Кутб-Мінар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кутб-Мінар та його пам'ятники, Делі
Qutab Minar and its Monuments, Delhi [1]
Світова спадщина
Qminar.jpg
Кутб-Мінар
28°31′28″ пн. ш. 77°11′08″ сх. д. / 28.52444° пн. ш. 77.18556° сх. д. / 28.52444; 77.18556
Країна Індія Індія
Тип Культурний
Критерії iv
Об'єкт № 233
Регіон Азія і Океанія
Зареєстровано: 1993 (17 сесія)
Кутб-Мінар (Індія)
Кутб-Мінар
Кутб-Мінар на карті Індії

Кутб-Мінар у Вікісховищі?

Кутб — комплекс релігійних будевель та пам'ятників у делійському районі Меграул, побудований в кількома поколіннями правителів Делійського султанату. Найвідомішою будівлею комплексу є Кутб-Мінар — найвищий у світі цегляний мінарет. Загалом увесь комплекс є осередком історичних пам'ятників різних епох. Під назвою Кутб-Мінар та його пам'ятники (англ. Qutab Minar and its Monuments, гінді कुतुब परिसर) комплекс занесений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Мінарет Кутб-Мінар[ред. | ред. код]

Qutub Minar Delhi 02.jpg

Цегляний мінарет заввишки 72,6 метрів є унікальним пам'ятником середньовічної індо-ісламської архітектури. Перший мусульманський правитель Індії, Кутбуддін Айбак під враженням афганського Джамського мінарету почав будівництво мінарету в 1193 році, але зміг завершити тільки його фундамент. Його спадкоємець Ільтутмиш добудував ще три яруси, а в 1368 році Фіруз Шах Туґлук добудував п'ятий і останній ярус. За зовнішнім виглядом мінарету можна прослідкувати розвиток архітектурного стилю.

Крім звичайної мети скликати людей до молитви в мечеті Кувват-Ул-Іслам, мінарет використовувався як башта перемоги, щоб показати потужність ісламу, а також як башта для огляду околиць з метою охорони міста. Серед істориків також існує думка, що мінарет назвали на честь самого Кутб ад-Діна Айбек, а за іншою гіпотезою — на честь святого з Баґдада Кхваджа Кутбуддіна Бахтіяра Какі, який переселився до Індії і мав великий авторитет у Акбара.

Діаметр фундаменту мінарету — 14,74 м, діаметр верхньої частини башти 3,05 м.

Мінарет Алай-Мінар[ред. | ред. код]

Алауддін Хільджі розпочав будівництво мінарету Алай-Мінар, збираючись зробити його вдвічі вищим за Кутб-Мінар. Проте будівництво було припинене коли конструкція досягла 24,5 метрів, і було побудовано тільки один ярус після смерті Алауддіна. Перший ярус споруди зберігся до наших днів.

Мечеть Кувват-Ул-Іслам[ред. | ред. код]

Мечеть Кувват-ул-іслам (що означає Сила Ісламу), відома також як мечеть Кутб або Велика мечеть Делі, була побудована також Айбеком. Будівництво мечеті почалося в 1190 році. Будматеріалами для мечеті послужили двадцять сім зруйнованих індуїстських і джайнських храмів. Це була перша мечеть, побудована в Делі після ісламського завоювання. Надалі мечеть розширювалася і добудовувалася. Мечеть зараз зруйнована, але значні руїни дозволяють судити про ісламську архітектуру.

На захід від мечеті знаходиться могила Ільтутмиша, побудована в 1235 році. Споруда мавзолею показує відхід від індійських звичаїв кремації.

Ворота Ала-л-Драваза[ред. | ред. код]

Qutub minar.JPG

Величезні брами Ала-л-Драваза були побудовані першим султаном Делі з династії Хільджі Алауддіном.

Колона з метеоритного заліза[ред. | ред. код]

Великою загадкою є залізна колона заввишки сім метрів і вагою в шість тонн. Колона була споруджена царем Кумараґупта I династії Ґуптів, яка правила в Північній Індії в період з 320 по 540 роки. Спочатку колона знаходилася в храмі Вішну міста Матхура, а на колоні поміщався Ґаруда. Колона була перенесена на сучасне місце і увійшла до складу індуїстського храму, тоді як решта всіх споруд храму була зруйнована і використана як будматеріали для мінарету Кутб-Мінар і мечеті Кувват-ул-Іслам.

На колоні залишився напис, присвячений Вішну і царю Чандраґпті II (375413). За 1600 років колона практично не піддавалася корозії, про причину чого ведуться суперечки. Існує теорія, що колона зроблена з метеоритного заліза. За іншими версіями, в колоні використовувався особливий сплав, винайдений індійськими металургами. Навколо колони побудована огорожа. Вважається, що якщо стати до колони спиною і охопити її ззаду руками, це принесе щастя.

Гробниця Імама Заміна[ред. | ред. код]

На північному сході від Ворот Ала-л-Дарвоза знаходиться невелика гробниця суфійського святого 15 століття імама Мухаммада Алі, відомішого як Імам Замін. Народжений у Туркестані, Імам Замін прийшов до Індії за часів правління Сікандара Лоді (1488—1517). Він був членом суфійського ордену Чішті. Гробниця була побудована при його житті в 1537-38 роках, а черз рік він помер. Площа гробниці 7,3 квадратних метра.


  1. * Назва в офіційному англомовному списку