Висівки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

В́исівки — побічний продукт борошномельного виробництва, являє собою тверду оболонку зерна, яку отримують при подрібненні зерна та сортуванні його часток за розміром і масою[1].

Пшеничні висівки

Види висівок[ред. | ред. код]

Залежно від виду зерна, яке перероблюється, висівки бувають пшеничні, житні, ячмінні, рисові, гречані та інші. За ступенем подрібнення можуть бути грубі (великі) й тонкі (дрібні).

У сухому стані пшеничні висівки — це подрібнені частки розміром до 2 мм, від білого до сірого кольору[1].

Застосування у кулінарії[ред. | ред. код]

Значна кількість висівок у хлібі знижує його засвоюваність, невелика домішка — покращує смак, підвищує перистальтику кишки.

Пшеничні висівки є джерелом ряду біологічно активних речовин та харчових волокон і містять у середньому 15,1 % білків, 3,8 % жирів, 53,6 % вуглеводів, 8,2 % клітковини, їх додають до різних страв (перших, киселів, желе, виробів з котлетної маси, голубців та ін.)[1]. Із пшеничних висівок можна готувати кондитерські вироби або замінювати ними 30-50 % пшеничного борошна при випіканні булочок, печива; їх рекомендується використовувати у стравах з сиру, гарбуза, запіканок і бабок[1].

Перед використанням пшеничні висівки просіюють і підсушують у жаровій шафі при температурі 90 °C протягом 15 хв[1].

Використання в їжу[ред. | ред. код]

Поживний склад
Продукт Пшеничні висівки
Вода 9,9 г
кДж 904
Білки 15,6 г
Жири 4,3 г
Вуглеводи 64,5 г
Баласт 42,8 г
Цукри 0,41 г
Кальцій, мг 73
Магній, мг 611
Фосфор, мг 1013
Калій, мг 1182
Цинк, мг 7
Залізо, мг 11
Вітамін B3 (ніациновий еквівалент), мг 13.6
Вітамін B5 (пантотенова кислота), мг 2.2
Вітамін B6 (піридоксин), мг 1.3
Вітамін E (токоферол), мг 1.5
Вітамін B1 (тиамін), мг 0.5
Вітамін B2 (рибофлафін), мг 0.6
Вітамін K, мкг 1.9

Висівки (в основному пшеничні та житні) — цінний корм для усіх видів сільськогосподарських тварин. Поживність висівок залежить від вмісту борошнистих частинок (чим менше борошна і більше оболонок, тим нижча поживність). Хімічний склад пшеничних висівок у середньому (%): води 14,8; білків 15,5; жирів 3,2; клітковини 8,4; безазотистих екстрактивних речовин 53,2; попелу 4,9. В 100 кг висівок — 71—78 кормових одиниць і 12,5—13 кг перетравлюваного білку.

Найчастіше висівками годують молочну худобу, також використовують у великих кількостях при відгодівлі та вирощуванні молодняку. Коням та свиням висівки дають у вигляді бовтанки, великій рогатій худобі та вівцям або у вигляді мішанини з солом'яної січки і полови, або з водянистими кормами.

Дуже великі кількості висівок при тривалих годівлях, можуть викликати у тварин послаблення травних органів. У деяких виключних випадках надмірна годівля висівками може спричинити створення каміння з фосфорнокислих солей: у коней — у товстій і сліпій кишках, у овець — в сечовому міхурі.

Інші застосування висівок[ред. | ред. код]

Лляні висівки застосовують для припарок, гірчичні — для гірчичників, мигдалеві — для пом'якшення шкіри обличчя та рук.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д Доцяк В. С. Українська кухня: навчальне видання — Львів: Оріяна-Нова, 1998 ISBN 5-8326-0062-2