Вилоріг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вилоріг
Самець
Самець
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Парнокопитні (Artiodactyla)
Родина: Вилорогові (Antilocapridae)
Рід: Вилоріг (Antilocapra)
(Ord, 1818)
Вид: Вилоріг
Біноміальна назва
Antilocapra americana
(Ord, 1815)
Ареал вилорога
Ареал вилорога
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Antilocapra americana
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Antilocapra americana
EOL logo.svg EOL: 328661
ITIS logo.svg ITIS: 180717
IUCN logo.svg МСОП: 1677
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9891
Fossilworks: 44135

Вилорі́г (Antilocapra americana) — північноамериканський ссавець ряду парнокопитних, найшвидша наземна тварина Західної півкулі, у швидкості поступається тільки африканському гепарду. Вилоріг — єдина з копитних тварин Північної Америки, якій удалося пережити останнє зледеніння й вистояти проти антропогенного тиску (полювання) останніх кількох тисяч років. Особливістю цього виду є те, що роги вкриті роговими чохлами, які змінюються щороку, залишаючи кісткову основу незмінною; це вказує на перехідне положення виду між оленями та порожнисторогими[1].

Таксономічна характеристика[ред. | ред. код]

Рід вилоріг Antilocapra Ord, 1818 представлений одним видом — вилоріг Antilocapra americana Ord, 1815. Було названо п'ять підвидів, але загально визнано тільки три[2]:

  • A. a. americana Ord, 1815 — вилоріг звичайний або американський
  • A. a. peninsularis Nelson, 1912 — вилоріг півострівний
  • A. a. sonoriensis Goldman, 1945 — вилоріг сонорський

Зовнішній вигляд та будова тіла[ред. | ред. код]

Цей оленеподібний ссавець має рудувато-коричневу спину та білі черево та зад. Як продовження білого крупу, вся нижня частина тіла від плечей до стегон теж біла та має форму великої прямокутної плями з обидвох сторін. У нього дві широкі білі смуги впоперек рудувато-коричневої шиї та коротка чорна грива. У самців широка чорна смуга йде від очей вниз по морді до чорного носа та чорні плями на нижній щелепі. На нижній частині голови та під вухами теж білі плями. Білі губи та підборіддя контрастують із чорними носом, ротом, очима та блискучими чорними рогами. Забарвлення вилорога специфічне та має певне призначення. Рудувато-коричневі, чорні та білі кольори допомагають тваринам зливатися з природним оточенням. Сонорський вилоріг є меншим та світліше забарвленим серед інших підвидів: пристосування до посушливого пустельного оточення. Усі вилороги мають дуже короткий, майже непомітний, хвіст, вуха пропорційні до їхнього тіла та розвинуті сальні залози. Довге пухнасте підшерстя вкрите грубою ламкою шерстю. Роги вилорогів складаються з постійної кістяної основи покритої виростами рогового чохла, що скидаються щороку. Роги самців, виростаючи повністю, досягають 28–50 см, вигнуті назад та злегка до голови, з зубцем на середині рогу — схожі на вила, за що тварини й отримали свою назву. Самиці не мають такого чорного забарвлення та роги в них менш вилоподібні та не довші від їхніх вух: зрідка більші 8–10 см. Голова з видовженою мордою та великими очима.

Зір у вилорогів феноменальний, що важливо для тварини, яка живе на відкритих рівнинах. Його можна порівняти з зором людини підсиленим у вісім разів біноклем. Очі вилорогів сильно випнуті, надзвичайно великі (приблизно 3 см у діаметрі) та розміщені високо ззаду по обидві сторони голови. Це надає їм великий кут огляду, майже 360 градусів, не повертаючи голови. Ці екстраординарні очі дають вилорогам надзвичайне поле зору та можливість краще викривати присутність хижаків ще здалеку, на відстані 7–8 км.

