Глюконат кальцію

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Глюконат кальцію
Calcium gluconate.svg
Назва за IUPAC кальцій (2R,3S,4R,5R)- 2,3,4,5,6-пентагідроксігексаноат
Ідентифікатори
Номер CAS 299-28-5
PubChem 9290
Номер EINECS 206-075-8
DrugBank 11126
ChEBI 3309
SMILES [Ca+2].[O-]C(=O)[C@H](O)[C@@H](O)[C@H](O)[C@H](O)CO.[O-]C(=O)[C@H](O)[C@@H](O)[C@H](O)[C@H](O)CO
InChI 1/2C6H12O7.Ca/c2*7-1-2(8)3(9)4(10)5(11)6(12)13;/h2*2-5,7-11H,1H2,(H,12,13);/q;;+2/p-2/t2*2-,3-,4+,5-;/m11./s1
Властивості
Молекулярна формула C12H22CaO14
Молярна маса 430.373
Якщо не зазначено інше, дані приведені для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Глюконат кальцію (лат. Calcium gluconate) C12H22СаО14 — кальцієва сіль глюконової кислоти.

Основна фармакотерапевтична дія[ред. | ред. код]

Усуває гіпокальціємію; протиалергічна, протизапальна, кровоспинна дія.
Іони кальцію беруть участь у передачі нервових імпульсів, скороченні гладких і скелетних м'язів, функціонуванні міокарда, згортанні крові. Вони є необхідними для формування кісткової тканини, функціонування інших систем і органів. Концентрація іонів кальцію в крові зменшується при багатьох патологічних процесах, а виражена гіпокальціємія сприяє виникненню тетанії; Кальцію глюконат, крім усунення гіпокальціємії, зменшує проникність судин.

Фармакокінетика[ред. | ред. код]

Після внутрішнього застосування препарат частково всмоктується, головним чином, у тонкому кишечнику; частково виводиться з організму у незміненому вигляді. Максимальна концентрація в плазмі крові досягається через 1,2-1,3 год після внутрішнього застосування препарату. Рівномірно розподіляється по всіх органах і тканинах. У крові перебуває у вільному (іонізованому) та зв'язаному стані. 50% загального кальцію сироватки крові становить іонізований кальцій, 5% перебуває у складі аніонних комплексів, 45% зв'язано з білками. Фізіологічною активністю володіє іонізований кальцій. Його депо — кісткова тканина. Період напіввиведення іонізованого кальцію з плазми крові становить 6-7 год. Препарат проникає крізь плацентарний бар'єр, потрапляє в грудне молоко. Близько 20% кальцію виводиться із сечею, 80% -кишечником.

Показання для застосування[ред. | ред. код]

  • при недостатній функції паращитоподібних залоз, підвищеному виведенні кальцію з організму, як допоміжний засіб при алергічних захворюваннях, та алергічних ускладненнях медикаментозної терапії, для зменшення проникності судин при патологічних процесах різноманітного генезу;
  • при паренхіматозному гепатиті, токсичних ураженнях печінки, нефриті, еклампсії, гіперкаліємії, гіперкаліємічній формі пароксизмальної міоплегії, при шкірних захворюваннях, як кровоспинний засіб, а також як антидот при отруєннях солями магнію, щавлевою кислотою або її розчинними солями, розчинними солями флуоридної кислоти.

Спосіб застосування та дози[ред. | ред. код]

Внутрішньовенно і внутрішньом'язево дорослим вводять по 5 — 10 мл 10-% р-ну одноразово, залежно від характеру захворювання і стану хворого — щодня, через день або через 2 дні;

дітям внутрішньом'язево вводити препарат не рекомендується через можливість розвитку некрозу;
дітям внутрішньовенно, залежно від віку, 10-% р-н глюконату кальцію вводять у наступних дозах: до 6 місяців — 0,1-1 мл, в 7 — 12 місяців — 1 — 1,5 мл, в 1 — 3 роки — 1,5 — 2 мл, в 4 — 6 років — 2 — 2,5 мл, в 7 — 14 років — 3 — 5 мл;

внутрішньо призначають перед прийомом їди; дорослим — по 2-6 таблетки (1-3 г) 2-3 р/добу;

дітям віком до 1 року — по 1 таблетку (0,5 г) 1 р/добу, подрібнюючи і розчиняючи таблетку в невеликій кількості води, молока або фруктового соку;

дітям від 2 до 4 років — по 2 таблетки (1 г), від 5 до 6 років — по 2-3 таблетки (1-1,5 г), від 7 до 9 років — по 3-4 таблетки (1,5-2 г), від 10 до 14 років — по 4-6 таблетки (2-3 г) на добу в 2-3 прийоми; курс лікування в середньому становить від 10 днів до 1 місяця; при необхідності — можна повторити.

Особливості застосування[ред. | ред. код]

При застосуванні у пацієнтів, які одержують серцеві глікозиди і/або діуретики, а також при тривалому лікуванні слід контролювати концентрацію кальцію та креатиніну в крові. У випадку підвищення їх концентрації слід зменшити дозу препарату або тимчасово припинити його застосування. У зв'язку з тим, що вітамін D3 підвищує абсорбцію кальцію зі шлунково-кишкового тракту, щоб уникнути передозування кальцію, необхідно враховувати надходження вітаміну D3 та кальцію з інших джерел.

Всмоктування кальцію зі шлунково-кишкового тракту може зменшуватися при одночасному застосуванні деяких продуктів, наприклад, шпинату, ревеню, висівок і зернових.

Кальцій виділяється з грудним молоком, що слід враховувати при призначенні жінкам у період лактації. Якщо дитина приймає препарати кальцію або вітамін D3, то прийом Кальцію глюконату жінці слід припинити.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні[ред. | ред. код]

нудота, блювання, діарея, брадикардія, відчуття жару у ротовій порожнині, а потім по всьому тілу, котрі швидко проходять самостійно;

шлунково-кишковий тракт — нудота, блювання, діарея, болі в животі, запори (обструктивні процеси у кишечнику, зумовлені утворенням кальцієвих каменів);

серцево-судинна система — брадикардія;
обмін речовин — гіперкальціємія, гіперкальціурія.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами[ред. | ред. код]

При сумісному застосуванні препарати кальцію можуть потенціювати терапевтичні та токсичні ефекти серцевих глікозидів, підвищувати абсорбцію тетрациклінів, токсичність хінідину і знижувати абсорбцію бісфосфонатів зі шлунково-кишкового тракту.
Глюкокортикостероїди зменшують абсорбцію кальцію. Одночасне застосування з тіазидними діуретиками або кальційвміщуючими препаратами підвищує ризик розвитку гіперкальціємії. Петльові діуретики, навпаки, збільшують виведення кальцію нирками. Кальцію глюконат при одночасному застосуванні зменшує дію кальцієвих блокаторів.

Протипоказання до застосування[ред. | ред. код]

Схильність до тромбозів, гіперкальціємія, виражений атеросклероз, підвищене згортання крові; гіперчутливість до компонентів препарату, тяжка ниркова недостатність.

Форми випуску[ред. | ред. код]

Розчин для ін'єкцій 10% по 5 мл або 10 мл в амп.; табл. по 0,5 г

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Фармацевтична хімія: Підручник/ Ред. П. О. Безуглий. — Вінниця: Нова Книга, 2008. — 560 с. ISBN 978-966-382-113-9