Вексилум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Преторіанський вексилярій: сучасне відтворення. Актор тримає вексилум із зображенням скорпіона — символом преторіанців, що використовувався ними на честь імператора Тіберія, який збудував для преторіанців табір у Римі. Знаком зодіаку Тіберія був Скорпіон.

Векси́лум (лат. vexillum — «мале вітрило», «вітрильце») — специфічний тип знамена, що використовувався римськими легіонами. На противагу більшості сучасних прапорів, що підвішуються до палі уздовж вертикального боку, квадратний вексилум звисав із горизонтальної поперечини, прикріпленої до списа, своїм верхнім боком.

Уперше вексилум з'явився в Європі у 105 до н. е. Військові символи Римської імперії, пурпуровий вексилум в армії та синій вексилум на флоті, були священними символами військової частини. Прапороносець (аквіліфер, вексилярій), за чином був вищий за простого легіонера. В бою «прапори» охороняли добірні когорти, у мирний час їх зберігали нарівні з державними святинями. За втрату аквіли чи вексилума суворо карали — розформуванням легіону й стратою кожного десятого легіонера (децимація).

У період Принципату служив бойовим прапором для кавалерійських підрозділів, для спеціальних формувань (наприклад, римських пожежників vigiles, загону ветеранів чи допоміжних військ auxilia), а також для військових загонів, виділених з різних частин — вексиляцій (vexillatio), виділених з різних легіонів та допоміжних військ (такі вексиляції протягом ІІ–ІІІ ст. стояли у різних місцевостях Північного Причорномор'я).

Зображення цього прапора є на метопах монументу в Адамкліссі (римська провінція Дакія, Румунія) та часто зустрічається на спіральному фризі колони Траяна у Римі. Єдиний відомий на сьогодні артефакт римського вексилуму походить з Єгипту. Він датується ІІ–ІІІ ст. і зберігається у Державному музеї образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна у Москві. Від вексилуму збереглося лише лляне полотно висотою 47 см і шириною 50 см. На вексиллумі з Єгипту зображено богиню Вікторію з лавровим вінком та пальмовою гілкою, яка стоїть на глобусі, у кутах намальовані золоті гаммадії (фігури у вигляді літери Г). На вексилумі міг міститися також напис з назвою військової частини.

Вексилуми використовували також у війську Боспорського царства — зображення вексилуму та прапороносця є на фресці Стасовського склепу ІІ ст. від Р. Х.[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Військовий одяг Північного Причорномор'я римського часу. Архів оригіналу за 21 грудня 2014. Процитовано 17 грудня 2014. 

Джерела[ред. | ред. код]