Військовий орден Марії Терезії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орден Марії Терезії
Maria-Theresia-Orden
На честь (епонім) Марія Терезія
Ord.MariaTeresa-CAV.png
Ster Orde van Maria Theresia.jpg
Девіз FORTITUDINI
Країна Австрія Австрія
Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Тип орден
Нагородження
Засновано: 1757
Перше: 1758
Останнє: 1931
Черговість
Старша нагорода Орден Зоряного хреста
Молодша нагорода Королівський угорський орден Святого Стефана

CMNS: Військовий орден Марії Терезії на Вікісховищі

Військовий орден Марії Терезії — австрійський військовий орден.

Був заснований королевою Угорщини і Богемії Марією Терезією в 1757 році в ході Семирічної війни на честь перемоги над пруссаками при Коліні і призначався тільки для нагородження військових. Першим нагородженим став командувач битви пр Коліні фельмаршал Леопольд Йозеф Даун. У 1918 році, після розпаду Австро-Угорської монархії, останній імператор Карл I передав права нагородження орденом Орденському порадою. У 1931 році відбулося останнє нагородження орденом, після чого Рада постановила, що подальші нагородження проводитися не будуть. Останній кавалер ордена — Готфрід Фрайхер фон Банфільд помер у 1986 році.  

Статус[ред. | ред. код]

Орденом Марії-Терезії нагороджувалися лише офіцери, незалежно від походження та національності за багаторічну військову службу, подвиги в бою і отримані поранення. Статут ордена не допускає, щоб при носінні його знака поруч із ним були сусідами іноземні ордени. За статутом, прийнятим у 1758 р., орденом не могли нагороджуватися іноземці, але це правило ніколи не дотримувалася. Так, наприклад, кавалерами ордена були російський імператор Олександр I, німецький імператор Вільгельм II, фон Мольтке, А. В. Суворов, князь Багратіон і герцог Веллінгтон, а також багато інших знамениті воєначальники.

Ступені[ред. | ред. код]

Спочатку Орден мав два ступені:

  • Великого Хреста
  • Лицарський хрест

З 15 жовтня 1765 три ступені:

  • Кавалер
  • Командор
  • Кавалер Великого Хреста
Divisa.Ord.Mil.MariaTeresa.png
Ступені
Ord.MariaTeresa-CAV.png
Кавалер
Ord.MariaTeresa-COM.png
Командор
Ord.MariaTeresa-GC.png
Кавалер Великого хреста


Знаки ордена[ред. | ред. код]

Інсигнії Великого Хреста включають знак ордена, нагрудну зірку і стрічку-перев'язь.

Знак ордена являє собою золотий леопольдовскій хрест білої емалі. У центральному медальйоні вміщено австрійський ерцгерцогський герб — поле, розділене по горизонталі на три частини — червоної, білої та червоної емалі — і обрамлений кільцем білої емалі з написом «FORTITUDINI». На реверсі ордена поміщені літери "М. Т. «і» F "(Марія-Терезія і Франц), обрамлений зеленим лавровим вінком у золотому обідку. Знаки ордена могли прикрашатися діамантами.

Нагрудна зірка ордена являє собою срібний леопольдовскій хрест з гільйошованим кінцями. Між кінцями хреста розташований лавровий вінок зеленої емалі. Центральний медальйон зірки повторює центральний медальйон знака. До 1815 року нагрудні зірки були шитими. Розміри знаків і зірок варіювалися в залежності від виробника і часу виготовлення.

Стрічка-перев'язь ордена — шовкова муарова, з бантом біля стегна, шириною близько 100 мм, червона з широкою білою смугою посередині.

Командорський знак аналогічний знаку Великого Хреста, але носився на шийній стрічці. Лицарський знак має менші розміри і носився на грудях на стрічці, складеній трикутником.

Нагороджені[ред. | ред. код]

Великого хреста ордена удостоєні:

Командорські ступенем ордена були нагороджені:

Лицарської ступеня ордена були удостоєні: