Вовкособ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вовкособ
Bow bow.jpg
Порода вовкособів Саарлусвольфдоґ
Інші назви вовчі собаки,
вовкопси,
напіввовки
Пес свійський (Canis familiaris)


Вовчі собаки, або вовкопси, вовкособи[1], напіввовки — гібриди собак і вовків (переважно сірих вовків). Як і з іншими великими собаками, їх не рекомендується заводити людині без спеціальних знань. Іноді вовкособів називають усталеною породою, а напіввовка — випадковим гібридом. Крім вовкособів, іноді виділяють породи, генетично близькі з вовками, наприклад німецька вівчарка і маламут.

Відомий персонаж — собакововк — Балто, пес із однойменного мультфільму. Ще один собакововк — Біле Ікло з однойменної повісті (його батьком був вовк, а матір'ю — вовкособака Кичи, яка була ватажком зграї).

Історія[ред. | ред. код]

Докази доісторичних домашніх гібридів собак і вовків в Америці налічують принаймні 10 000 років, у той час як викопні свідоцтва в Європі відносять до епохи полювання на мамонтів.

У 2010 році археологи та палеонтологи оголосили, що вони знайшли останки великої кількості гібридів, які були поховані з воїнами цивілізації Теотіуакан у Центральній долині Мексики близько двох тисяч років тому, і у світлі цих даних, деякі тварини зазвичай зображені в мистецтві й культурі та які, як думали, були дивними собаками або койотами — імовірно, були гібридами вовків і собак.

Перша згадка про розведення волкособів у Великій Британії відноситься до 1766 року, коли був пов'язаний самець вовка з собакою, вони були названі «Поморська собака», хоча, можливо, відрізнялися від сучасної Поморської породи. Діти складалися з дев'яти цуценят. Ці гібриди були придбані англійською знаттю, яка розглядала їх як біологічну чудасію. Гібриди вовків і собак демонструвалися в англійських звіринцях: такі чотириногі описані В. Ogilby, 1829 рік.

Спроби схрестити вовка і собаку робилися давно. Сьогодні існує принаймні сім порід собак, у створенні яких експерти визнають участь значної кількості вовків або гібридів. Чотири породи були результатом навмисних схрещувань вовків з німецькими вівчарками і мають відмінні риси зовнішнього вигляду, які можуть відображати різні підвиди вовка, який сприяв їх формуванню. Єдині дві офіційно стандартизовані європейські породи вовкопсів, отримані на основі німецьких вівчарок і вовків — вовча собака Сарлоса і чехословацький Вовчак. Однак, ці породи важко утримувати. Були й інші, більш незвичайні схрещування: недавно[коли?] в Німеччині були проведені експерименти зі схрещування вовків і пуделів. Інша порода, Wolamute — це помісь аляскинского маламута і степового вовка. Наміри, які стоять за створенням таких порід, широко варіюються в діапазоні від простого бажання мати собаку, схожу на вовка зовні, до професійного виведення військових робочих собак.

У світі було багато випадків схрещування вовка з собакою. Наприклад: індіанці під час шлюбного періоду вовків навмисно прив'язували в лісі на кілька ночей собак (самок, так як псів вбивають як вовки, так і вовчиці), щоб ті злучалися з вовками. Найчастіше волкособи народжуються від спарювання самця вовка і домашньої собаки. Злучка вовчиці з псом зустрічається вкрай рідко (на ділі практично неможлива), тому що в шлюбний період вовки завойовують прихильність вовчиці, борючись між собою в виснажливих поєдинках (часом зі смертельним результатом). Вовки перевершують собак розміром і силою, і тому тільки одиниці псів виживають і стають членами зграї і завойовують любов вовчиці. Чому ж самці вовків спаровуються зі собаками, можна пояснити так: ці вовки найслабші і боягузливі в зграї або поодинокі, а собаки або бездомні, або без нагляду господаря. Буває так, що у вовчому лігві можна крім вовка і вовчиці з виводком побачити собаку (або коли вовчиця без партнера, тобто він мертвий); він грає роль няньки для вовченят, коли обоє батьків або вовчиця на полюванні. Однак це може бути лише коли собаку виростили вовки.

