nominatim
CMNS: Тетерів на Вікісховищі
Тетерів в околиці Коростишева, сутінки на початку весни, 4 квітня 2009 року
Тетерів навесні. Гребля в Житомирі, біля «Голови Чацького»
Тетерів у районі Коростишева
Тетерів (Teretenia), поряд з містом Житомиром (Shytomirs) на карті Себастьяна Мюнстера, 1554 рік

Те́терів — річка в Україні, на Придніпровській височині і Поліссі. Права притока Дніпра (впадає у Київське водосховище).

Загальні дані[ред.ред. код]

Санітарна гребля й Тетерівське водосховище

Довжина 385 км, площа басейну 15300 км². Тече в межах Чуднівського, Романівського, Житомирського, Коростишівського і Радомишльського районів Житомирської області та Іванківського району Київської області.

Витоки розташовані неподалік від межі Житомирської і Вінницької областей, на південь від села Носівки, на висоті 299 м. У деяких місцях Тетерів має характер гірської річки, адже верхів'я Тетерева розташовані в межах Подільської височини.

Геологічна будова[ред.ред. код]

Геологічна будова берегів Тетерева досить різноманітна. Вже на початку свого витоку (20 км), починаються гранітні утворення, прикриті пісками і лесом. Скелі різних змінюваних кристалічних порід супроводжуються з обох боків, і в деяких місцях сягають значної висоти (Житомир), утворюючи мальовничі ущелини зі стрімкими стінами, — до міста Радомишля і трохи нижче. Місцями трапляються в досить значній кількості звичайний граніт (гирло Кам'янки), а біля села Козіївки серед гранітів розташоване єдине в краї родовище кристалічного вапняка (справжній мармур), скелі якого утворюють дно та правий берег річки. У районі Радомишля береги містять корисні копалини у вигляді залізної руди. У стародавні часи в Радомишлі виникла рудня для переплавляння руди. Місцевість ця і до сьогодні носить офіційну назву «Рудня».

У районі Житомира та Коростишева річка має скелясті береги. У Житомирі завдяки скелястим берегам побудовано водосховище та електростанцію. Від Козіївки Коростишівського району до Радомишля річка протікає вузькою долиною з крутими схилами та в'юнким руслом у межах Українського кристалічного масиву. Річище порожисте. За переказами старожилів Радомишля та дослідників міста Тетерів багато разів змінював своє річище. Доказом того існують старі канали, які свідчать про те, що в різні історічні періоди вони були руслом Тетерева. На ділянці нижньої течії, після смт. Пісківка Тетерів набуває ознак типової рівнинної річки із численними меандрами, старицями і затоками. У пониззі, в межах Полісся, долина Тетерева розширюється до 4 км, ширина річища 40—90 м.

Основне живлення — снігове і дощове. Тетерів творить багато протоків і рукавів; декотрі глухі рукави влітку пересихають, а головне русло часто змінює своє розташування. Замерзає річка приблизно 20 листопада і звільняється від криги в середині березня. Весняна повінь підвищує рівень річки на 2-5 метри, в ширину розливається місцями на декілька кілометрів, затоплюючи низинні береги. Період повновіддя досить довгий — до 1 червня. У цей час річка стає сплавною від села Вишевичі до гирла протягом 150 км. За архівними свідченнями, по ній сплавляли до 800 плотів за сезон.

Притоки[ред.ред. код]

Басейн річки Тетерів на гідрографічній мапі України

Праві: Кобилиха, Тетерівка, Безіменна, Безіменна, Чамишел, Гремляга, Тетинець, Глибочок, Коща , Гнилоп'ять, Гуйва, Русятинка, Дорогинка, Гнилий Потік, Коханівка, Ів'янка, Кричанка, Великі Лози, Дубовець, або Вилія, Білка, Кодра, Пісківка, Таль, Здвиж.

Ліві: Сивка, Безіменна, Ібр, Будичина, Олешка, Лісова, Перебегла, Годинка, Шийка,Бобрівка, Безіменна, Кижинка, Червоний, Крутий Яр, Перлівка, Побитівка, Лісова Кам'янка, Калинівка, Березина, Руда, Левча, Мика, Глухівка, Межерічка, Мироч, Вирва, Ірша, Равка, Гуче, Замочек, Парня, Кропивня, Жерева, Любша, Болотна, Тернява, Хочева.

Окрім приток, підживлюють Тетерів водою рівчаки та джерела, які у великій кількості витікають із розколин скель і вносять у річку мінеральну цілющу воду, яка містить у собі мінерали заліза. На протязі течії русла Тетерева трапляються озера. Зокрема, біля Радомишля розташовується комплекс з п'яти озер, який називається Кам'яне озеро.

Відстані (вздовж річки)[ред.ред. код]

Житомир — Коростишів — 48 км
Коростишів — Радомишль — 32 км
Радомишль — станція Тетерів — 45 км

Населені пункти[ред.ред. код]

Важливі міста та села на шляху Тетерева: Житомир, Коростишів, Радомишль, Чуднів, Іванків та Левків.

Господарське використання[ред.ред. код]

Рибальство на Тетереві не має великого поширення, місцеве населення ловить рибу лише для особистого вжитку. Окрім звичайних видів риб у річці водяться: сом, йорж-носар, марена, синець, підуст. Постійного судноплавства та пристаней на Тетереві немає. Економічне значення річки Тетерів досить велике. Вироблення електроенергії, водний туризм, будинки відпочинків, засоби питної і поливної води, риболовля, заготівля сіна, пасіння худоби та домашньої птиці. Раніше на річці були водяні млини, які мали велике значення для розвитку регіону. Північна частина басейну Тетерева частково забруднена радіонуклідами після Чорнобильської катастрофи на Чорнобильській АЕС 1986. Для захисту малих річок споруджено фільтрувальні греблі.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]