Вовчі ягоди (рід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Покритонасінні
Вовче лико запашне
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Насінні (Spermatophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Родина: Тимелеєві Thymelaeceae
Рід: Вовче лико Daphne
Посилання
Вікісховище: Daphne (Thymelaeaceae)
EOL: 71114
IPNI: 30024583-2
ITIS: 27125
NCBI: 66679

Во́вче л́ико[1][2], або вовчі ягоди[2] (Daphne) — рід рослин родини тимелеєві класу евдикоти.

Опис[ред. | ред. код]

Вовче лико належить до родини тимелеєвих (Thymelaeaceae). В роді близько 50 видів, які ростуть у Європі, Азії і на півночі Африки. Це низькорослі, іноді середньої висоти кущі, у яких блискучі, вічнозелені або опадаючі листки. Цвіте рослина від ранньої весни до літа; квіти яскраво-рожеві або білі.

Систематика[ред. | ред. код]

Опис видів вовчого лика[ред. | ред. код]

Daphne arbuscula Celak., — чагарник, що досягає у висоту 10—30 см, росте на вапнякових скелях у Словацьких Карпатах. Вічнозелені листки м'ясисті, товсті. Цвіте в травні-червні рожевими квітками. Квіти на коротких квітконіжках, пахучі. Розвивається в проникному, багатому на кальцій ґрунті, на освітлених і сонячних ділянках. Розмножується живцями, зрізаними з неквітучих гілок, у червні-липні. Утворює низькорослі кущі, які виглядають гарно та декоративно в невеликих альпінаріях. Саджають ці садові рослини у верхній частині каменів, тоді утворюють гарні навіси.

Вовче лико запашне родом з Піренейських гір, ростуть в Альпах, у західних областях нашої країни. Це низькорослий, густий, вічнозелений чагарник висотою 20-30 см. Блискучі, темно-зелені листки на нижній стороні синювато-зеленого відтінку. Чотиризіркові вишнево-червоні квітки, що розпускаються після розвитку листків, трубчасті, перебувають у густих верхніх парасольках. Квіти з різким запахом. Цвіте в травні-червні, іноді вдруге в другій половині літа. Розвивається в проникному, вапняному, вологому ґрунті з помірним вмістом гумусу, на освітленій сонцем ділянці, але не на південних схилах. Іноді росте і в напівтіні. Розмножується живцями, які зрізують у липні-серпні і вкореняють у ящиках. Саджанці розсаджують у квіткові горщики і, коли коренева система зміцніє, висаджують у ґрунт на постійне місце. Звичайно саджають зверху каменю, тому що рослина утворює декоративні навіси, іноді включають у групу вересових рослин.

Вовче лико звичайне (Daphnae mezereum) — найвищий вид даного роду; у нього опадаючі, гострі листки. Розвивається в проникному, глибокому, вологому ґрунті, на сонці і в напівтіні. Квітне ранньою весною — у березні-квітні — яскраво-рожевими квітками. Ягоди червоні. Розмножується насінням, які висівають відразу ж після збору. Відмінно розмножуються живцями, зрізаними із дворічної рослини, або літніми пагонами. Використовують у великих альпінаріях, де може розростатися по поверхні. Культивують сорт 'Альба' (с. v. 'Alba'), що цвіте білими квітками. Схоже на виноград.

Посилання[ред. | ред. код]  1. Daphne // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. а б Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987. — С. 149.