Зоопарк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Зоопа́рк (зоологічний парк) — територія, спеціально створена людиною, з будівлями і обладнанням для утримання, збереження, розмноження зникаючих видів та публічного показу тварин. Вживається (особливо в країнах Заходу) також назва Zoo і близький термін зоосад, який був вперше вжитий 1828 року як Лондонський зоологічний сад (англ. London Zoological Gardens), згодом скорочений до zoo.

Зоопарк — одна з унікальних лабораторій зі збереження різноманітності тваринного світу і музей живої природи, створений людиною, має науково-просвітницьке значення.

Статус і завдання зоологічних парків[ред.ред. код]

Зоологічні парки створюються з метою організації екологічної освітньо-виховної роботи, створення експозицій рідкісних, екзотичних та місцевих видів тварин, збереження їх генофонду, вивчення дикої фауни і розробки наукових основ її розведення у неволі.

Зоологічні парки загальнодержавного значення є природоохоронними культурно-освітніми та науково-дослідними установами.

У зоопарках світу сьогодні утримується понад 700 тисяч особин, що представляють 3000 видів ссавців, птахів, рептилій і амфібій. Основний упор в зоопарках робиться на збереження «харизматичної фауни» (панди, слони, жирафи, тигри, примати та ін.). Накопичується досвід повернення в природу видів, збережених в зоопарках. У Швеції, ФРН, Австрії, Франції після розведення в неволі в ліси реінтродуціровано рись. У 1995 р. в США розпочато виконання програми з реінтродукції сірих вовків в Єллоустонський національний парк з метою відновлення рівноваги між хижаками і травоїдними, що існували в цьому регіоні до втручання людини.

Внесок зоопарків у збереження біорізноманіття тварин дуже великий. Завдяки їм зберігся ряд видів рідкісних тварин, які зникли в дикій природі — кінь Пржевальського, зубр, олень Давида, біла антилопа, гавайська казарка, лайсанський чирок і багато інших.

Крім зоопарків, існують і спеціальні центри розмноження рідкісних видів — Окський державний журавлиний розплідник, Приоксько-Терасний зубровий розплідник та ін. У ряді країн створені «центри реабілітації» для надання допомоги пораненим і хворим тваринам. Багато таких центрів існує у Франції. Після лікування більшість тварин відпускають, але деяких доводиться залишати в неволі у зв'язку з їх нездатністю самостійно вижити в природі. На численних рибозаводах розводять риб рідкісних видів, молодь яких випускають в річки і озера.

Пересувні звіринці[ред.ред. код]

Нерідко зоопарками для більшого охоплення населення й одержання прибутку організовуються пересувні звіринці, умови утримання тварин у яких не відповідають принципам гуманності суспільства. У зв'язку з цим ст.25 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» створення пересувних звіринців в Україні заборонено[1].

Критика зоопарків[ред.ред. код]

Утримання диких тварин у зоопарках все частіше викликає критику захисників тварин. Вони звинувачують зоопарки в порушенні прав диких тварин на свободу, використання тварин у комерційних цілях, сприянні контрабанді дикими тваринами[2][3][4]. Наприклад, за жорстоке поводження з тваринами Київський зоопарк у 2007 р. був виключений з Європейської асоціації зоопарків та аквапарків (5). У Черкаському зоопарку були випадки загибелі тварин через холод і погане з ними поводження, в Гродненському зоопарку в 2008 р. прорвало гарячу воду і загинули вовки[3].

Зоопарки в Україні[ред.ред. код]

10 найкращих зоопарків світу за версією Форбс[ред.ред. код]

 1. Сингапурський зоопарк (Сингапур)
 2. Зоопарк Рануа (Фінляндія)
 3. Лондонський зоопарк (Англія)
 4. Празький зоопарк (Чехія)
 5. Єрусалимський зоопарк (Ізраїль)
 6. Зоопарк Чіанг-Май (Таїланд)
 7. Берлінський зоопарк (Німеччина)
 8. Багдадський зоопарк (Ірак)
 9. Зоопарк Австралії імені Стіва Ірвіна (Австралія)
 10. Зоопарк Майамі (США)

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження»
 2. Борейко В. Е. Прорыв в экологическую этику. — К.: КЭКЦ, 2013. — 168 с.
 3. а б .Борейко В. Е. Этика и практика охраны биоразнообразия. — К.: КЭКЦ, 2008. — 360 с.
 4. В Коста-Рике хотят закрыть зоопарки и освободить зверей [1]

Посилання[ред.ред. код]