Верховинський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Верховинський район
Verhovynskiy rayon gerb.png
Герб
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Івано-Франківська область
Код КОАТУУ: 2620800000
Утворений: 1966
Населення: 30 523 (на 1.02.2015)
Площа: 1260 км²
Густота: 23.6 осіб/км²
Тел. код: +380-3432
Поштові індекси: 78700—78737
Населені пункти та ради
Районний центр: смт Верховина
Селищні ради: 1
Сільські ради: 21
Смт: 1
Села: 41
Селища: 1
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 78700, Івано-Франківська обл., Верховинський р-н, смт. Верховина, вул. І.Франка, 20, 2-23-24
Веб-сторінка: Верховинська РДА Верховинська районна рада
Голова РДА: Гондурак Василь Іванович
Голова ради: Маківничук Іван Михайлович

Верхови́нський райо́н — район України у південній частині Івано-Франківської області. Населення становить 30 224 особи (на 1 серпня 2013). Район утворено 1966 року. Районний центр — смт Верховина (до 1962 — село Жаб'є). Площа району 1260 км².

На території району знаходяться ряд найвищих вершин Східних Карпат, у тому числі й третя за висотою гора України — Піп Іван, 2020 м.

Верховинський район — визначний лікувально-оздоровчий центр. Завдяки важкодоступності гір, протягом багатьох віків на територію, де проживають гуцули, не змогла вплинути урбанізація. Тут збереглося багато цікавих звичаїв, традицій, легенд, ремесел, які в інших регіонах повністю зникли[1].

Географія[ред.ред. код]

Дземброня

Розташування[ред.ред. код]

Район розташований у найвищій частині Українських Карпат, у межах Гуцульських Карпат (Чивчини, Чорногора, Гриняви). Головним Чивчинським хребтом протягом 45 км проходить державний кордон з Румунією.

На заході район межує із Закарпатською областю, на північному заході із Надвірнянським, на півночі із Косівським районами Івано-Франківської області, на сході із Чернівецькою областю, на півдні та на південному заході з Румунією.

Територія району становить 126,3 тис. гектарів.

Рельєф[ред.ред. код]

Рельєф зумовленням знаходженням регіону у гірській місцевості. На території району знаходяться ряд найвищих вершин Східних Карпат, у тому числі й третя за висотою гора України — Піп Іван, 2020 м.

Гідрологія[ред.ред. код]

Досить насиченою є гідросистема району.

Найбільшою річкою є Черемош, загальна площа басейну якої на території району становить 2565 км². Територію району складають басейн Чорного Черемоша та лівобережна частина басейну Білого.

Саме Верховинщина є одним з найбагатших на мінеральні води регіонів держави. Тут є понад 100 джерел мінеральних вод. Лише в селищі Верховина та селі Буркут розташовано 10 досліджених джерел мінеральної води.

Історія[ред.ред. код]

До найдавніших поселень відносяться села Красноїлля (стара назва Дідушкова річка), Довгополе, Криворівня, Білоберізка. Село Криворівня — одне з найбільших сіл району, вперше про нього згадується у 1719 році.

Село Буркут, Голови, Довгополе, Красноїлля, Криворівня відомі тим, що тут бували Леся Українка, Іван Франко, Ольга Кобилянська, Михайло Коцюбинський, Василь Стефаник, Станіслав Вінценз та інші. Гуцульський край справив велике враження на Коцюбинського і він написав повість «Тіні забутих предків». У селі Красноїлля жив (19061912 рр.) український письменник Гнат Хоткевич, де він написав повісті «Камінна душа», «Довбуш» та ін. Саме в цьому селі ним був створений відомий за межами України аматорський Гуцульський театр. Сьогодні тут відкрито музей Гната Хоткевича.

Літературно-меморіальний музей Івана Франка відкрито у 1953 р. в селі Криворівні, де у літні періоди з 1906 по 1914 рр. письменник жив з сім'єю.

Основне багатство району — карпатський ліс. Відомий район своїми пасовищами — полонинами, де випасаються велика рогата худоба і вівці.

Адміністративний устрій[ред.ред. код]

Верховинська районна рада

Адміністративно-територіально район поділяється на 1 селишну раду та 21 сільську раду, які об'єднують 43 населені пункти і підпорядковані Верховинській районній раді. Адміністративний центр — смт Верховина[2].

Населення[ред.ред. код]

Населення 32,2 тис. осіб. Населення становить 30 224 особи (на 1 серпня 2013).

Пам'ятки[ред.ред. код]

У Верховинському районі перебуває на обліку 14 пам'яток архітектури.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Жителі Верховинського району брали участь у зйомках фільму «Камінна душа», знятого режисером Станіславом Клименком за однойменною повістю Гната Хоткевича.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела, посилання[ред.ред. код]