Компланарність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Компланарність (рос. компланарность, англ. complanarity, нім. Ko(m)planarität f) — багатозначний термін, який означає паралельність.

У хімії[ред.ред. код]

  • У хімії: розташування двох чи більше плоских груп (наприклад, бензольних кілець) в одній спільній площині або в паралельних площинах.

Важливий фактор адгезійних взаємодій речовин. Наприклад, К. сприяє адгезійному контакту вугілля-реагент в процесах флотації, масляної агрегації тощо.

У математиці[ред.ред. код]

  • У математиці: Три вектори називаються компланарними, якщо вони лежать на паралельних площинах чи в одній площині. Компланарність — тернарне математичне відношення.

Властивості[ред.ред. код]

Якщо  — вектори простору . Тоді справедливі твердження:

  • Мішаний добуток компланарних векторів . Це критерій компланарності трьох векторів.
  • Компланарні вектори — лінійно залежні. Існують дійсні числа такі, що для компланарних , за виключенням чи . Це критерій компланарності векторів.
  • В 3-мірному просторі 3 некомпланарних вектори утворюють базис. Довільний вектор можна представити у вигляді: . Тоді будуть координатами в даному базисі.

Іноді компланарними називають ті точки (або інші об'єкти), які лежать на (належать) однієї площині. 3 точки визначають площину і, тим самим, завжди (тривіально) компланарність. 4 точки, в загальному випадку (в загальному положенні), не компланарні.

Теорія алгоритмів[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]