Вуж звичайний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вуж звичайний
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Змії (Serpentes)
Родина: Полозові (Colubridae)
Рід: Вуж (Natrix)
Вид:
Вуж звичайний (N. natrix)
Біноміальна назва
Natrix natrix
Поширення виду
Синоніми

Вуж звичайний (Natrix natrix) — найпоширеніший в Україні вид вужів, неотруйних змій родини вужевих.

Зовнішній вигляд та характеристика[ред. | ред. код]

Вужі відрізняються від інших змій «жовтими вухами» — яскраво-вираженими мітками на голові, частіше жовтими, але іноді білими і оранжевими. Самиці більші за розміром самців, іноді досягають до 1,5 метрів, але найчастіше розміри не більше метра. Харчується в основному живими жабами, гризунами і рідше рибою. Природними ворогами вужів є лелеки, хижі птахи і деякі ссавці.

Вужі добре приручаються і переносять неволю. В Україні та в Білорусі часті випадки одомашнення вужів (для знищення мишей).

Вуж неагресивний, побачивши людину він зазвичай рятується втечею. Спійманий вуж спочатку активно захищається: сичить і викидає голову вперед, що страхітливо діє на більшість ворогів. Якщо ж це не допомогло, він вивергає недавно з'їдену їжу, прикидається мертвим. Кусається рідко. Для людини укус практично не становить жодної небезпеки.

Вужі відмінно плавають, під водою можуть перебувати більше, ніж півгодини.

У квітні — травні починається шлюбний період. У липні — серпні самиці вужів шукають, де відкласти яйця: у вологі і теплі місця. Ідеально для цього підходять купи перегною, старої соломи, опалого листя, також годяться сирий мох, трухняві пеньки і мишачі нори. У жовтні — листопаді заповзають в різні нори і щілини в землі, де вони й зимують.

Ареал[ред. | ред. код]

Вуж звичайний поширений повсюдно в Європі, за винятком приполярних районів, в південних районах Сибіру до Байкалу і на півдні Далекого Сходу.

У великій кількості розповсюджений по всій терріторії України, зустрічається як біля водойм, так і у степовій зоні. Дуже часто заповзає до домогосподарств. Через необізнаність людей стає їх жертвою. Змія не є отруйною та не несе загрози людині, переважно полює на мишей, ящірок та шкідників.[1]

Галерея[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Акимушкин И. (1995). Ужеобразные. Энциклопедия для детей. Биология (вид. 2-е вид.). Москва: Аванта +. с. 436–437. ISBN 5-86529-012-6.  (рос.)
  • Amphibians and Reptiles of Europe [Архівовано 1 лютого 2020 у Wayback Machine.] (англ.)
  • Reptiles and Amphibians of the UK [Архівовано 1 травня 2010 у Wayback Machine.] (англ.)
  • BBC Nature (англ.)


  1. Кармишев Ю. В., Мануілова О. М. (2003). Морфологическая изменчивость ужа обыкновенного (Natrix natrix) на юге Украины.. v-zool.kiev.ua (російська). Vestnik zoologii, 37(4): 81–82.