Кувшинов В'ячеслав Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кувшинов В'ячеслав Іванович
Народився 6 листопада 1946(1946-11-06)
Проскурів, Українська РСР, СРСР
Помер 10 листопада 2020(2020-11-10) (74 роки)
Мінськ, Білорусь
Країна Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Belarus.svg Білорусь
Діяльність фізик
Alma mater Фізичний факультет БДУ
Заклад Білоруський державний університет, Інститут фізики імені Б. І. Степанова НАН Білорусіd і Об'єднаний інститут енергетичних і ядерних досліджень «Сосни»
Науковий ступінь доктор фізико-математичних наук[1]
Науковий керівник Fiodar Fiodaraŭd

В'ячеслав Іванович Кувшинов (6 листопада 1946, Проскурів — 10 листопада 2020, Мінськ) — радянський і білоруський фізик-теоретик. Доктор фізико-математичних наук (1989), професор (1993). З 2004 по 2012 очолював Об'єднаний інститут енергетичних і ядерних досліджень «Сосни».

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у місті Проскурові (наразі — Хмельницький, Україна). Батько В'ячеслава був військовим, тому сім'я часто переїжджала, живучи в різний час у Москві, Калінінграді та інших містах СРСР. У Москві в 1952 році народився єдиний його рідний брат — Геннадій, який, як і В'ячеслав, тривалий час займався науковими дослідженнями у сфері фізики. Після народження Геннадія сім'я Кувшинових переїхала до Мінська, де проживала в районі Комаровського ринку.

У 1963 році він вступив на фізичний факультет БДУ, а після його закінчення — до аспірантури Інституту фізики АН УРСР. У 1974 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Нелінійні рівняння електродинаміки скалярних мезонів», а в 1989 — докторську дисертацію «Інваріантні кубічні форми для функціоналів дії калібрувальних моделей і кореляції адронів у процесах множинного народження». З 1998 по 2004 роки керував Лабораторією сильних взаємодій, в 1975—1987 роках був вченим секретарем Відділення фізико-математичних наук АН БРСР. З 2004 по 2012 рік був генеральним директором ОІЕЯД «Сосни», в подальшому керував Лабораторією проблем ядерної фізики та безпеки.

Одночасно Кувшинов читав лекції в БДУ1993 року — професор), під його керівництвом захищена одна докторська і вісім кандидатських дисертацій. Він неодноразово стажувався і працював у Європейському центрі ядерних досліджень, був членом колаборації CMS на прискорювачі LHC, входив до Координаційної ради зі співробітництва з Об'єднаним інститутом ядерних досліджень (м. Дубна), був головним редактором міжнародного наукового журналу «Nonlinear Phenomena In Complex Systems».

Був одруженим, мав сина.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Наукові роботи Кувшинова присвячені ядерній фізиці, теорії сильних взаємодій, питанням нелінійної динаміки складних систем. Він розвинув теорію непертурбативних флуктуацій глюонного поля (інстантонів) у ядрі, його стислих і переплутаних станів, проведені відповідні чисельні розрахунки по методу Монте-Карло, сформульовані пропозиції для експериментального пошуку цих явищ на прискорювачах DESY, CERN і Fermilab.

Спільно з учнями він узагальнив теорію фазових переходів Гінзбурга-Ландау, вперше описав кореляційні властивості нового стану матерії — кварк-глюонної плазми, передбачив нове явище — температурний гістерезис, яке може бути виявлено на прискорювачах важких іонів. Розвинені підходи до дослідження фазових переходів можуть застосовуватися також у теорії високотемпературних надпровідників.

Нагороди[ред. | ред. код]

  • Премія НАН Білорусі імені академіка Ф. І. Федорова (2004)
  • Премія академій наук Білорусі, України, Молдови за видатні наукові результати, отримані при виконанні спільних наукових досліджень (2006)

Вибрані публікації[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Кувшинов Вячеслав Иванович (К 60-летию со дня рождения) // Известия НАН Беларуси: Серия физ.-тех. наук. — 2006. — № 4 (26 березня).
  • Памяти Вячеслава Кувшинова // Навука. — 2020. — № 46 (2825) (26 березня). — С. 7. Архівовано з джерела 16 жовтня 2021. Процитовано 16 жовтня 2021.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Зводны электронны каталёг бібліятэк Беларусі — 2015.