Етеокіпрська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Етеокіпрська мова
невідомо
Регіон Кіпр
Носії 0 (мертва мова)
Писемність кіпрське письмо , Кіпро-мінойське письмо
Класифікація тирренські мови
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-3 ecy

Етеокіпрска мова - мова догрецького населення острова Кіпр. Назва має сенс "питомо кіпрська" і вживається як паралель до етеокритської, обидві назви використовуються сучасними ученими, для позначення догрецької мови тих місць.[1] Збереглося кілька написів, виконаних кіпрським письмом. Деякі тексти супроводжуються грецьким перекладом. Імовірно, на цій же мові виконані більш ранні написи недешифрованим кіпро-мінойським письмом.

Мова була під впливом аркадо-кіпрського діалекту давньогрецької мови від 10-го століття до н. е., і, нарешті вимерла в середині 4 столітті до н.е.

З точки зору граматики та лексики етеокіпрську мову зближують з етруською мовою та мовою пеласгів (Лемноська стела), проте зважаючи на малу кількість написів таку точку зору не можна вважати надійною. В усякому разі, згідно з єгипетськими джерелами, на рубежі XIII-XII ст. до н. е.. на Кіпр вдерся народ «ч-к-р» (тевкри?) з числа «народів моря», до складу яких імовірно входили також пеласги і етруски. Саме в цей час різко змінюється накреслення знаків кіпро-мінойського письма, а можливо, і їхня мова.

Двомовний напис з Аматусу[ред.ред. код]

Найвідоміший етеокіпрський напис - двомовний текст, датований приблизно VI ст. до Р. Х.., що складається з частин на аттицькому діалекті старогрецької мови і на етеокіпрській. Аматус був стародавнім містом на південному узбережжі Кіпру (близько 10 км на південь від Лімасолу і 40 км на захід від Ларнаки). Нижче наведена транслітерація тексту (великими літерами - читання знаків, рядковими - передбачуваний поділ на морфеми і переклад).

Етеокіпрскій текст:
A-NA MA-TO-RI U-MI-E-SA-I MU-KU-LA-I LA-SA-NA
Ana mator-i um-iesa-i Mukula-i Lasana
У цьому місті присвятили тіррени в Мукулі (Lasana відп. Rasna - самоназва етрусків)
A-RI-SI-TO-NO-SE A-RA-TO-WA-NA-KA-SO-KO-O-SE KE-RA KE-RE-TU-LO-SE
Ariston-ose Artowanaksoko-ose, kera keretul-ose.
Аристон (синові) Аристонакту, із шляхетного роду.
TA KA-NA KU-NO SO-TI A-LO KA-I-LI PO-TI
Ta kana kuno sot-i, ail-o kail-i pot-i
Цей дар (був) принесений могилі, покладений в землю вождем.
Грецький текст:
'Η πολις' η Αμαθουσιων Αριστωνα Αριστωνακτος, ευπατριδην.
Поліс жителів Аматусу (присвятив) Аристон (синові) Аристонакту, із шляхетного роду.
"Грецький" текст кирилицею:
'Ж полiс 'н А ма фоусьоув А рiштоува А рiштоува ктос є упатрiбнв

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. The derivation is given in Partridge, Eric (1983) Origins: A short Etymological Dictionary of Modern English, New York: Greenwich House, ISBN 0-517-41425-2. The term Eteocypriot was devised by Friedrich in 1932, according to Olivier Masson in ETEO-CYPRIOT, an article in Zbornik, Issues 4–5, 2002–2003. Eteocretan is based on a genuine Ancient Greek word.