Здоров'я[ред. | ред. код]

Гібриди — вельми здорові тварини, і залежать від спадкових захворювань менше, ніж більшість порід собак. Вони, як правило — здоровіше, ніж будь-який з батьків внаслідок гетерозиса. Деякі з встановлених порід на основі гібридів, які існують сьогодні, були виведені як раз спеціально для поліпшення здоров'я і сили робочих собак.

Існує деяка полеміка з приводу ефективності стандартної вакцини від сказу для гібридів. Міністерство сільського господарства США до теперішнього часу не затвердило вакцини проти сказу для їх щеплення, хоча вони і рекомендують застосування звичайної вакцини проти сказу. Власники і заводчики гібридів вважають, що відсутність офіційних рекомендацій є політичний крок, щоб зменшити поширеність гібридів в приватних руках.

Схрестити вовка і собаку не так вже й важко, але наслідки досить непередбачувані. Найчастіше отримані цуценята мають вкрай нестійку психіку. Вони можуть бути замкнутими в собі і боятися оточуючих людей і тварин, або ж можуть бути налаштованими вкрай агресивно. Як правило такі гібриди не піддаються дресируванню. Що стосується зовнішнього вигляду таких гібридів, вони можуть бути вкрай потворні і не схожі на вовків. Часто у них зустрічаються вроджені аномалії, наприклад, нащадок від схрещування вовка і собаки отримує будова кістяка і кінцівок від одного з батьків, а зв'язки, сухожилля — від другого і цього будовою не дуже підходящі. Або верхня щелепа розвивається по одному типу, а нижня — по іншому. Тоді виходять аномалії прикусу.

Темперамент і поведінка[ред. | ред. код]

Вовкособи представляють собою суміш генетичних ознак, що призводить до менш передбачуваною моделі поведінки в порівнянні з чистокровним вовком або собакою. Поведінка дорослих гібридних цуценят також не може бути заздалегідь передбачено з достатньою впевненістю, навіть в третьому поколінні цуценят гібридів при в'язанні з собаками, як і по поведінці їх батьків. Таким чином, хоча поведінка одного вовкособа може бути передбачуваною, але поведінка породи в цілому — ні. Більшість волкособів дуже цікаві і в загальному випадку не більш руйнівні, ніж будь-яка інша цікава або активна собака.

Поведінка вовка, як правило, більш боязка і обережна по відношенню до людей, ніж у собаки. Не слід вважати вовкособів більш небезпечними, ніж інші великі собаки. Соціалізація кожного окремого примірника більше залежить від методів навчання. Ризик для громадської безпеки залежить від соціалізації кожної окремої тварини. Немає ніяких переконливих доказів того, що вовкособи більш агресивні по відношенню до людей, ніж інші великі собаки (наприклад, піт-бультер'єри, німецькі вівчарки, чау-чау, і ротвейлери). Поведінка волкособів не прямо пропорційно процентному вмісту вовка: гібрид в першому поколінні може мати поведінку більш типову для собаки. І навпаки, гібриди наступних поколінь можуть вести себе як вовк. Поведінка вовкособа не визначається його генотипом або фенотипом. Вроджена поведінка конкретної тварини може бути в широкому спектрі всього генетичного різноманіття. Немає ніяких наукових, рецензованих статистичних доказів того, що волкособи становлять велику загрозу для людей, тварин і майна, ніж інші вітчизняні породи сімейства собачих. Більшість нападів на людей пов'язані з безвідповідальністю власників — відсутністю належного стримування, або неконтрольованим контактом, або контактом з собакою без відома власника.

Учитися[ред. | ред. код]

Точки зору, що агресивні характеристики по своїй природі є частиною темпераменту вовкособа, були оскаржені в останні роки заводчиками і прихильниками розведення вовкособа як домашніх тварин. [39] [40] Прихильники вовкособа кажуть, що чим вищий вміст вовка — тим більше боязкими і тими, побоюються незнайомих людей воно є. Але майже всі вовкособи можуть стати хорошими компаньйонами, особливо якщо їх соціалізація та навчання починається в ранньому віці. Навіть у випадках повністю собачого поведінки, вовкособи іноді можуть зберегти деякі вовчі повадки, такі як риття схронів, жування предметів домашнього ужитку, «скелелазіння» на паркани і будови, і, по-різному, руйнівні тенденції до домашньої обстановки. Наступні покоління гібридів вже рідко мають ці проблеми сильніше, ніж будь-які інші великі породи собак.

