Перейти до вмісту

Вікіпедія:Освітня програма/Для вищих навчальних закладів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Освітня програма Вікіпедії

Міжнародна програма, у межах якої використовують Вікіпедію в навчальному процесі

Зараз гостро постає проблема критичного ставлення до інформації, а також її доброчесного використання у межах навчального процесу. Якщо ви зіткнулися з цими проблемами, то вам стане в пригоді використання Вiкiпедiї.

«Освітня програма Вікіпедії» — це міжнародна програма, у межах якої освітяни й освітянки, студенти і студентки долучаються до поліпшення Вікіпедії під час навчального процесу. Метою цього проєкту є організація співпраці дописувачів і дописувачок Вікіпедії із навчальними закладами, перш за все, з університетами та школами, а також допомога університетським викладачам і шкільним вчителям замінити частину робіт (передовсім реферати) на різні способи наповнення Вікіпедії (статті, медіафайли тощо). Також це можливість для вас за підтримки команди «Освітньої програми Вікіпедії» створювати та публікувати свої навчально-методичні розробки та інші матеріали, брати участь у різноманітних заходах для освітян чи науковців.

Важливою особливістю «Освітньої програми Вікіпедії» є її застосовність до майже будь-якої галузі знань: чи це музикознавство, чи філологія, чи астрономія. Адже крім Вікіпедії існує 10 сестринських вікіпроєктів, у яких можна реалізувати власні ідеї та ідеї ваших учнів чи студентів.

Взяти участь в «Освітній програмі Вікіпедії» дуже просто: напишіть електронного листа до Громадської організації «Вікімедіа Україна», розповівши, у якому форматі вам цікава ця програма. Після цього ми з вами сконтактуємо і запропонуємо найкращий варіант впровадження Освітньої програми.

Про успішні приклади втілення Освітньої програми читайте на сторінці.

Для студентів і студенток

[ред. код]

Для участі в Освітній програмі у Вікіпедії є декілька шляхів.

  • По-перше, ви можете створити Вікіклуб або Вікігурток на базі свого університету й обмінюватися там досвідом з редагування та наповнення Вікіпедії та Вікіпроєктів. Для цього потрібно сконтактувати з нашими менеджерами, які допоможуть із загальною координацією, тренінгами, сувенірами та відзначенням найбільш активних учасниць і учасників. Також погодьте зустрічі клубу чи гуртка з деканатом або представниками студентського самоврядування, щоб забезпечити приміщення, доступ до Інтернету та комп'ютерів. Так ви матимете можливість проводити заходи пов'язані з редагуванням — наприклад, Вікімарафони).
  • По-друге, ви можете запропонувати впровадження дисципліни за вибором або факультативу з редагування Вікіпедії та сестринських проєктів. Зважайте, що для цього вам потрібен буде викладач або викладачка, яких також зацікавило редагування Вікіпедії.

Обирайте будь-який зручний для вас спосіб, тільки пам'ятайте: якщо ви просто хочете редагувати Вікіпедію — будьте рішучими, адже ви можете робити це самостійно. А якщо хочете долучитися до Освітньої програми Вікіпедії, то краще оберіть один із двох шляхів, описаних вище!

Для викладачів і викладачок

[ред. код]

Оскільки Вікіпедія — вільна енциклопедія, яку може редагувати кожен і кожна, вона може стати ідеальним рішенням для освітніх практик студентсва. Перелік можливостей не обмежується участю у конкурсах, тематичних тижнях чи написанням статей на певну тему. Окрім того, у Вiкiпедiї та сестринських проєктах діє спiльнота волонтерiв та волонтерок, тож не лише викладач чи викладачка бачитиме статтю чи редагування, а й iншi дописувачi зможуть вичитати та виправити, перевiрити на вiдсутнiсть плагiату та коректнiсть посилань, а внесені до неї зміни будуть збережені. Написаний текст буде доступний широкому колу зацiкавлених, адже Вiкiпедія сьогоднi — найбiльша енциклопедiя українською мовою. Вiкiпедiя формує iнформацiйне середовище, i ви можете бути активною частиною цього процесу. Стаття у Вiкiпедії — це не просто робота «на оцiнку», а значний внесок у поширення вільних знань!

