Грайворонський повіт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Грайворонський повіт
Coat of Arms of Grayvoron (Kursk Gubernia) (1841).svg
Герб повітового центру
Grayvoron uyezd schematic.png
Губернія Курська губернія
Центр Грайворон
Створений 1838
Скасований 1928
Площа 2 693,2 вёрст
Населення 177 479[1] (1897) осіб 

Грайворонский повіт — адміністративно-територіальна одиниця Курської губернії в складі Російської імперії. У квітні-грудні 1918 році входив до складу України потім перейшов до складу РРФСР. Повітове місто — Грайворон.

Повіт був створений в 1838 рік на основі Хотмижського повіту. У 1928 році повіт було скасовано.

Історія[ред. | ред. код]

Слобода Грайворон була заснована 5 серпня 1678 році, як сотенний центр Охтирського слобідського козацького полку українськими козаками (черкасами) переселенцями з Правобережної України біля устя річки Грайворонка.

Після ліквідації у 1765 році урядом Російської імперії полкового устрою в Слобідській Україні Охтирський полк був реорганізований в Охтирський гусарський полк імперської армії, а його територія ввійшла до складу Слобідсько-Української губернії. Грайворон стає казенною слободою.

1780 року було створено Хотмижський повіт у Харківському намісництві з колишнього Хотмижського повіту Бєлгородської губернії та кількох населених пунктів Краснопільського повіту Миропільського комісарства Сумської провінції Слобідсько-Української губернії. Грайворон входив до складу Хотмижського повіту. Адміністративним центром повіту був місто Хотмижськ.

В 1838 році центр повіту був перенесений в Грайворон, а повіт став називатися Грайворонським. Хотмижськ став позаштатним містом Грайворонського повіту Курської губернії і залишався таким аж до середини 20-х років XX століття.

В складі Української держави (1918)[ред. | ред. код]

З квітня 1918 року до кінця року місто Грайворон і територія повіту входили до складу Української Держави, після повалення уряду гетьмана Павла Скоропадського місцевість увійшла до складу Української Народної Республіки. Повіт окупований частинами Червоної Армії в грудні 1918 року. 3 січня 1919 року в Харкові переданий РРФСР.

В складі Півдня Росії (1919)[ред. | ред. код]

У червні 1919 року місто територія повіту були повністю зайняті Добровольчою армією Май-Маєвського і увійшла до складу Харківської області Півдня Росії(утворено 25 червня 1919 року) .

У грудні 1919 року Перша кінна армія Будьонного витіснила війська ЗСПР і поновила радянську владу.

Радянський період (1919-1928)[ред. | ред. код]

Грайворонский повіт у складі Курської губернії РРФСР (1925-1928 рр.)

У період між 1918 і 1924 роками багаторазово змінювався склад і назви волостей і сільрад які були у складі повіту.

За постановою Президії ВЦВК від 12 травня 1924 року Грайворонский повіт як адміністративно-територіальна одиниця було ліквідовано, а його територія увійшла до складу новоствореного Борисівського повіту Курської губернії з адміністративним центром у селі Борисівці. До складу Борисівського повіту також увійшли частини скасованих Обоянського і Суджанського повітів.

1 червня 1925 року центр повіту було повернено до Грайворону, повіт знову отримав назву «Грайворонський».

16 жовтня 1925 року невеликі частини Грайворонського повіту, зокрема Криничанська волость і місто Миропілля, було повернено УРСР.

В 1928 році Грайворонский повіт було скасовано у зв'язку з переходом СРСР з губернського на обласний розподіл. Грайворонский і Бєлгородський повіти були об'єднані і утворивши Бєлгородську округу, яка увійшла до складу Центрально-Чорноземної області. Бєлгородська округа поділялася на 14 районів, одним з новостворених районів став Грайворонський район.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]