Вилорогові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Вилорогові
Дві самиці вилороги
Дві самиці вилороги
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Оленеподібні (Artiodactyla)
Родина: Вилорогові (Antilocapridae)
(Gray, 1866)
Роди
Antilocapra
Capromeryx
Stockoceros
Tetrameryx
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Antilocapridae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Antilocapridae
EOL logo.svg EOL: 7688
ITIS logo.svg ITIS: 552305
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9889
Fossilworks: 42720

Вилорогові (Antilocapridae) — родина ссавців з ряду Оленеподібні (Cerviformes, seu Artiodactyla), сестринська група до оленевих (Cervidae), бикових (Bovidae) і жирафових (Giraffidae), разом з якими формує підряд «жуйних» (Pecora).

Склад родини[ред.ред. код]

Родина вилорогових представлена єдиним сучасним видом — вилоріг (Antilocapra americana), але включає викопних тварин що датуються Міоценом. За свою історію родина вилорогових налічувала різну кількість видів до 13 (особливо в періоди Пліоцену та Плейстоцену), представники яких володіли рогами з незвичайною та складною будовою.

Характеристика[ред.ред. код]

Сучасний вилоріг зустрічається в степах та пустелях Північної Америки. Тварини середніх розмірів, з довжиною та висотою тіла в межах 1–1,5 м і вагою до 60 кг. У них приземкувате тіло з довгими та тонкими ногами. Їхня шерсть є блідо-коричнева на спині та білувата на черевній частині з характерними білими та чорними плями на голові та шиї. Щільне хутро чудово захищає тварин як від холоду, так і від надмірного тепла. Основною ознакою, яка вирізняє вилорогів серед інших копитних є їхні роги, які як і в порожнисторогих складаються з кератинових чохлів над кістяною основою, проте відрізняються тим, що кератинові чохли періодично скидаються (щорічно у самців, та нерегулярно у самиць). Роги прямі та складаються з двох відгалужень чи вил. Коротше відгалуження тягнеться вперед, і довше, що тягнеться в протилежний бік.

Вилороги найшвидші тварини серед бігунів на довгі дистанції, в деяких випадках досягають швидкості до 95 км/год, та підтримують швидкість понад 50 км/год на дистанціях в декілька кілометрів.

Ці парнокопитні переважно перебувають у невеликих стадах або групах влітку, а взимку збираються у більші скупчення. Їхні стада мають добре розвинуту соціальну ієрархію. Вилороги є полігамними тваринами, тобто самиці в період розмноження запліднюють декілька самиць. Вилороги володіють досконалим зором, завдяки розміщенню їх очей, високо на черепі, це пристосування дає можливість пильнувати хижаків коли вони пасуться.

Джерела[ред.ред. код]