Пістолет Токарєва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пістолет Токарєва, ТТ-30 (ТТ-33)
Тип самозарядний пістолет
Походження Радянський Союз
Історія використання
На озброєнні з 1930 до сьогодні
Оператори СРСР СРСР
Росія Росія
Україна Україна
Війни Друга світова війна
Корейська війна
Війна у В'єтнамі
Афганська війна (1979—1989)
Війна на сході України
Російсько-українська війна
Історія виробництва
Розробник Токарєв Федір Васильович
Розроблено 1930 (TT-30)
Виробник Тульський збройовий завод
Вартість одиниці ~20.000 р.
Виготовлення 19301952
Виготовлена
кількість
1.740.000 од.
Характеристики
Вага 0,854 кг (без набоїв)
0,94 кг (споряджений)
Довжина 195 мм
Довжина ствола 116 мм
Висота 130 мм

Набій 7,62×25 мм ТТ
Калібр 7,62 мм
Дія віддача при короткому ході ствола, перекіс затвора
Темп вогню 8 пострілів у 10—15 с
Дульна швидкість 420 м/с
Дальність вогню
Ефективна 50—80 м
Максимальна 800—1000 м
Система живлення магазин на 8 набоїв
Приціл відкритий, нерегульований

Пістолет Токарєва у Вікісховищі

Пістолет ТТ («Тульський — Токарєв») — самозарядний 7,62-мм пістолет ТТ — особиста зброя нападу або захисту. Розроблений Ф. В. Токарєвим у 1930 році. Серійне виробництво було розгорнуто на Тульському заводі, звідси й назва ТТ (Тула — Токарєв). Пістолет ТТ у часи Другої світової війни був особистою зброєю офіцерів Червоної армії. Був призначений для ведення бою на дистанціях до п'ятдесяти метрів.

Історія створення

[ред. | ред. код]

На початку 1920-х років радянське керівництво ухвалило рішення про запровадження у Червоній армії єдиного штатного пістолета. Щоб не залежати від постачання з-за кордону, вимагалось створити власне виробництво. Військове керівництво взяло курс на створення нового самозарядного пістолета, оголосивши конкурс поміж вітчизняних конструкторів.

Пістолет ТТ та його прототип Browning, фото внизу
Browning FN Model 1903

У червні 1930 року комісія під головуванням В. Ф. Грушевського провела випробування пістолетів систем Ф. В. Токарєва, С. А. Коровіна, С. А. Прилуцького, а також найкращих іноземних зразків таких систем як Вальтера, Браунінга та «Парабеллум». Результати комісії: пістолет ТТ був «найкращим для прийняття на озброєння за умовою, що будуть виправлені з'ясовані недоліки». Вимоги комісії були доволі серйозні — підвищити влучність, безпеку, тощо. На виправлення подібних недоліків іноді треба роки, Токарєв впорався за кілька місяців.

Як прототип, було обрано пістолет конструкції Джона Браунінга FN Model 1903 зразка 1902 року. В цей же час СРСР купив у німецької фірми Mauser ліцензію на виробництво пістолетного патрона, та почав його випуск під позначенням «7,62-мм пістолетний патрон „П“ зр. 1930 р.».

Та вже у грудні 1930 року були проведені повторні випробування пістолета ТТ та інших нових зразків. У доповіді голови комісії І. П. Уборевича відмічалось, що «у випробуваннях пістолет Токарєва дав задовільні результати, щодо надійності взаємодії механізмів та зручності використання; внаслідок чого вважаю можливим ввести його на озброєння».

Успіх до ТТ прийшов у лютому 1931 року, коли Реввійськнарада СРСР ухвалила рішення про замовлення першої партії пістолетів кількістю тисячу штук для різнобічних випробувань у військах. Пістолету було надано офіційну назву «7,62-мм самозарядний пістолет зразка 1930 року». Ще декілька років пістолет піддавався постійній модернізації з метою здешевлення та спрощення виробництва. масове виробництво розпочалось у 1933 році на Тульському збройному заводі і досягло до початку Другої світової війни понад 100 тисяч штук на рік.

Модифікації

[ред. | ред. код]

Тип-54
Китайська версія ТТ, відрізняється вужчим руків'ям та китайським маркуванням. Решта деталей взаємно замінні.

Тип-68
Цей тип пістолета виробляється у КНР з кінця 60-х років. Основна різниця — менші розміри, розраховані під руку середньостатистичного китайця. Засувка магазину перенесена в нижню частину руків'я.

Tokarev 48M
Виробляється з 50-х років в Угорщині. Від оригіналу відрізняється тільки Угорським гербом на руків'ї. Модифікація цього пістолета під позначенням ТТ-58 виробляється й сьогодні.

Токагипт 58 (Tokagypt 58)
Ще один угорський варіант ТТ, виробляється фірмою FEG (Будапешт). Має сучасніший дизайн та калібр 9×19 Para. Постачався на озброєння Єгипетської армії. На цивільному ринку цей пістолет продавався під позначкою «FEG Firebird».

М-57
Югославський варіант ТТ. Має запобіжник, руків'я подовжене, магазин вміщає 9 набоїв.

Пістолет Токарєва у масовій культурі

[ред. | ред. код]

Пістолети ТТ присутні у багатьох фільмах, серіалах та відеоіграх, події яких розгортаються у Другу світову війну, як зброя радянських офіцерів. Також на Заході пістолет вважається улюбленою зброєю російської мафії.

У кінематографі

[ред. | ред. код]

У відеоіграх

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]