Будова тіла вилорогів надзвичайно сприяє швидкому бігу цих тварин, завдяки чому вилороги є найшвидшими ссавцями Північної Америки. Вилоріг друга найшвидша тварина суші після африканського гепарда й може досягнути швидкості 98 км/год, однак може зберігати високу швидкість довше, ніж гепард[3]. Є гіпотеза, що вилоріг розвинув таку здатність, щоб утікати від американського гепарда[4]. У них дуже довгі ноги, пересуваються вони на кінчиках копит. Вилоріг має ноги та м'язи пристосовані до швидкого бігу на довгі дистанції. У нього великі трахея, легені та серце, що дозволяє отримувати достатню кількість кисню, необхідного під час тривалого бігу. Серце вилорога удвічі більше за серце домашньої вівці, хоча обидві тварини мають однакову вагу. Крім цього, вилороги використовують свою збільшену систему органів дихання для дихання ротом, заковтуючи повітря. Це допомагає збільшувати витривалість, і не є ознакою втоми тварини. Пристосування вилорогів до швидкого бігу розвинулося за давніх часів в американських преріях, тому що давні вилороги мали втекти від доісторичних гепардів та вовків. Жоден сучасний хижак не може наздогнати та впіймати здорового дорослого вилорога.

Самиці переважно мають чотири молочні залози, проте зафіксовані випадки шести залоз у деяких тварин.

Висота та довжина тіла коливаються в межах 1000–1500 мм, довжина хвоста 75–178 мм та висота холки 810–1040 мм. Самці в середньому на 10% більші від самиць. Маса 36–70 кг.

Pronghorn antelope.jpg

Ареал[ред. | ред. код]

Вилоріг поширений на території від південних частин канадських провінцій Альберти та Саскачеван, через захід США до Ідальго, Баха-Каліфорнії та західної Сонори, Мексика; від річки Міссурі до Скелястих гір[2].

Вилоріг проживає на відкритих рівнинах американських прерій у трав'янистих, полинових та низькочагарникових місцевостях та пустелях; на висоті до 3353 м над рівнем моря[2].

Розмноження[ред. | ред. код]

Вилороги полігамні тварини. У північних регіонах поширення тварин розмноження відбувається під час тритижневого періоду з середини вересня до перших днів жовтня. У південних регіонах поширення розмноження починається раніше, наприкінці липня. Під час парування самиці запліднюють від 4 до 7 яйцеклітин. Переважно під час першої вагітності самиці народжують одного малюка й до двох малюків при наступних вагітностях. Період вагітності триває 252 дні. Вага новонароджених оленят 2–4 кг. Малюки мають сіре забарвлення та несхожі на дорослих, проте вже у тримісячному віці досягають розмірів та забарвлення дорослих тварин. У віці чотирьох днів оленятко може випереджати людину в бігу. В три тижні їсть деякі рослини та все ще ссе густе та поживне молоко матері. Статевого дозрівання досягають у віці від 15 до 16 місяців. Самці не спаровуються поки їм не виповниться три роки. Тривалість життя вилорогів 9 — 10 років, зрідка довше 11 років. У неволі тварини не живуть довше одного року.

Поведінка[ред. | ред. код]

Стадо вилорогів узимку

Вилоріг може досягнути швидкості 86 км/год, що робить його найшвидшим ссавцем Нового Світу. Тварини ведуть як денний, так і нічний спосіб життя. Найменш активні після заходу сонця та перед світанком[5]. Добові переміщення залежать від запасів корму: навесні та влітку до 1 км, восени та взимку до 10 км. Глибокі сніги змушують стада здійснювати переходи на 160 км.

