Кореляційна енергія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кореляційна енергія — енергія нижнього енергетичного стану газу електронів (фермі-газу) за мінусом їх середньої кінетичної енергії та енергії обмінної взаємодії. В загальному випадку кореляційна енергія є різницею енергій основного стану системи фермі-частинок та її значення, визначеного у наближенні Гартрі — Фока.

За принципом Паулі, два електрони з однаковим напрямком спіну не можуть знаходитись в одній комірці фазового простору, що еквівалентно відштовхуванню між ними. Це призводить до того, що середня кінетична енергія електронного газу навіть при нульовій температурі є відмінною від нуля, і у випадку газу великої густини дає основний внесок в енергію системи. Принцип Паулі призводить також до кореляції у взаємному разташуванні електронів з паралельними спінами, чому відповідає обмінна енергія. Внесок цього типу кореляції в енергію системи можна врахувати за допомогою теорії збурень у першому порядку наближення. Окрім того, існує кореляція електронів з протилежно направленими спінами внаслідок кулонівського відштовхування між ними, вона зумовлює свій специфічний внесок у енергію системи — це і є так звана кореляційна енергія. Цей квантовомеханічний ефект можна приписати існуванню в системі «кореляційної дірки» (кореляційного розрідження), на відміну від «дірки Фермі», яка зумовлена принципом Паулі.

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Федорченко А. М. Квантова механіка, термодинаміка і статистична фізика // Теоретична фізика. — К. : Вища школа, 1993. — Т. 2. — 415 с.
  • Юхновський І. Р. Основи квантової механіки. — К. : Либідь, 2002. — 392 с.
  • Блохинцев Д. И. Основы квантовой механики. — М. : Наука, 1983. — 664 с.