Переваги використання Вікіпедії та сестринських проєктів

[ред. код]

Тож чому саме Вікіпедія, а не інші ресурси? Наведемо декілька її переваг:

  • видимість (результат у вигляді опублікованої чи доповненої статті зможуть побачити люди з усього світу);
  • критичне ставлення до інформації загалом і до джерел зокрема (у Вікіпедії існують вимоги до стилю написання статті та певні правила додавання джерел до тексту тощо);
  • легкість редагування (будь-де, будь-коли, з будь-якого пристрою і навіть у разі нестійкого інтернет-з'єднання);
  • простота у внесенні виправлень і коментування (ви не сплутаєте редагування студента зі своїм тому, що завжди можна порівняти версії статті);
  • простота моніторингу змін до статей;
  • додаткові стимули у вигляді сертифікатів про участь у програмі.

Впровадження у навчальний процес

[ред. код]

Як можна додати Вікіпедію в навчальний процес у закладах вищої освіти:

  • створювати окремі курси з редагування Вікіпедії чи/та сестринських вікіпроєктів з фокусом на розвитку необхідних навичок. Наприклад, студентству технічних спеціальностей буде корисним редагування Вікіданих та аналіз інформації, яка там накопичена; студентству, які вивчають соціальні та гуманітарні науки, — написання статей та використання Вікісловника, щоб покращити навички роботи з текстом, а також щоб наповнити і оновити термінологічну базу;
  • інтегрувати в дисципліни, що уже викладаються, — дозволить урізноманітнити завдання, спростити перевірку та відмовитися від більшої частини паперових завдань чи написання типових рефератів;
  • проводити додаткові активності (тренінги з редагування із запрошеними спікерами, участь у Вікімарафоні до Дня народження української Вікіпедії, участь у конкурсах).

Види робіт зі студентами та студентками

[ред. код]
Проєкти Фонду Вікімедіа
  • Написання статей до українськомовного розділу Вікіпедії (створення нових статей або доповнення вже наявних) в межах освітнього процесу (окремих дисциплін)
  • Написання статей до українськомовного розділу Вікіпедії (створення нових статей або доповнення вже наявних) під час написання курсової чи дипломної роботи (для студентів і студенток), дисертації (для аспірантів та аспіранток)
  • Вичитування текстів у статтях українськомовного розділу Вікіпедії, щоб виявити мовні помилки (для філологів)
  • Переклад статей з іншомовних розділів до українськомовного розділу Вікіпедії та переклад статей про Україну з українськомовного розділу до іншомовних розділів Вікіпедії (для студентів та студенток, які вивчають іноземні мови, філологів)
  • Виконання завдань із текстом та ілюстраціями з українськомовного розділу Вікіпедії
  • Практика роботи з наповнення Вікісловника (сестринського проєкту Вікіпедії) (філологи)
  • Додавання графічних ілюстрацій для статей в українськомовному розділі Вікіпедії
  • Розробка ботів для автоматичного або напівавтоматичного поліпшення деяких технічних дій і функцій у Вікіпедії (мова програмування Python) (для IT-спеціальностей)
  • Фотографування об'єктів у населених пунктах України (для студентів і студенток, що вивчають предмети гуманітарного напряму, істориків, археологів, культурологів)
  • Доповнення Вікіцитат (сестринського проєкту Вікіпедії) цитатами відомих осіб (філологи, культурологи, історики тощо)
  • Наповнення Вікіджерел текстами офіційних документів та видань, на які сплив термін авторського права (історики, філологи, культурологи, бібліотекарі тощо)
  • Проходження практики з написання статей на базі проєкту Вікіновини (сестринський проєкт Вікіпедії) — для студентів журналістики
  • Наповнення Вікімандрів (відкритого путівника) (туристичні спеціальності, історики, географи тощо)
  • Поліпшення статей, пов'язаних з темою свого вищого навчального закладу