У тварин добре розвинута соціальна організація. Восени та взимку вилороги збираються у великі стада до 1000 особин різного віку і статі, на чолі кожного з них стоїть вожак. З приходом весни стада починають розбиватися на менші розділені за статтю групи. У цей час самиці віком від трьох років починають змагатися за територію. Їхні ділянки містять джерело питної води й часто обмежені природними перешкодами, які дозволяють самцям утримувати групи самиць всередині. Самці помічають свою територію запахом. Чужаків-самців зустрічає пильний погляд, що віщує агресію. Якщо прибулець продовжує порушувати межі ділянки, то виникає бійка (переважно безкровна). Молоді самиці формують групи, які мандрують поряд нічийними землями між ділянками. Території домінуючих самців фактично слугують притулком для самиць, бо ті захищають їх від молодих оленів, та усувають конкуренцію за найкращі джерела корму між самицями та молодими самцями. Після сезону парування рогові нарости скидаються, після чого ієрархічні відмінності стають нечіткими[5].

Серед вилорогів поширені декілька загальних голосових та візуальних сигналів: телята мекають при ізоляції від матері, самиця бурчить, коли шукає своїх телят, самиці ревуть під час поєдинків; самиці й самиці роздувають ніздрі, коли сердяться. Коли тварини бачать небезпеку, шерсть на білих сідницях випрямляється, що служить сигналом попередження для всього стада. Природними ворогами є койот, вовк, беркут, пума та рись[3].

Живлення[ред. | ред. код]

Дорослий самець вилорога

Основу живлення складають трави, навіть отруйні, бур'яни, полин та молоді пагони кущів, кактуси. Раціон змінюється зі зміною регіону поширення тварин та залежить від місцевої флори. Молоді пагони складають до 80% раціону північних вилорогів. Коли молоді пагони не доступні тварини харчуються озимою пшеницею. Влітку основним джерелом корму є трава. Вилороги не п'ють воду поки трава та рослини мають достатній її запас. Взимку риють сніг передніми копитами, щоб дістатися до корму.

Збереження[ред. | ред. код]

За оцінками, поголів'я вилорогів на початку XIX ст. становило 35 мільйонів голів. Вони були поширені на території від сходу штату Вашингтон та півдня штату Манітоба до півострова Баха Каліфорнія та північно-східної Мексики. У 1924 році приблизний підрахунок показав, що залишилося менше ніж 20 000 вилорогів. Заходи щодо збереження та належна організація розповсюдження тварин збільшили цю кількість до нинішньої (2011) чисельності в приблизно 1 мільйон вилорогів Сполучених Штатах та Канаді (причому приблизно половина з них проживає у штаті Вайомінг). У Мексиці вид став жертвою браконьєрства та знищення природного середовища існування, яке проявляється в розвідці нафтових родовищ та відкритих видобутках корисних копалин, і нараховує орієнтовно 1000 тварин. Сонорський підвид A. a. sonoriensis та півострівний підвид A. a. peninsularis вилорогів занесені до червоних книг штатів США та Мексики, де вони мешкають[2].

Популяції вилорогів змішувалися під час переселень, що в результаті призвело до зникнення різниці між підвидами майже на всій території поширення тварин.

Походження назви[ред. | ред. код]

Наукову назву Antilocapra americana можна перекласти як «американська антилопова коза».

Докладніше: Anthalops (гр.) — рогата тварина {можливо від anthos (гр.) — квітка та ops (гр.) — око, що приписувалося красивим очам антилопи};

capra (лат.) — коза;

america (лат.) — Америка — частина світу, у якій проживають ці тварини;

anus (лат.) — суфікс у значенні: той, що походить з.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Решетило О. Зоогеографія. — Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2013. — С. 125.
  2. а б в г IUCN SSC Antelope Specialist Group (2016). Antilocapra americana. The IUCN. Процитовано 14.01.2018. 
  3. а б Krejci, K. and T. Dewey (2009). Antilocapra americana. Animal Diversity Web. Процитовано 29.10.2017. 
  4. Hawes A. Pronghorns – Survivors of the American Savanna // Zoogoer. — 2001.
  5. а б Pronghorn (Antilocapra americana). Arkive. Процитовано 05.02.2018. 

Джерела[ред. | ред. код]