Йорґен Му

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йорґен Му
Jørgen Engebretsen Moe
Jørgen Moe (Frederik Klem).jpg
Народився 22 квітня 1813(1813-04-22)
Хулє, Норвегія
Помер 27 березня 1882(1882-03-27) (68 років)
Крістіансанн, Норвегія
Поховання
Громадянство Норвегія Норвегія
Діяльність письменник, поет, богослов
Мова творів норвезька
Членство Королівське норвезьке товариство наук та літератури[d]
Конфесія лютеранство
Батько Engebret Olsen Moe[d]
Діти Moltke Moe[d] і Ole Falk Moe[d]
Автограф Jørgen Moe's signature.svg
Нагороди
Орден Святого Олафа Commander of the Order of St. Olav‎

CMNS: Йорґен Му на Вікісховищі

Йорґен Му (норв. Jørgen Engebretsen Moe; 22 квітня 1813 — 27 березня 1882) — норвезький письменник та єпископ. Широку популярність йому приніс збірник «Норвезькі народні казки» (норв. Norske Folkeeventyr), укладений разом із Петером Крістеном Асбйорнсеном.

Сім'я і кар'єра[ред. | ред. код]

Йорґен Енгебретсен Му народився у великому маєтку Му в комуні Хулє в сім'ї фермера і політика Енгебрета Ольсена Му. У 1839 році Му склав державний іспит з богослів'я і лише на початку 50-х років отримав сан священика. Перш ніж стати священиком Му був домашнім учителем та викладав філософію, богослов'я та норвезьку мову[1] у військовому училищі.

Він одружився на дочці ректора училища Йоханні Фредеріці Софії Сьоренсен. У подружжя було п'ятеро дітей, найбільш відомим із яких став перший норвезький професор-фольклорист Мольтке Му[2].

У 1863 році Му стає пастором в Брагернескірке в Драммені, а на початку 1870-х служить у Вестре Акер кірхе неподалік Христианії. У 1875 році Му призначають єпископом діоцеза Агдера в Крістіансанні. З 1 січня 1882 року Му було надано пенсію[3]. У 1881 році Йорґен Му став командором Ордена Святого Олафа.

Письменник і фольклорист[ред. | ред. код]

З Петером Крістеном Асбйорнсеном Му познайомився у підлітковому віці, під час навчання у Норденхові, хлопці затоваришували. Їх об'єднував спільний інтерес до усної народної творчості рідного краю. Дослідники вважають, що саме Йорґену Му належала ідея запису норвезьких народних казок[4]. Спочатку кожен із молодих людей записував казки, легенди і перекази сам по собі. Перший фольклорний запис належить запис Асбйорнсену. У 1837 році друзі розробили план створення першої фольклорної збірки. Поштовхом до цього стало, ймовірно, зібрання казок братів Гримм, з яким Му познайомився у 1836 році[5].

В 1840 році Йорґен Му публікує «Збірку пісень, народних пісеньок і частівок у норвезьких народних діалектах» (норв. "Samling av Sange, Folkeviser og Stev i Norske Almuedialekter").

В кінці 1841 року побачила світ перша збірка норвезьких народних казок, зібраних Асбйорнсеном і Му. Протягом трьох наступних років вийшли ще три випуски казок. Вони мали великий резонанс. Зібрання Асбйорнсена і Му отримало як схвальні, так і критичні відгуки. Критики звертали увагу на відсутність його наукової складової. Цей недолік було виправлено у виданні 1852 року, яке було доповнене аналізом варіантів сюжетів із різних регіонів Норвегії та інших європейських країн. У ґрунтовній передмові Му описав характерні риси норвезьких народних казок. Ця передмова залишається актуальною. Примітки до другого видання містять величезну кількість сюжетів, які не ввійшли в «основну редакцію»[6]. Зрештою саме збірка норвезьких народних казок принесла славу Асбйорнсену і Му. У 1879 році вийшло перше ілюстроване видання норвезьких народних казок. Ілюстрації до норвезьких народних казок, зібраних Асбйорнсеном і Му, створювали визначні скандинавські художники, серед яких Теодор Кіттельсен, Пер Крог, Ейліф Петерсен, Альф Рольфсен, Хенрік Сьоренсен, Ерік Вереншьоль та ін[7].

Норвезькі фольклористи є першими, хто включив до збірки казок літературні оповідання про процес збирання усної народної творчості[8].

У 1851 році Му опублікував книгу «В криниці і в ставку» (норв. "I Brønden og i Tjernet"), що стала ледь не першим зразком дитячої літератури в Норвегії.

Йорґен Му відомий також і як поет.

Музей в Рінгеріке[ред. | ред. код]

В старовинній пасторській садибі в Рінгеріке знаходиться музей, заснований у 1923 році. Цей заклад у 1930-х роках отримав від Марі Му, дочки письменника, близько 500 предметів, що перебували в домі її батька. У колекції музею є також і особисті речі Асбйорнсена.

Йорґен Му в філателії[ред. | ред. код]

Асбйорнсен і Му зображені на норвезькій поштовій марці 2012 року, яку було випущено до 200-літнього ювілею від дня народження Асбйорнсена.[9].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://www.norge.ru/jorgen_moe/
  2. Н. В. Будур. Асбьёрнсен Петер Кристен // Сказочная энциклопедия. — М.: ОЛМА-ПРЕСС. — 2005. — С. 27
  3. Hodne, Ørnulf (1979). Jørgen Moe og folkeeventyrene: en studie i nasjonalromantisk folkloristikk. Oslo: Universitetsforlaget. s. 37. ISBN 8200018679
  4. http://gabbe.ru/index.php/ru/drams-tales/temy-i-variatsii/27-themes-variants/246-asb-jornsen-peter-kristen
  5. Н. В. Будур. Асбьёрнсен Петер Кристен // Сказочная энциклопедия. — М.: ОЛМА-ПРЕСС. — 2005. — С. 27
  6. http://www.norge.ru/moe_eventyr/
  7. http://www.norge.ru/norske_grimbroedre/
  8. http://www.norge.ru/norske_grimbroedre/
  9. https://www.posten.no/produkter-og-tjenester/frimerker-til-samling/frimerkeprogram-2012/14.september-2012--171879