Вартіслав I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вартіслав I
Правління 1106-1135
Попередник Святобор
Наступник Ратибор I
Інші титули Князь лютичів
Біографічні дані
Народження бл.1100
Київська Русь
Смерть 1148(1148)
Штольпе
Дружина Гейла (Гелена)
Діти Богуслав, Казимир, Воїслава
Династія Рюриковичі
Рід Грифичі
Батько Святослав II
Матір Ода Штаденська
POL województwo zachodniopomorskie COA.svg
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Вартіслав I, Вартислав I (пол. Warcisław I; нім. Wartislaw I; біля *1100 р., Київська Русь - †1135/1148 р., м. Штольпе) — перший достовірно відомий князь Помор'я, родоначальник династії Грифичів. Згідно Штаденських анналів він був сином Великого князя Київського Святослава II династії Рюриковичів і Оди Штаденської[1][2].

Життєпис[ред.ред. код]

Завоювання Вартіслава I (позначені рожевим кольором)

Вартіслав I був першим достовірно відомим поморським князем[2]. Народився він близько 1100 року. Відомо, що у Вартіслава був брат Ратибор I. Можливо, що братом Вартіслава I був Свантібор, родоначальник династії Самборидів.

Вперше Вартіслав I згадується в життєписі єпископа Бамбергу Оттона. Згідно життєпису, Вартіслав між в 1119 і 1121 роками потрапив у польський полон. Польський князь Болеслав III Кривовустий відпустив Вартіслава I після того, як той визнав себе польським васалом і зобов'язався виплачувати данину польському князеві, а також сприяти християнізації Помор'я. Після цього Болеслав III послав в Померанію Оттона Бамбергського, який в 1124–1128 роках займався місіонерською діяльністю в Західному Помор'ї. Але сам Вартіслав був хрещений ще раніше[3].

Вартіслав I вважається засновником Поморського князівства[4]. Він підтримував єпископа Оттона і допомагав йому в місіонерській діяльності. Крім того, Вартіслав I розширив свої володіння на заході аж до Гюстрова[5], включивши до складу герцогства і землі племені лютичів[6][7], черезпенян, доленчан, ратарів, укрів. Також Вартіслав I сприяв установі єпископства в Помор'ї, центром якого спочатку став Волін, а потім — Каммін.

За повідомленням Саксона Граматика, в 1129/1131 році данський король Нільс почав похід в Помор'я і захопив у полон Вартіслава I, але після втручання герцога ободритів Кнуда Лаварда був змушений відпустити бранця.

Вартіслав I був убитий між 1135 і 1148 роками, його владу успадковував його брат Ратибор I.

Шлюб[ред.ред. код]

В джерелах згадується, що у Вартіслава I було 24 наложниці, але для того, щоб одружитися на християнці, він був змушений їх відпустити. Є версія, що дружною його була Хейла Баваро-Саксонська в християнському шлюбі (мати Богуслава I).

Його діти[ред.ред. код]

Відомі діти Вартіслава I:

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Штаденские анналы о Руси», сайт «regraf.info»
  2. а б Die regierenden Herzöge, Die Greifen; Udo Madsen 1998 (нім.)
  3. Відомо, що Хрещення в Київській Русі було прийнято раніше, а мати Вартіслава Ода Штаденська перебувала у християнському шлюбі зі своїм чоловіком в Київській Русі, і згідно Штаденських анналів втекла з Київської Русі до Русі полабських слов'ян після смерті свого чоловіка з сином Вартіславом. Іншого князя на ім'я Вартіслав у даний історичний період не було.

  4. Після германізації воно називалося «герцогство Померанія».
  5. Jan M Piskorski, Pommern im Wandel der Zeit. (нім.)
  6. Kyra Inachim, «Die Geschichte Pommerns», Hinstorff Rostock, 2008, p. 17, ISBN 978-3-356-01044-2 (нім.)
  7. Norbert Buske, «Pommern», Helms Schwerin 1997, p. 11, ISBN 3-931185-07-9 (нім.)

Джерела[ред.ред. код]

  • Jan M Piskorski // «Pommern im Wandel der Zeit». — 1999. — ISBN 839061848. (нім.)

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Святобор
POL województwo zachodniopomorskie COA.svg Князь поморський
1106-1135
POL województwo zachodniopomorskie COA.svg Наступник
Ратибор I