Клонування (біотехнологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Клонування (англ. cloning) — процес створення генетично ідентичних копій (тиражування) організмів або інших об'єктів у біології, котрі називають клонами.

Термін «клон» запропонував Джон Бердон Сандерсон Голдейн (1963)[1], який походить від дав.-гр. κλών — паросток, пагін.

Молекулярне клонування[ред. | ред. код]

Молекуля́рне клонува́ння — група методів у молекулярній біології та біотехнології, пов'язаних зі створенням рекомбінантних молекул ДНК і отриманням багатьох копій цієї молекули in vivo. Термін «клонування» у цьому випадку означає, що з однієї клітини, що містить рекомбінантну молекулу ДНК, шляхом мітотичного поділу утворюється велика кількість ідентичних за генетичною інформацією клітин — клонів.

Клітинне клонування[ред. | ред. код]

Клітинне клонування — клонування, при якому відбувається виведення популяції клітин із однієї клітини. У випадку простих одноклітинних організмів, чи то бактерій, чи то дріжджів, цей процес є достатньо простим. Однак, для клонування клітин багатоклітинних організмів потрібно докласти значно більше зусиль — це набагато важче завдання, окрім того, такі клітини розвиваються дуже повільно у звичайних умовах.

Клонування бактерій[ред. | ред. код]

Див. також: Ріст бактерій

Для бактерій клонування є єдиним способом розмноження. Бактерії доростають до певного розміру, після чого проводять процес поділу, форму безстатевого розмноження[2]. При поділі клітини створюються дві генетично ідентичні дочірні клітини.

Клонування організмів[ред. | ред. код]

Партеногенез[ред. | ред. код]

Див. також: Партеногенез
Доллі — самка вівці, перший ссавець, успішно клонований з клітини іншої дорослої особини[3].

Вівця Доллі[ред. | ред. код]

Першим клонованим ссавцем вважається вівця Доллі, яку було створено за допомогою пересадки ядер соматичних клітин.

Клонування людини[ред. | ред. код]

Докладніше: Клонування людини

Клонування людини — це створення генетично ідентичної копії людини. Термін зазвичай використовується для зазначення штучного клонування людини, яке є відтворенням людських клітин і тканин. Це не відноситься до природного зачаття (ідентичних близнюків). Можливість клонування людини викликала суперечки. Найбільше з етичних міркувань. Це спонукало кілька країн на законодавчому рівні обговорювати законність клонування. Зараз вчені не мають наміру клонувати людину та вважають, що це питання спочатку повинно спровокувати більш широку дискусію про закони, які мають регулювати клонування[4].

Два загально обговорених типи теоретичного клонування людини — терапевтичне клонування та репродуктивне клонування. Терапевтичне клонування передбачає клонування клітин людини для використання в медицині та трансплантаціях і є активною областю досліджень, але не входить до медичної практики станом на 2014 рік. Два поширені методи терапевтичного клонування, які досліджуються, є пересадка ядер соматичних клітин і, зовсім недавно, індуковані стовбурові клітини. Репродуктивне клонування передбачає створення цілої людини, а не лише певних клітин або тканин[5].

Клонування в культурі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Biological Possibilities...JBS Haldane 1963. 8 листопада 2014. Архів оригіналу за 8 листопада 2014. 
  2. Koch A (2002). Control of the bacterial cell cycle by cytoplasmic growth. Crit Rev Microbiol 28 (1): 61 — 77. PMID 12003041. 
  3. 1997: Dolly the sheep is cloned (en-GB). 22 лютого 1997. Архів оригіналу за 27 листопада 2019. 
  4. WATCH: Scientists clone monkeys using technique that created Dolly the sheep. FOX 61 (амер.). 26 січня 2018. Архів оригіналу за 26 січня 2018. 
  5. Kfoury, Charlotte (2007-7). Therapeutic cloning: promises and issues. McGill Journal of Medicine : MJM 10 (2). с. 112–120. ISSN 1201-026X. PMC PMC2323472. PMID 18523539. Архів оригіналу за 13 грудня 2019. 

Посилання[ред. | ред. код]