Канат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Канат
Канат сталевий

Кана́т, трос (трос, кодо́ла, ли́нва) — гнучкий виріб з дроту чи органічних волокон.

Мотузка — тонкий і гнучкий трос.

Загальний опис[ред.ред. код]

Використовується на шахтних підіймальних установках для з'єднання підйомної посудини з барабаном або ведучим шківом тертя підіймальної машини та для відкатки вагонеток по гірничих виробках за допомогою лебідок та ін. Осн. матеріал для виготовлення К., що використовуються в гірн. справі, — сталь, рідше капрон та інші синтетичні матеріали; з конопель і волокон алое іноді виготовляють осердя сталевих К. Дріт К., призначених для роботи в агресивних середовищах, покривають цинком. Розрізняють К.: кручені, некручені, плетені. За напрямом навивки виділяють К. правої та лівої, хрестової, паралельної, комбінованої навивок. Звивають дріт навколо осердя за одну операцію або в декілька шарів послідовно. Для захисту елементів канату від корозії використовують спеціальне фрикційне та інші мастила (плоскі канати покривають ґумою). Для цієї ж мети, а також підвищення зносостійкості сталевих канатів застосовують покриття з поліамідних смол. Термін служби канатів шахтних підйомів 1,5—3 роки.

Історія[ред.ред. код]

Канати з рослинних волокон почали застосовувати в гірн. справі задовго до н.е., металеві – з кінця 18 ст.

Конструкція[ред.ред. код]

Осн. матеріал для виготовлення канатів, що використовуються в гірн. справі, – сталь, рідше капрон й ін. синтетичні матеріали; з пеньки й волокон алое іноді виготовляють осердя сталевих канатів. Дріт канатів, призначених для роботи в агресивних середовищах, покривають цинком. Звивають дріт навколо осердя за одну операціюабо вдек.шарів послідовно. У першому випадку отримують канат простої (одинарної) звивки. Використовуючи їх як пасмо, виготовляють канат подвійного звивання. У свою чергу канати подвійного звивання можуть служити пасмами (стренгами) для виготовлення канату потрійної (тросової) звивки – тросів. Пасма канатів (тросів) мають круглу, а також фасонні форми – трикутну, овальну і плоску.

Застосування[ред.ред. код]

Сталеві канати (троси) – основна частина вантажопідіймальних, транспортних, землерийних машин і механізмів, машин для будівництва доріг. Сталеві канати розрізняються за формою поперечного перерізу і механічними характеристиками дроту, сердечників. Сталеві канати одні з найбільш поширених металовиробів і застосовуються в усіх галузях промисловості: нафтогазовидобувній, гірничорудній, вугільній, у машинобудуванні, морському, річковому, сухопутному транспорті та ін.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Технології Це незавершена стаття з технології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.