Гібриди в масовій культурі[ред. | ред. код]

Волкособи використовувалися на зйомках фільму Павла Лунгіна під робочою назвою «Я вас чекаю»[2][3][4].

На каналі РТР про вовкособів вийшов документальний фільм «Пси спеціального призначення»[5].

Також головний герой мультфільму «Балто» є вовкособом (що не відповідає дійсності), причому, що характерно, всупереч написаному вище саме його мати була вовчицею, а батько їздовою собакою.

В аніме «Вовчий дощ» один з головних персонажів, Блю, є вовкособом.

Головний герой книги Джека Лондона «Біле Ікло» — вовкособ.

Гібридні породи[ред. | ред. код]

Визнані[ред. | ред. код]

Невизнані[ред. | ред. код]

 • Лупо італійсько
 • Вовча собака Куньмін
 • Американська тундрова вівчарка
 • Воламут
 • Канарський лабіто
 • Американський вольфдог
 • Alaskan noble companion dog
 • Blue bay shepherd
 • NorthAID
 • Laizhou red dog
 • Пермський вовкособ
 • Воленд
 • Російський вольфхунд
 • Юланска вовча собака

Пермські вовкособи[ред. | ред. код]

Вовкособи — популяція волко-собачих гібридів, виведена в Пермському інституті внутрішніх військ з вовків і німецьких вівчарок. Наукове керівництво проекту здійснює професор Касимов В. М. Назва утворена зі слів «вовк» і «собака». На відміну від попередніх експериментів зі схрещування вовка з різними породами собак, волкособи керовані людиною[6]. Мають набагато розвиненіше чуття, інтелект і витривалість, ніж собаки. У замкнутому просторі знаходять людини за 20 секунд, проти 4-6 хвилин у вівчарки[7][8]. Також примітним є те, що володіючи габаритами і хваткою вовка, вовкособи залишаються слухняними і ніжними по відношенню до людини. Перший вовкособ був виведений в результаті схрещування вовчиці Найди і німецької вівчарки. На момент початку 2010-х наявні популяції вовкособів використовуються для охорони китайської та монгольської кордонів Росії. З породою працює прикордонне управління ФСБ[6].

Проект по розведенню і вивчення гібридів вовка і собаки в Пермі закритий. За 16 років було отримано 46 вовкособів (п'ять поколінь)[9]. Зараз в пермському інституті внутрішніх військ МВС залишилося всього п'ять тварин.

Вовкособи з довгою і пухнастою шерстю. Мають добре розвинену мускулатуру.

Генетика[ред. | ред. код]

До 1993 року вважалося, що собаки і вовки відносяться до різних видів вовчих. Однак дослідження показали, що мова йде про двох підвидів: генетична різниця між вовками і собаками виявилася в середньому лише в два рази більше, ніж між різними породами, і тільки в чотири рази більше, ніж у собак однієї породи[10]. Гібридне потомство собак і вовків завжди плідне, на відміну від гібридів різних видів — наприклад, собак і койотів.

При реалізації цуценят-вовкособів звертають увагу на «зміст вовка». Це відсоток, який повинен відображати кількість «вовчої крові» в тварині. Є два методи визначення цього відсотка: на основі родоводу (вовк вважається за 100 %, собака — за 0 %, для потомства береться середнє арифметичне батьків) або на основі зовнішніх рис. Для другого методу не існує єдиних правил, і кожен заводчик може виходити зі своїх уявлень — або зовсім вказувати той відсоток, який краще продається. Перший метод також не є точним: на відміну від усталених порід, що відбираються за сталість ознак, гібрид може успадкувати ознаки собаки або вовка в будь-якому поєднанні. Однак метод родоводу корисний тим, що його ж застосовують в генеалогії людей, тому він простіше для розуміння[11]. Чи брали участь в родоводу вовки або вовчиці, кобелі або собаки — важливо тільки для деяких ознак, зчеплених зі статтю[12][13].

