Вовчі ягоди (рід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Покритонасінні
Вовчі ягоди пахучі
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Насінні (Spermatophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Родина: Тимелеєві Thymelaeceae
Рід: Вовчі ягоди Daphne
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Daphne (Thymelaeaceae)
EOL logo.svg EOL: 71114
IPNI: 30024583-2
ITIS logo.svg ITIS: 27125
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 66679

Во́вчі я́годи або Да́фнія (Daphne) — рід рослин родини тимелеєві класу еудікоти.

Опис[ред. | ред. код]

Вовчі ягоди (дафнія) належать до родини Тимелеєві (Thymelaeaceae). В роді нараховують близько 50 видів, які ростуть у Європі, Азії і на півночі Африки. Це низькорослі, іноді середньої висоти кущі, у яких блискучі, вічнозелені або опадаючі листки. Цвіте рослина від ранньої весни до літа; квіти яскраво-рожеві або білі.

Систематика[ред. | ред. код]

Опис видів вовчої ягоди[ред. | ред. код]

Вовчі ягоди муранські, або деревні (Daphnae arbuscula Celak.), — чагарник, що досягає у висоту 10—30 см, росте на вапнякових скелях у Словацьких Карпатах. Вічнозелені листки м'ясисті, товсті. Цвіте в травні-червні рожевими квітками. Квіти на коротких квітконіжках, пахучі. Розвивається в проникному, багатому на кальцій ґрунті, на освітлених і сонячних ділянках. Розмножується живцями, зрізаними з неквітучих гілок, у червні-липні. Утворює низькорослі кущі, які виглядають гарно та декоративно в невеликих альпінаріях. Саджають ці садові рослини у верхній частині каменів, тоді утворюють гарні навіси.

Вовчі ягоди пахучі родом з Піренейських гір, ростуть в Альпах, у західних областях нашої країни. Це низькорослий, густий, вічнозелений чагарник висотою 20-30 см. Блискучі, темно-зелені листки на нижній стороні синювато-зеленого відтінку. Чотиризіркові вишнево-червоні квітки, що розпускаються після розвитку листків, трубчасті, перебувають у густих верхніх парасольках. Квіти з різким запахом. Цвіте в травні-червні, іноді вдруге в другій половині літа. Розвивається в проникному, вапняному, вологому ґрунті з помірним вмістом гумусу, на освітленій сонцем ділянці, але не на південних схилах. Іноді росте і в напівтіні. Розмножується живцями, які зрізують у липні-серпні і вкореняють у ящиках. Саджанці розсаджують у квіткові горщики і, коли коренева система зміцніє, висаджують у ґрунт на постійне місце. Звичайно саджають зверху каменю, тому що рослина утворює декоративні навіси, іноді включають у групу вересових рослин.

Вовчі ягоди звичайні (Daphnae mezereum) — найвищий вид даного роду; у нього опадаючі, гострі листки. Розвивається в проникному, глибокому, вологому ґрунті, на сонці і в напівтіні. Квітне ранньою весною — у березні-квітні — яскраво-рожевими квітками. Ягоди червоні. Розмножується насінням, які висівають відразу ж після збору. Відмінно розмножуються живцями, зрізаними із дворічної рослини, або літніми пагонами. Використовують у великих альпінаріях, де може розростатися по поверхні. Культивують сорт 'Альба' (с. v. 'Alba'), що цвіте білими квітками. Схожий на виноград.

Посилання[ред. | ред. код]