Едмон де Ротшильд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Барон Едмо́н де Ро́тшильд (англ. Edmond Benjamin James de Rothschild, Едмонд Біньямін Джеймс де Ротшильд; *19 серпня 1845, Париж — †2 листопада 1934, Париж) — французький філантроп, організатор і покровитель єврейського переселенського руху на Святій Землі (Палестина) наприкінці XIX — початку XX століть.

Едмон де Ротшильд є молодшим сином Джеймса Якоба Мейєра Ротшильда, засновника французької гілки Ротшильдів, династії єврейських філантропів.

Філантропська діяльність у Палестині[ред.ред. код]

У 1882 році Едмон де Ротшильд почав викуповувати земельні ділянки в Палестині, разом тим всілякими засобами заохочуючи й підтримуючи, в першу чергу, фінансово, переселенський рух євреїв до Святої Землі. В тому числі він посприяв у 1880-і роки переїзду до Палестини багатьох євреїв з території Російської імперії, що побоювалися погромів. У 1889 році Е. де Ротшильд передав 25 000 гектарів землі, а також всі управлінські функції, пов'язані з розвитком старих і створенням нових поселень, у відання Єврейського колонізаційного товариства. Фінансові засоби Ротшильда до кінця його життя лишались головним джерелом фінансування поселенської діяльності — так, він відразу передав Єврейському колонізаційному товариству чек на 15 млн франків золотом.

У 1924 році Єврейське колонізаційне товариство володіло в Палестині понад 500 км² землі. Загальні кошти, які витратив Ротшильд на всі ці заходи, оцінюються в понад 50 млн. доларів. Ротшильд здійснював пряме керівництво цією діяльністю як президент спеціально створеної при Єврейському колонізаційному товаристві Палестинської ради.

Започаткування співпраці Єврейського колонізаційного товариства з сіоністськими організаціями припадає аж на 1913 рік, тобто перед самим початком Першої світової війни. Тоді ж Ротшильд уперше зустрівся з лідером сіоністського рузу Хаїмом Вейцманом, підтримавши його план заснування в Єрусалимі Єврейського університету.

У період від 1887 по 1925 роки Ротшильд здійснив п'ять поїздок до Палестини. Своє четверте за ліком відвідання восени 1914 року він здійснював уже як «відомий любитель Сіону» (ховев Ціон). На зустрічі з Х. Вейцманом, що відбулася в грудні того ж (1914) року Едмон де Ротшильд висловив рішучу підтримку ідеї створення у Країні Ізраїля незалежної єврейської держави.

Про свій внесок у розвиток майбутньої Держави Ізраїль барон Ротшильд висловився в такий спосіб:

« «Без мене сіоністи мало б чого досягли, але й без сіоністів загинула б моя власна справа».  »

Згідно з заповітом Ротшильда, його рештки та рештки його дружини Аделаїди в 1954 році було перевезено вже до незалежного Ізраїлю і поховано в усипальниці в парку Рамат-ха-Надів у Зіхрон-Яакові, де 1882 року було закладено одне з перших репатріантських поселень.

Вшанування[ред.ред. код]

На честь барона Ротшильда в Ізраїлі названо:

  • Біньяміна — населений пункт, що від 2003 року входить до складу Біньяміна-Ґіват Ада;
  • Бульвар Ротшильда — одна з найбільших вулиць у центральній частині Тель-Авіва.

Посилання[ред.ред. код]