Вересневе повстання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вересневе повстання
Museum of Sozart 18.jpg
Статуя учасника Вересневого повстання
в Музеї соціалістичного мистецтва
Дата: Вересень 1923 року
Місце: Болгарія
Результат: Перемога уряду
Сторони
Болгарська комуністична партія
Болгарський землеробський народний союз
BlackFlag.svg Анархісти
Болгарія Уряд Болгарії
Flag of the IMRO.svg Внутрішня македонська революційна організація
Командувачі
Георгій Димитров
Васил Коларов
Болгарія Александр Цанков
Flag of the IMRO.svg Тодор Александров

Вересневе повстання (болг. Септемврийско въстание) — збройне повстання у вересні 1923 року в Болгарії, підбурене БКП проти уряду Цанкова. Повстання підтримали аграрії та анархісти.

хід

''Навесні 1922 року сформувалася народна змова — організація, яка об'єднала праві сили болгарського суспільства і ставила своїм завданням скинути уряд БЗНС і встановити авторитарний режим. Влітку 1922 року три провідні праві партії створили Конституційний блок, що проголосив мету — відновити «зневажені конституціні права і свободи». Опору вони бачили у військовій лізі — створеній у 1919 році, яка об'єднала незадоволених своїхм матеріалбним і суспільним становищем офіцерів. ''

У вересні 1923 р. болгарські комуністи підняли повстання. Щоправда, багато членів ЦК БКП виступили проти й бойкотували його. У ніч з 22 на 23 вересня (термін, визначений Військово-революційним комітетом) повстання спалахнуло у Фердінанді, Оряхові, Бяла Слатині, Кнежі, Берковицях, Видині. Особливого розмаху воно набуло у Північно-Західній Болгарії, де ним керували Т. Димитров і В. Коларов. Але значна частина болгарських робітників не підтримала виступ. Члени софійського ревкому, які не схвалювали повстання, розіслали директиву із закликом відкласти виступ. 

О. Цанков порівняно легко розгромив повсталих. 30 вересня виступи проти уряду припинились. Понад 20 тис. чол. було вбито, десятки тисяч ув'язнено в тюрмах. 

Наприкінці 1923 р. у Болгарії відбулися вибори до Народних зборів, на яких перемогли сили, об'єднані у «демократичну змову».

'''Керівництво народної змови і військової ліги, таємно направлене Борисом 3, у ніч з 8 на 9 червня 1923 року здійснило державний переворот. Міністри і депутати БЗНС були заарештовані змовниками. Стамболійський, який намагався організувати опір, був жорстоко вбитий. '''

Деякі учасники[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Д. Косев. Септемврийското въстание 1923, Софія, 1973
  • Септемврийското народно антифашистко въстание 1923 г. Бібліографія, Софія, 1973
  • Септемврийското въстание 1923. Енциклопедня, Софія, 1973
  • Ц. Драгойчева. Повеля на дълга. Спомени и размисли в 3 тома. Софія, Партиздат, 1972
  • Ц. Драгойчева. По велению долга. Москва, Издательство политической литературы, 1974
  • Андріянов, Москаленко. Полынь чужбины. К., Радянський письменник, 1982

Примітки[ред. | ред. код]