Зараз найпопулярнішим є редагування Вікіпедії. Однак обмежуватися тільки цим не варто, бо є багато успішних українських та закордонних практик, які можна взяти за основу для подальшого впровадження. Існує багато інших сестринських проєктів, які дозволяють поглибити та розширити вікіпроєкти інформацією, яка не підходить для формату Вікіпедії. Приміром, Вікіцитати — це проєкт, у якому збирають вислови відомих осіб, цитати з книг, фільмів тощо. Вікіджерела — це проєкт, де можна розміщувати повні тексти літературних чи наукових текстів, на які сплив термін авторського права, а у Вікіновинах дозволені авторські репортажі.

Інструменти для контролю, моніторингу та перевірки

[ред. код]

У Вікіпедії є інструменти, що значно полегшують контроль і перевірку студентських робіт та надають додатковий стимул для виконання робіт. Серед них найбільш корисними можуть бути:

  • dashboard (моніторинг зробленої роботи та внесених правок, виставлення оцінок та формування рейтингів успішності групи);
  • скрипт для перевірки тексту, який написала студентка чи студент у Вікіпедії, на плагіат, що формує певне ставлення до академічної доброчесності як такої та розвиває навички роботи з текстом;
  • заохочення до написання за допомогою мікрогрантів;
  • тренінги з редагування Вікіпедії та сестринських проєктів для студентів, які можуть провести фахові вікіпедисти.

Кожен з них можна використовувати як окремо, так і в комплексі для організації, покращення та спрощення роботи викладача. Для відстеження внеску учасників освітня команда Фонду Вікімедіа створила спеціальний майданчик — dashboard, який дозволяє викладачу призначати своїм учням і студентам статті або учасникам курсу записувати до свого внеску цікаві для них статті, які потім будуть оцінені викладачем. Також це зручно ще й тому, що відстежувати прогрес у статтях може команда підтримки курсу серед волонтерів-вікіпедистів, якщо такі права надав викладач або координатор курсу.

Приклад навчальної програми

[ред. код]

Програма навчання у Вікістудії 2017, розбита на 4 заняття:

  1. ЩО таке Українська Вікіпедія, хто її може редагувати; навіщо реєструватися; Головна сторінка, Структура статті, розділи; Вступ, редагування і оформлення власної сторінки; ВП:Підпис, Вікіпедія:Шпаргалка — вікі-розмітка та панель інструментів; Вікіпедія:Стиль; Ілліпе, Бліфельд Давид Ісакович — для зразку оформлення; Користувач:Школяренко — для прикладу оформлення сторінки користувача;
  2. Повторення Структура статті, Вікіпедія:Шпаргалка. Панель інструментів; редагування чернетки; створення статті (Довідка:Створення нової статті, Вікіпедія:Як редагувати статтю, М-107 (двигун) — створення; Бліфельд Давид Ісакович — шаблон-картка;
  3. Створення статті+шаблон (Довідка:Створення нової статті, Вікіпедія:Як редагувати статтю, використання шаблону — для прикладу: Шаблон:Стільникові телефони Lenovo та Шаблон:Стільникові телефони Bravis; Категорії, створення категорій (Довідка:Категорія), коли не варто додавати категорії; Авторські права; Налаштування власного оточення — ХотКат, Вікіфікація і неоднозначності; Зображення, використання фото, підпис, галерея;
  4. Вибрані і добрі статті; Вікісховище — завантаження фото; підпис фото; категоризація фото; вибрані; зображення року; Категоризація фотографій у Вікіпедії; Різні технічні речі — Нові редагування, Патрулювання, Адміністратори, Кнайпа або ДЕ шукати допомоги?