Гуаска Тикісоке

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гуаска Тикісоке
Guatavita.jpg
Народився невідомо
м.Гуатавіта
Помер 1540
·вбито
Підданство королівство Іспанія
Національність муїска
Посада усаке
Попередник Псіхіпкуа
Наступник Гуаска Паусо
Конфесія католицизм

Гуаска Тикісоке (*д/н —1540) — усаке (правитель) держави муїсків Гуатавіта. Мав також титул Великий Гуатавіта. Його ім'я перекладається як Ширяючий орел. Після прийняття християнства змінив ім'я на Фернандо де Гуатавіта.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Орла, володарів вождівства Гуатавіта, що входило до складу об'єднання Баката. Про дату народження немає відомостей. Відповідно до записів Гонсало Хіменеса де Кесада, під час зустрічі у 1537 році Гуаска Тикісоке виглядав як людина середнього віку. Про молоді роки немає відомостей. Знано, що згідно з ритуалом 7 років провів усамітнено у далеких печерах, перш ніж перебрав владу після смерті свого вуйао Псіхіпкуа. Був останнім, хто здійснив обряд, відомий як Ельдорадо.

У 1537 році після поразок військ Тіскесусе від іспанських конкусадорів на чолі із Кесадою, перейшов на бік останніх. Сприяв захопленню іспанцями держави баката, а потім Хунза. Надавав їм вояків та харчі. Водночас дав опис політичної ситуації та допоміг захопити соляні та смарагдові копальні. Незабаром прийняв християнство під ім'ям Фернандо, визнавши владу короля Іспанії Карла I Габсбурга.

Восени 1540 році вступив у змову проти іспанців разом з усаке Ірака та Дуїтама. Втім їх було викрито наложницею одного з іспанців Соратамою. В результаті у січні 1540 року за наказом братів де Кесада Гуаску Тикісоке було вбито. Майно його конфісковане. В результаті небіж останнього Гуаска Паусо (Орлине пір'я) не отримав нічого, крім титулу.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Herrera Angel, Martha. «Los señores muiscas» (Revista Credencial Historia, No. 44, Bogotá, 1993)