Егей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Феміда та Егей

Еге́й (дав.-гр. Αιγέας) — в афінському міфологічному циклі легендарний володар міста, син Пандіона й Пілії, дочки мегарського царя Пілада, онук Кекропа, батько Тесея.

Етимологія[ред. | ред. код]

За поширеною етимологією ім'я Егея виводять з дав.-гр. αἴξ — «козел», проте не менш вірогідною є версія, що пов'язує його з дав.-гр. αἶγες — «хвилі» та іменем морського божества Егеона, якого вшановували іонійці. Можливо також, що легенди про Егея є лише переосмисленням міфів, героєм яких спочатку був Егеон.

Міф про Егея[ред. | ред. код]

Згідно з класичною афінською версією міфу, Егей був народжений, коли його батько був змушений жити у вигнанні. Лише після смерті Пандіона він поверувся до Афін і відібрав в своїх родичів владу, що колись належала батькові. Не маючи дітей від жодної з двох дружин, Егей вирушив до піфії дізнатися, чи судилося йому бути батьком. Загадкові слова пророцтва зрозумів мудрий володар Тройзену Піттей, що напоїв Егея й поклав у ліжко до своєї дочки Етри, до якої тієї ночі приходив і Посейдон. Етра народила Тесея, що виявився, таким чином, одночасно сином Егея та бога.

З часом, коли небожі відбирають у Егея трон, Тесей повертає його батькові. Коли Тесей вирушав на Крит, щоб убити Мінотавра, то домовився з батьком, що подолавши потвору, він замінить чорні вітрила, під якими плив корабель, білими, але в поспіху забув це зробити. Егей, побачивши чорні вітрила, подумав, що син загинув, і в розпачі кинувся в море, яке після цього нібито стало зватись Егейським.

Остання частина міфа залишається малозрозумілою, якщо вважати Егея лише афінським царем. За мікенської та навіть архаїчної доби Афіни вважали незначним, до того ж суходільним центром. Але якщо виходити з того, що спочатку героєм міфу був Егеон, то цілком можливо, що відбулося своєрідне «розщеплення» персонажу — фігура морського бога іонійців, яке дало назву морю, «розчинилася» в загальногрецькому Посейдоні, а за афінським царем збереглося лише ім'я божества — у формі «Егей».

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]