Очікує на перевірку

Білогорща (лісопарк)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лісопарк «Білогорща»
Лісопарк «Білогорща»
Типгромадський парк
Відкрито1968 р.[1]
Площа189,2 га
Країна Україна
РозташуванняЛьвів, Широка, Білогорща, Рудненська, залізнична станція «П'ятий парк»
CMNS: Білогорща у Вікісховищі

Лісопарк «Білогорща» — унікальний природний ландшафтний комплекс у Залізничному районі міста Львова між вулицями Широкою, Білогорща, Рудненською, залізничною станцією «П'ятий парк», АТП та супермаркетом «Сільпо».

Історія

[ред. | ред. код]

Лісопарк «Білогорща» розташований на Львівсько-Любінській рівнині на південно-західній околиці міста Львова[2], а також на головному Європейському вододілі з найглибшим у регіоні заляганням покладів торфу (7 метрів)[3]. Його перетинає Білогорський потік (притока річки Зимна Вода), що впадає у річку Верещицю[2].

Територія лісопарку відзначається високим біорізноманіттям — 42 види рослин та 25 видів тварин[3]. Щодо зелених насаджень, то у лісопарку переважають дубово-соснові насадження з домішкою вільхи чорної. Велику площу займають малоцінні у господарстві грабняки та осичняки[2].

Сам лісопарк виник у 1968 році[1], коли місту з держлісфонду була передана невелика територія Басівського лісництва[2]. Загальна площа лісопарку становить 189,2 гектарів[4] та він є другим за величиною у Львові після парку «Знесіння», площа якого 312,1 гектарів[5].

У східній частині лісопарку створена паркова зона, прокладена асфальтована дорога та стежки з твердим покриттям, встановлені спортивні та дитячі майданчики, працюють кав'ярні[2].

Його неофіційна назва «П'ятий парк», що походить від однойменної назви залізничної станції, що розташована поруч.

Сьогодення

[ред. | ред. код]

Навесні 2008 року преса згадувала «Білогорщу» як одне з імовірних місць для будівництва у Львові зоопарку.

Реконструкція лісопарку

[ред. | ред. код]

Від 2012 року триває робота з відновлення лісопарку «Білогорща». Влаштовувалися масові толоки[6].

У 2018 році ПП НВФ «Рутенія» розробило проєкт реконструкції лісопарку «Білогорща», за яким тут мали з'явитися скейт-парк, дитячий майданчик «Бондарівське болото», майданчик «Дніпровські пороги», «Мармаси», «Цуманська пуща» та «Асканія». Під реконструкцію потрапляло 120 га із загальних 189,2 га парку. У межах проєкту пропонувалося розчистити територію від самосівів, повалених, похилених, хворих та сухих дерев, прорідити підліску. Наявне озеленення планували доповнити групами декоративних дерев та клумбами багаторічних чагарників та квітів. Крім цього у проєкті передбачили провести загальний благоустрій території, зокрема[4]:

  • влаштувати автостоянку біля головного входу на 10 машин для відвідувачів парку;
  • замінити асфальтоване покриття алеї, що сполучає вулиці Широку та Рудненську тротуарною плиткою;
  • ознакувати основні входи до парку (з півночі та півдня) навігаційними таблицями;
  • влаштувати пішохідні доріжки з трамбованого відсіву по вже наявних витоптаних стежках (бокові стежки від головної алеї);
  • встановити вуличні меблі, смітники, велостоянки;
  • влаштувати два дитячі майданчики з дерева для дітей віком від 2 до 5 років та три дитячі майданчики для дітей від 6 до 12 років, універсальний спортивний майданчик (для гри у міні-футбол та баскетбол);
  • облаштувати майданчик для вигулу собак;
  • скейт-парк для дітей віком від 12 років;
  • велотрек із рампами різних рівнів складності;
  • насадити вздовж основної алеї декоративні дерева, клумби, багаторічні чагарники та трави;
  • влаштувати зовнішнє освітлення.

Усі дитячі майданчики планували поділити за тематикою, аби вони відображали природно-географічні зони всієї України. Для покриття майданчиків використовуватимуть лише природні матеріали: деревна мульча, пісок, відсів, всі ігрові елементи теж переважно з дерева. Через лісопарк «Білогорща» проходить кільцева велодоріжка та «Стежка Здоров'я», а також стежка що веде до місцевості Білогорща. Загалом парк має стати місцем для спокійного відпочинку та пікніків[4].

Світлини

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Проєкт «Вулиці Львова»: лісопарк-Білогорща-(П'ятий-Парк). lvivcenter.org. Центр міської історії Центрально-Східної Європи. Процитовано 20 червня 2023.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  2. а б в г д Кучерявий, 2008.
  3. а б Лісопарк Білогорща відновлять за 12,8 мільйонів гривень. varianty.lviv.ua. Варіанти. 20 серпня 2019. Архів оригіналу за 27 січня 2021. Процитовано 20 червня 2023.
  4. а б в Вікторія Ейсмунт (1 жовтня 2018). Як може змінитися парк Білогорща. Візуалізація. tvoemisto.tv. Медіа-хаб «Твоє Місто». Архів оригіналу за 15 лютого 2022. Процитовано 20 червня 2023.
  5. Аліна Бекерук (24 вересня 2019). У Львові реконструюють лісопарк «Білогорща» за 11,6 млн грн. zaxid.net. Zaxid.net. Архів оригіналу за 21 лютого 2021. Процитовано 20 червня 2023.
  6. Білогорща - не просто лісопарк, а культурна зона, - Тарас Гупало. lvivrada.gov.ua. Інформаційний портал депутатів Львівської міської ради. Процитовано 22 червня 2023.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]