Гідрогенізація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гідрогенізація малеїнової кислоти

Гідрогеніза́ція або Гідрува́ння (рос. гидрогенизация, англ. hydrogenation, нім. Hydrogenisation f, Hydrierung f, Kohlenverflüssigung f) — приєднання водню до простих та складних речовин при наявності каталізаторів.

Загальна характеристика[ред.ред. код]

  • 1. Вiдновлення сполук приєднанням водню до кратних зв’язкiв. Приклад: гiдрування воднем ненасичених вуглеводнів при високiй температурi, тисковi та пiд дiєю гетерогенних каталiзаторiв Fe, Pt, Pd, оксидiв важких металiв та ін. >C=C< + H2 →>CH–CH<
  • 2. Вiдновлення воднем в момент видiлення або ж H-вмiсними вiдновниками, такими як LiAlH4, коли діючою частинкою виступає гідрид-йон.

Гідрогенізація твердого палива[ред.ред. код]

Гідрогенізація твердого палива є універсальним методом отримання з нього синтетичного рідкого палива. Для процесу гідрогенізації найпридатніші тверді горючі корисні копалини, в яких відношення С: Н = 8-16, вихід летких речовин на горючу масу не нижче за 35-36%. Гідрогенізація — важливий резерв для заміни сирої нафти горючими сланцями, бітумами, вугіллям. За прогнозними оцінками Світової Енергетичної Ради, у 2050 році на частку зріджуваного вугілля припадатиме 50% всього енергетичного вугілля, що видобуватиметься.

Гідрогенізація за Нойорі[ред.ред. код]

Гомогенне асиметричне гідрування олефінових та карбонільних зв’язків каталізоване енантіочистим рутеній (ІІ) 2,2'-біс(дифенілфосфіно-1,1'-бінафтильним комплексом((R)-ВІNАР-Ru(II)). Субстрати мусять мати в сусідніх до реакційного центра положеннях певні функціональні групи, які виступають спрямовуючими при перетворенні.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Реторта Це незавершена стаття з хімії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.