Касяненко Євген Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Касяненко Євген Іванович
Kasianenko evgen.jpg
Народився 1889
Іванків
Помер 30 грудня 1938(1938-12-30)
Країна Flag of the Soviet Union (1924–1955).svg СРСР
Flag of Russia.svg Російська імперія
Діяльність Конструктор, журналіст
Знання мов українська

Євген Іванович Касяненко (Касьяненко) (нар. 1889 — пом. 30 грудня 1938) — український громадсько-політичний діяч, член Української Центральної Ради, авіаконструктор, журналіст, перекладач, редактор республіканської газети «Вісті ВУЦВК». Член Ревізійної Комісії КП(б)У в листопаді 1927 — червні 1930 р.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в 1891 році в селі Іванкові[1] біля урощища Касянівщина в родині Касяненків. Мав трьох братів Григорія, Андрія та Івана — які стояли біля витоків української авіації й українського літакобудування, були членами Київського товариства повітроплавання. На початку XX століття вони працювали поруч з відомими пізніше авіаконструкторами Г. М. Адлером, Д. П. Григоровичем, О. Д. Карпекою, О. С. Кудашовим, І. І. Сікорським, за свої кошти будували різні моделі літаків. А випробовували літальні апарати самі конструктори і відважний льотчик П. М. Нестеров. Братів називають черкащанами, бо в Черкасах вони здійснювали пробні польоти, але їхнє коріння в Іванківській землі.

Під впливом брата Григорія Євген став членом УСДРП, представляв свою партію в Центральній Раді. На Першому Всеукраїнському робітничому з'їзді його обрано до складу Всеукраїнської ради робітничих депутатів. У Центральній Раді працював у комісіях, які розробляли статут автономії України. Як представник лівого крила УСДРП, підтримував Народний Секретаріат і Раду народних комісарів. У Петрограді виступав за передачу влади в Україні Раді робітничих, солдатських і селянських депутатів.

У березні 1918 року з групою Нероновича перейшов до КП(б)У, працював у більшовицьких періодичних виданнях. З-під його пера у видавництві «Космос» 1919 року вийшли його переклади українською мовою творів Ф.Енгельса та програми РКП (б). У 1922—1925 роках очолював закордонну комісію Народного комісаріату освіти Української СРР і працював у торговому представництві УРСР у Німеччині, у 1926—1931 роках редагував газету «Вісті ВУЦВК», журнал «Всесвіт».

З 1931 року — інженер Харківського авіазаводу, старший конструктор Московського заводу імені Авіахіму, редактор друкованого органу Всеукраїнської спілки радянських селянських письменників «Плуг» — «Швидким шляхом».

Заарештований 11 липня 1937 року і за вироком військової комісії Верховного суду СРСР 30 грудня 1938 року розстріляний.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Згуровський Михайло. Брати Касяненки: політ крізь морок часу [1]

Література[ред. | ред. код]

  • Касяненко Євген // Енциклопедія українознавства / Наукове товариство імені Шевченка. — Париж, 1955—2003. — Т. 3. — С. 985.
  • Касяненко Євген Іванович // Українська журналістика в іменах: Матеріали до енциклопедичного словника / НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника. НДЦ періодики; За ред. М. М. Романюка; Передм. В. Качкана. — Львів, 1994. — Вип. 1. — С. 88—91.
  • Лябораторія критичної думки // Галан Анатоль. Будні совєтського журналіста. — Буенос-Айрес: Перемога, 1956. — С. 7 —10.

Посилання[ред. | ред. код]