Куга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Куга
Зарості Schoenoplectus Palla, р. Хорол, Полтавська обл.
Зарості Schoenoplectus Palla, р. Хорол, Полтавська обл.
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
- Судинні (Tracheophyta)
- Насінні (Spermatophyta)
- Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Осокові (Cyperaceae )
Рід: Куга (Schoenoplectus Palla)
L.
Види
бл. 80 видів (див. текст статті)

Куга́ (Schoenoplectus Palla.) — рід переважно багаторічних зіллястих рослин з родини осокових. У степовому говорі української мови кугою інколи називають очерет звичайний (Phragmites australis)[1][2].

Опис[ред.ред. код]

На відміну від рогозу, стебло куги майже безлисте, циліндричне. Квітки дрібні, зеленкуваті, зібрані у щиткоподібно-волотисті суцвіття завдовжки до 10 см, цвітуть у червні-липні.

Куга Табернемонтана

Куга утворює великі зарості у прибережних частинах тихоплинних і стоячих водойм, на солончакових луках і болотах. Часто занурена у воду, інколи на глибину до 1 м.

В Україні 8 видів, у т.ч.:

  • куга озерна (S. lacustris (L.) Palla = Scirpus lacustris L.)
  • куга Табернемонтана (S. Tabernaemontani (Gmel.) Palla = Scirpus Tabernaemontani Gmel.)

Раніше нерідко і подеколи зараз рід куг відносили/відносять до роду комиш (Scirpus L.).

Білі основи стебел куги можна їсти сирими, а її кореневища містять велику кількість крохмалю. Їх сушать, розмелюють і додають у зернове борошно. Проте необхідно знати, що велика кількість очеретяного борошна у хлібі може викликати шлунково-кишкові розлади. Стебла і кореневища куги містять також багато цукрів — до 48%, тому їх можна використовувати для отримання сиропу. З цією метою кореневища подрібнюють, заливають водою (1 л на 1 кг кореневищ) і кип'ятять протягом години. Отриманий відвар проціджують і випарюють до необхідної концентрації. З куги плетуть циновки і килимки, вимішують стебла рослини з глиною й отримують дешевий будівельний матеріал, яким обмащують каркасні стіни (звідси й назва таких будівель — мазанки).

Примітки[ред.ред. код]

  1. Яната A.A. Флора степи Мелитопольскаго и юго-западной части Днѣпровскаго уѣздовъ Таврической губернии. — Симферополь: Тип. Таврич. Губерн. Земства, 1913.
  2. Яната О. Народні Українські назви рослин Північної Таврії// Збірник Науково-Літературного відділу Товариства ім. Квітки-Основ'яненка у Харкові. — Т. 1. — С 1-58.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]