Клонування (біотехнологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Клонування (англ. cloning) — процес створення ідентичних копій (тиражування) організмів або інших об'єктів у біології, котрі називають клонами.

Термін «клон» запропонував Джон Бердон Сандерсон Голдейн (1963)[1], який походить від дав.-гр. κλών — паросток, пагін.

Молекулярне клонування[ред. | ред. код]

Молекуля́рне клонува́ння — група методів у молекулярній біології та біотехнології, пов'язаних зі створенням рекомбінантних молекул ДНК і отриманням багатьох копій цієї молекули in vivo. Термін «клонування» у цьому випадку означає, що з однієї клітини, що містить рекомбінантну молекулу ДНК, шляхом мітотичного поділу утворюється велика кількість ідентичних за генетичною інформацією клітин — клонів.

Клітинне клонування[ред. | ред. код]

Клітинне клонування — клонування, при якому відбувається виведення популяції клітин із однієї клітини. У випадку простих одноклітинних організмів, чи то бактерій, чи то дріжджів, цей процес є достатньо простим. Однак, для клонування клітин багатоклітинних організмів потрібно докласти значно більше зусиль — це набагато важче завдання, окрім того, такі клітини розвиваються дуже повільно у звичайних умовах.

Клонування бактерій[ред. | ред. код]

Див. також: Ріст бактерій

Для бактерій клонування є єдиним способом розмноження. Бактерії доростають до певного розміру, після чого проводять процес поділу, форму безстатевого розмноження[2]. При поділі клітини створюються дві генетично ідентичні дочірні клітини.

Клонування організмів[ред. | ред. код]

Партеногенез[ред. | ред. код]

Див. також: Партеногенез
Доллі — самка вівці, перший ссавець, успішно клонований з клітини іншої дорослої особини[3].

Вівця Доллі[ред. | ред. код]

Першим клонованим організмом була вівця Доллі, яку було створено за допомогою пересадки ядер соматичних клітин.

Клонування людини[ред. | ред. код]

Докладніше: Клонування людини

Клонування людини — це створення генетично ідентичної копії людини. Термін зазвичай використовується для зазначення штучного клонування людини, яке є відтворенням людських клітин і тканин. Це не відноситься до природного зачаття (ідентичних близнюків). Можливість клонування людини викликало суперечки. Найбільше з етичних міркувань. Це спонукало кілька країн на законодавчому рівні обговорювати законність клонування. Зараз вчені не мають наміру клонувати людину та вважають, що це питання спочатку повинно спровокувати більш широку дискусію о законах, які мають регулювати клонування[4].

Два загально обговорених типи теоретичного клонування людини — терапевтичне клонування та репродуктивне клонування. Терапевтичне клонування передбачає клонування клітин людини для використання в медицині та трансплантаціях і є активною областю досліджень, але не входить до медичної практики станом на 2014 рік. Два поширені методи терапевтичного клонування, які досліджуються, є пересадка ядер соматичних клітин і, зовсім недавно, індуковані стовбурові клітини[en]. Репродуктивне клонування передбачає створення цілої людини, а не лише певних клітин або тканин[5].

Клонування в культурі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Biological Possibilities...JBS Haldane 1963. 2014-11-08. 
  2. Koch A (2002). Control of the bacterial cell cycle by cytoplasmic growth. Crit Rev Microbiol 28 (1): 61 — 77. PMID 12003041. 
  3. 1997: Dolly the sheep is cloned (en-GB). 1997-02-22. 
  4. WATCH: Scientists clone monkeys using technique that created Dolly the sheep. FOX 61 (en-US). 2018-01-26. 
  5. Kfoury, Charlotte (2007-7). Therapeutic cloning: promises and issues. McGill Journal of Medicine : MJM 10 (2). с. 112–120. ISSN 1201-026X. PMC PMC2323472. PMID 18523539. 

Посилання[ред. | ред. код]