Зоопарк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Зоопа́рк (зоологічний парк) — територія, спеціально створена людиною, з будівлями і обладнанням для утримання, збереження, розмноження зникаючих видів та публічного показу тварин. Вживається (особливо в країнах Заходу) також назва Zoo і близький термін зоосад, який був вперше вжитий 1828 року як Лондонський зоологічний сад (англ. London Zoological Gardens), згодом скорочений до zoo.

Зоопарк — одна з унікальних лабораторій зі збереження різноманітності тваринного світу і музей живої природи, створений людиною, має науково-просвітницьке значення.

Статус і завдання зоологічних парків[ред.ред. код]

Зоологічні парки створюються з метою організації екологічної освітньо-виховної роботи, створення експозицій рідкісних, екзотичних та місцевих видів тварин, збереження їх генофонду, вивчення дикої фауни і розробки наукових основ її розведення у неволі. Велику популярность здобувають зоопарки, які створені для дітей, а саме дитячі контактні зоопарки. В Україні, майже у всіх великих містах цей вид зоопарку знайшов своїх прихильників. Зоологічні парки загальнодержавного значення є природоохоронними культурно-освітніми та науково-дослідними установами. У зоопарках світу сьогодні утримується понад 700 тисяч особин, що представляють 3000 видів ссавців, птахів, рептилій і амфібій. Основний упор в зоопарках робиться на збереження «харизматичної фауни» (панди, слони, жирафи, тигри, примати та ін.). Накопичується досвід повернення в природу видів, збережених в зоопарках. У Швеції, ФРН, Австрії, Франції після розведення в неволі в ліси реінтродуціровано рись. У 1995 р. в США розпочато виконання програми з реінтродукції сірих вовків в Єллоустонський національний парк з метою відновлення рівноваги між хижаками і травоїдними, що існували в цьому регіоні до втручання людини. Внесок зоопарків у збереження біорізноманіття тварин дуже великий. Завдяки їм зберігся ряд видів рідкісних тварин, які зникли в дикій природі — кінь Пржевальського, зубр, олень Давида, біла антилопа, гавайська казарка, лайсанський чирок і багато інших.

Крім зоопарків, існують і спеціальні центри розмноження рідкісних видів — Окський державний журавлиний розплідник, Приоксько-Терасний зубровий розплідник та ін. У ряді країн створені «центри реабілітації» для надання допомоги пораненим і хворим тваринам. Багато таких центрів існує у Франції. Після лікування більшість тварин відпускають, але деяких доводиться залишати в неволі у зв'язку з їх нездатністю самостійно вижити в природі. На численних рибозаводах розводять риб рідкісних видів, молодь яких випускають в річки і озера.

Пересувні звіринці[ред.ред. код]

Нерідко зоопарками для більшого охоплення населення й одержання прибутку організовуються пересувні звіринці, умови утримання тварин у яких не відповідають принципам гуманності суспільства. У зв'язку з цим ст.25 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» створення пересувних звіринців в Україні заборонено[1].

Критика зоопарків[ред.ред. код]

Утримання диких тварин у зоопарках все частіше викликає критику захисників тварин. Вони звинувачують зоопарки в порушенні прав диких тварин на свободу, використання тварин у комерційних цілях, сприянні контрабанді дикими тваринами[2][3][4]. Наприклад, за жорстоке поводження з тваринами Київський зоопарк у 2007 р. був виключений з Європейської асоціації зоопарків та аквапарків (5). У Черкаському зоопарку були випадки загибелі тварин через холод і погане з ними поводження, в Гродненському зоопарку в 2008 р. прорвало гарячу воду і загинули вовки[3].

Зоопарки в Україні[ред.ред. код]

1. Асканія-Нова (заповідник)

2. Вінницький зоопарк

3. Докучаєвський зоопарк

4. Київський зоопарк

5. Луцький зоопарк

6. Менський зоопарк

7. Миколаївський зоопарк

8. Одеський зоопарк

9. Рівненський зоопарк

10.Харківський зоопарк

11.Херсонський зоопарк

12.Черкаський зоопарк

13.Ялтинський зоопарк

10 найкращих зоопарків світу за версією Форбс[ред.ред. код]

 1. Сингапурський зоопарк (Сингапур)
 2. Зоопарк Рануа (Фінляндія)
 3. Лондонський зоопарк (Англія)
 4. Празький зоопарк (Чехія)
 5. Єрусалимський зоопарк (Ізраїль)
 6. Зоопарк Чіанг-Май (Таїланд)
 7. Берлінський зоопарк (Німеччина)
 8. Багдадський зоопарк (Ірак)
 9. Зоопарк Австралії імені Стіва Ірвіна (Австралія)
 10. Зоопарк Маямі (США)

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження»
 2. Борейко В. Е. Прорыв в экологическую этику. — К.: КЭКЦ, 2013. — 168 с.
 3. а б .Борейко В. Е. Этика и практика охраны биоразнообразия. — К.: КЭКЦ, 2008. — 360 с.
 4. В Коста-Рике хотят закрыть зоопарки и освободить зверей [1]

Посилання[ред.ред. код]