CERN

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
l’Organisation européenne pour la recherche nucléaire
Європейська організація з ядерних досліджень
CERN logo 400x400.gif
Абревіатура CERN
Заснування 29 вересня 1954
Штаб-квартира Женева, Швейцарія
Місце діяльності Європа
Генеральний секретар Рольф-Дітер Хоєр
(Rolf-Dieter Heuer)

l’Organisation européenne pour la recherche nucléaire у Вікісховищі

CERN, Європе́йська організація з я́дерних дослі́джень (ЦЕРН) (фр. l'Organisation européenne pour la recherche nucléaire) — міжнародний дослідницький центр європейської спільноти, найбільша у світі лабораторія фізики високих енергій.

Загальна інформація[ред.ред. код]

Розташований на захід від Женеви, на кордоні між Францією і Швейцарією, біля підніжжя гірського масиву Юра. Місцеві геологічні та сейсмічні умови дозволяють без побоювань будувати тут прискорювачі елементарних частинок.[1]

В Україні французький акронім часто наполовину перекладають, називаючи цю установу ЦЕРНом.

Історія створення[ред.ред. код]

Ідея заснування CERN належить французькому фізику Луї де Бройлю. 1949 року на Європейській конференції з культури (Лозанна, Швейцарія) він запропонував створити міжнародну організацію для здійснення наукових досліджень: «Наша увага зосереджується на створенні нової міжнародної організації для проведення науково-дослідницьких робіт, що виходять за межі національних програм. Ця організація могла б узяти на себе виконання таких завдань, обсяг і суть яких не під силу жодному національному інститутові… Окрім того, заснування наукового центру буде символом об'єднання інтелектуальних сил Європи».

Ідею де Бройля підтримали європейські уряди — зруйнована війною Європа не мала іншої можливості зберегти фундаментальну науку, розпочати дуже дорогі ядерні дослідження й особливо дослідження в області фізики елементарних частинок високих енергій. 1952 року Європейську організацію з ядерних досліджень де-факто було створено.[1]

Офіційним днем народження CERN вважається 29 вересня 1954 року, коли 12 країн-учасниць ратифікували угоду про її заснування.

Діяльність[ред.ред. код]

Сьогодні на експериментальному обладнанні CERN працює близько 12000 дослідників 80 національностей із 500 наукових центрів і університетів — це половина всіх фізиків — дослідників мікросвіту.[1]

CERN має в своєму розпорядженні цілу низку прискорювачів заряджених частинок, найбільший з яких (Великий адронний колайдер, LHC) був запущених впродовж 20082010 років.

CERN вніс суттєвий вклад у розвиток інформатики. В ньому зародилася технологія всесвітньої павутини (www) і був створений протокол HTTP.

Учасники[ред.ред. код]

Країни-учасники CERN.
   Засновники
   Приєднались до CERN згодом

Країни засновники, які в 19531954 роках підписали угоду про створення проекту:

Зміни серед країн учасниць після 1954 року:

Організації та країни зі статусом спостерігача:

Участь України у проекті[ред.ред. код]

Не бувши членом CERN, Україна бере участь у низці здійснюваних там наукових проектів. На рівні уряду і НАН України тривають обговорення формату участі України у проекті.

Учасники чергового засідання Президії НАН України 9 вересня 2009 року заслухали та обговорили доповідь Г. М. Зінов'єва про стан та перспективи співробітництва установ НАН України з ЦЕРН. Президія НАН України відзначила, що низка установ і окремі вчені НАНУ взяли участь в оснащенні великого адронного колайдера. Це свідчить про високий рівень розробок вчених України, в яких зацікавлена світова наукова спільнота, що працює в ЦЕРН. Разом з тим обсяги співпраці установ НАН України та й в цілому наукових закладів нашої країни з ЦЕРН залишаються вкрай недостатніми. Це насамперед пов‘язано з відсутністю на сьогодні відповідної угоди між Україною та ЦЕРН. Але й самі установи Академії мають значно активніше працювати над розширенням наукового співробітництва з цим європейським центром. Необхідно, щоб Академія взяла активну участь у проведенні переговорів з ЦЕРН щодо укладення нової двосторонньої угоди про співпрацю України з цим центром.[2]

3 жовтня 2013 року було підписано угоду про асоційоване членство України в ЦЕРН[3][4]. 2 вересня 2014 року Верховна Рада України ратифікувала угоду між Україною та CERN щодо надання статусу асоційованого члена в цій організації[5].

У 2016 році Україна стала асоційованим членом CERN[6].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Координати: 46°14′03″ пн. ш. 6°03′10″ сх. д. / 46.23417° пн. ш. 6.05278° сх. д. / 46.23417; 6.05278