Вовчими ознаками в вовкособів називають характерний зовнішній вигляд і поведінкові риси. Однак всупереч поширеній помилці, собаки з високим «вмістом вовка» частіше бувають полохливими, боязкими, недовірливими. У більш чистокровних собак поведінка агресивніше і впевнене, особливо при схрещуванні з відповідними породами (наприклад, тер'єри)[14].

Породи[ред. | ред. код]

 • Вовча собака Сарлоса, найстарша з визнаних порід, виведена в Нідерландах з німецьких вівчарок. Перші щенята отримані в 1925 році. У 1981 порода була зареєстрована Міжнародної кінологічної федерацією (FCI).
 • Чехословацький вовча собака, виведена в 1955 році з німецьких вівчарок для прикордонної роботи. Визнані національною породою в 1982 і зареєстровані FCI в 1999.

Інші волкособи[ред. | ред. код]

Гібрид вовка і маламута називається «вовомут» або «малавовк». Найбільш відомим метисом вовка і аляскинского маламута є пес по кличці Джед. Спочатку він зіграв у фантастичному трилері «Щось» роль асімілірованню прибульцем тварини (під час зйомок фільму пес, на думку акторів, виявляв справжні кмітливість і гру, часто Джед любив спостерігати за побудовою декорацій і витворяв неймовірні трюки і будував таке потворне, від яких багато акторів або сміялися, або відчували збентеження). Після цього малавовк Джед знявся в образі головного героя в диснеївському фільмі 1990 року «Біле Ікло».

Німецька вівчарка носила назву «ельзаська вовча собака» приблизно з 1930 до 1977, щоб уникнути негативної асоціації з фашистської Німеччиною.

Персонажі[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Собаки-вовки (вовчі собаки, волкособи, волкопси) на сайті «Собаче життя»
 2. {{cite web  | author = Мучкіна Т.  | authorlink =  | datepublished = 29 січня 2008  | url = http://perm.aif.ru/issues/651/03_02  | title = Кіногрупа Павла Лунгіна знімає в Пермі художній фільм «Чорний шаман»  | format =  | work =  | publisher = Аргументи і факти  | accessdate = 2009-07-03  | lang =  | description =  | deadlink = 404  | archiveurl = http://web.archive.org/20080306062156/perm.aif.ru/issues/651/03_02  | archivedate = 2008-03-06 }}
 3. {{cite web  | author =  | authorlink =  | datepublished = 18 січня 2008  | url = http://www.kp.ru/daily/24033/95293/  | title = На поталу вовкам режисер Павло Лунгін віддав приміських курсантів  | format =  | work =  | publisher = Комсомольська правда  | accessdate = 2009-07-03  | lang =  | description =  | archiveurl = http://www.webcitation.org/65rulECgi  | archivedate = 2012-03-02 }}
 4. Студія Павла Лунгіна — поточні проекти
 5. Зброя Росії. Пси спеціального призначення
 6. а б Катаєва К. (15 листопада 2007). Професор і собачки. Російська газета. Процитовано 2009-07-03. 
 7. Герасимов П. (8 серпня 2007). [http: //old.redstar.ru/2007/08/08_08/3_02.html волкособи - Забайкальское диво]. Червона зірка. Процитовано 2009-07-03. 
 8. {{cite web  | author =  | publisher = Перший канал  | title = Собачої відданістю і вовчої хваткою володіють рідкісні тварини - волкособи  | url = http://www.1tv.ru/owa/win/ort6_main.print_version?p_news_title_id=110214  | publication-date= 6 жовтня 2007  | accessdate = 2009-07-03  | archiveurl = http://www.webcitation.org/65ruixxef  | archivedate = 2012-03-02 }}
 9. Пермські волкособи. Фоторепортаж.
 10. Lindblad-Toh, K; Wade, CM; Mikkelsen, TS; Karlsson, EK; Jaffe, DB; Kamal, M; Clamp, M; Chang, JL et al. (December 2005). «Genome sequence, comparative analysis and haplotype structure of the domestic dog». Nature 438 (7069): 803.
 11. The Wolf-Dog Hybrid — Breeding and Genetics
 12. Жіноча хромосома X довше чоловічої хромосоми Y, тому деякі ознаки передаються тільки по жіночій лінії.
 13. [http : //www2.fiu.edu/~milesk/Genetics.htm Canid Genetics]
 14. Common Wolfdog Myths

Посилання[ред. | ред. код]