Катапульта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сучасна реконструкція катапульти.
Катапульта з лебідкою, малюнок Леонардо да Вінчі

Катапу́льтагрец. καταπέλτης — катапельтас, від κατά — ката (вниз, всередину, проти) та πάλλω — пало (врівноважувати чи направляти снаряд перед його запуском) — один з числа ручних механічних приладів, що використовується для метання снарядів на велику відстань без допомоги вибухових речовин. Один із численної кількості видів античних та середньовічних машин які використовувалися під час облоги.

Катапульта була винайдена в 399р до н. е. в місті Сіракузи в час правління тирана Діонісія. Спочатку, «катапульту» відносили до машин, що метають дротики в той час як «балісту» до тих які метали камені, але з часом (в четвертому столітті) ці два терміни поміняли значення.

Історія[ред.ред. код]

Грецькі та римські катапульти.

Рання історія катапульти та арбалета в Греції тісно пов'язана. Історик Діодорій Сикулій (1 ст. до н.е.), описав винайдення грецькими загонами спеціального призначення, в 399р. до н. е., механічної катапульти (катапельтікон) яка стріляла стрілами . Невдовзі ця зброя була використана проти Мотії, (397 до н.е.) ключової Карфагенської твердині на Сицилії. Вважається, що Діодорій взяв цей опис з історії Філістія, сучасника тих подій. Хоча дата появи арбалета може бути і більш ранньою. Такий висновок можна зробити, якщо взяти до уваги винахідника Херона Олександрійського (1 ст. н.е.), який посилався на тепер втрачені роботи інженера Ктесібія, який жив у 3 ст. до н.е.. Ця зброя пішла від раніше існуючого ручного арбалета, який називався гастрафет (від гр. гастрос - шлунок - зброя, що її тятиву натягали, впираючи її в живіт), та мав більшу енергію ніж грецькі луки. Детальний опис гастрафета та його малюнок знайдено у технічному трактаті Херона, Белопеїка. Дальшим розвитком баліст та катапульт стала требюше.

Сучасні катапульти

Під час подій Євромайдану в Києві, зокрема в ході протистояння на вулиці Грушевського в січні-лютому 2014 року, з боку протестувальників застосовувалась катапульта. З її допомогою вівся обстріл підрозділів МВС камінням із розібраної бруківки.

Нині ця катапульта зберігається на території Національного художнього музею України.

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Катапульта


Щит та меч Це незавершена стаття про зброю.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.