Тигринья

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тигринья
ትግርኛ, Tigrinya
Поширена в Ефіопія, Еритрея
Носії 9 млн
Писемність ефіопське письмо
Класифікація

Афразійські мови

Семітські мови
Ефіосемітські мови
тигринья
Офіційний статус
Офіційна Еритрея Еритрея,
Ефіопія Ефіопія (регіон Тиграй)
Коди мови
ISO 639-1 ti
ISO 639-2 tir
ISO 639-3 tir

Тигринья, тиграй (тигр. ትግርኛ) — ефіопосемітська мова[1], що виникла з давньоефіопської мови ґеез, мова народу тиграї.

Між 1952 і 1958 нарівні з арабською була офіційною мовою в Еритреї. Сьогодні є основною робочою мовою в Еритреї й офіційною мовою в ефіопській провінції Тиграй.

Всього кількість носіїв мови тигринья оцінюється в дев'ять мільйонів осіб, з яких сім мільйонів живуть у Тиграй і два мільйони в Еритреї. Остаточний процес набуття писемності відбувся лише в кінці 1930-х на основі давньої писемності ґеез.

Перші рукописи на тигриньї відомі, однак, ще з початку XIX століття. Перша література цією мови виникла з перекладів Біблії на Тигринью, зроблених в 1860-х роках.

Тигринья є також назвою етнічної групи в Еритреї, що говорить на тигриньї і відноситься до однієї з дев'яти офіційно визнаних етнічних груп у країні. Носії мови, які живуть в Ефіопії, називаються тиграй. Сама назва мови походить від провінції Тиграй.

Раніше її називали словом габеша, з якою етимологічно пов'язана стара назва Ефіопії Абісинія. Тигринью не варто плутати з семітською мовою тигре, яка теж розповсюджена в Еритреї, а також в Судані.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікіпедія
Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
мовою тигринья
መበገሲ ገጽ