Кирчів Богдар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
о. Богдар (Богдан) Кирчів
Богдар Кирчів
Kyrchiv.jpg
о. Богдар Кирчів
Ім'я при народженні Богдан Олексійович Кирчів
Народився 12 червня 1856(1856-06-12)
Корчин, Стрийський повіт, Королівство Галичини та Володимирії, Австрійська імперія
(тепер — Сколівський район, Львівська область, Україна Україна)
Помер 19 жовтня 1900(1900-10-19) (44 роки)
Австро-УгорщинаДовге, Стрийський повіт, Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорська імперія
(тепер — Стрийський район, Львівська область, УкраїнаУкраїна)
Громадянство Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Національність Українець
Діяльність письменник, поет, священик УГКЦ, публіцист, громадський діяч
Мова творів українська
Роки активності 18821900
Жанр вірш
Magnum opus «Крилець»

Богдар (Богдан) Олексійович Кирчів (12 червня 1856, с. Корчин, Стрийський повіт — 19 жовтня 1900, Довге, Стрийський повіт) — священик УГКЦ, український письменник, поет, громадський і політичний діяч.

Біографія[ред. | ред. код]

Богдар Кирчів народився 12 червня 1856 р. в с. Корчин (тепер — Сколівський район, Львівська область) у селянській родині.

У 1881 р. закінчив гімназію у Львові. У 18811886 роках навчався у Львівській духовній семінарії, де був одним із активних організаторів українського громадсько-культурного руху, ініціатором проведення там заходів на пошану Маркіяна Шашкевича, Тараса Шевченка, Олександра Кониського. Активний діяч студентського товариства Академічне братство.

Після закінчення семінарії та прийняття ієрейського свячення 20 листопада 1886 р. Богдар Кирчів став парохом спочатку у с. Лоп'янка (тепер — Рожнятівський район, Івано-Франківська область), а згодом — у с. Лисятичі (тепер — Стрийський район, Львівська область). 18901900 рр. парох у с. Довге (тепер — Стрийський район, Львівська область) і Моршин Стрийського деканату. Разом з пастирською діяльністю проводив на Стрийщині освітню і громадсько-політичну діяльність.

Підтримував особисті й ділові зв'язки з Іваном Франком. 1884 р. Іван Франко перебував у родинній хаті Богдара Кирчіва у Корчині. Влітку 1900 р. Іван Франко відвідував Богдара Кирчіва у с. Довге, про цю подорож розповідає у статті «Із наукових записок по краю».

Богдар Кирчів передав Іванові Франку власні книги, документи, стародруки та рукописи, який в свою чергу передав їх бібліотеці Наукового товариства імені Шевченка.


Помер 19 жовтня 1900 р. та похований у с. Довге (тепер — Стрийський район, Львівська область).

Родина[ред. | ред. код]

  • Павло Кирчів (1862—1916) — український письменник, педагог, громадський і культурний діяч.
  • Констянтин Кирчів (1865—1937) — український громадський і культурний діяч в США, обидва — рідні брати Богдара Кирчіва.

Вшанування[ред. | ред. код]

На честь о. Богдара Кирчіва названа вулиця у м. Моршині, відкрито меморіальну дошку на церкві Св. Миколая у с. Довге.

Доробок[ред. | ред. код]

Богдар Кирчів — автор слів пісні «Крилець» — «улюблена пісня, майже гімн Стрийщини»[1] у міжвоєнний період (1919—1939 рр.). Музику на слова пісні написав композитор В. Матюк.

Творчість[ред. | ред. код]

Богдар Кирчів — поет-лірик. Першими друкованими творами Богдара Кирчіва були ліричний вірш «Дивоцвіт» (написаний під час навчання в гімназії) та вірш «Спомин: в пам'ять XXI роковин смерті незабутнього Тараса Шевченка» (10 березня 1882 р.). Б. Кирчів — автор віршів: «Пісня вечірня», «В гаю зеленім», «Крилець» та ін.

Деякі з віршів Богдара Кирчіва були покладені на музику композиторами Віктором Матюком і Остапом Нижанківським, стали популярними солоспівами і хоровими творами («Пісня вечірня», «В гаю зеленім», «Крилець» та ін.).

Крилець
Крилець, крилець, соколе, дай!
Полину, злечу в рідний край.
Де рідна хата, наче у віночку, Сади довкола, гори і горбочки, Стрия цвітучі береги, Ліси, діброви, гай, луги, А верхи гір сягають зір!…

Б. Кирчів — ініціатор видання збірки хорових творів українських композиторів «Кобзар» 1885, у якому вперше в Галичині були надруковані твори Миколи Лисенка. Б. Кирчів підготував пісенник «В гаю зеленім. Руський співаник» 1888. Збирав фольклор, переклав для українського театру «Руська Бесіда» лібрето оперети «Бідний Джонатан» Карла Міллекера 1892.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Стрийщина. Історико-мемуарний збірник. — Нью-Йорк — Торонто — Париж — Сидней, 1990. — С. 7.

Література[ред. | ред. код]

  • о. Богдар Кирчів. Некролог // Літературно-науковий вісник. — Львів, 1901. — т. 13, кн. 1.
  • Кирчів Р. Один з подвижників (о. Богдар Кирчів). — Дрогобич, 1996.

Посилання[ред. | ред. код]

Тексти творів
Інші посилання