Ломикамінь болотний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ломикамінь болотний
Skaftafell - Gelbe Blüten.jpg
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Ломикаменецвіті (Saxifragales)
Родина: Ломикаменеві (Saxifragaceae)
Рід: Ломикамінь (Saxifraga)
Вид:
Ломикамінь болотний (S. hirculus)
Біноміальна назва
Saxifraga hirculus
Синоніми

Saxifraga hirculus var. alpina Engl.

Ломикамінь болотний[1][2], ломикамінь болотяний[3] (Saxifraga hirculus) — вид трав'янистих рослин родини ломикаменеві (Saxifragaceae), поширений у гірських, болотистих та арктичних районах Європи, Азії та Північної Америки.

Опис[ред. | ред. код]

Це багаторічні трав'янисті рослини 10–40 см заввишки. Кореневища від гіллястих до безгілкових, коричневі. Є короткі столони, іноді злегка запушені. Стебла висхідні, без гілок, густо вкриті вузькими світло-зеленими листками, верхні частини стебел вкриті іржаво-коричневими волосками, нижні — злегка червонуваті. Листя: у прикореневій розетки і чергуються уздовж стебла, від коротко-черешкових до безчерешкових. Листові пластини ланцетні, з цілими краями. Квіти з відразливим запахом, поодинокі або в групах з 2–3 квіток. Квіти 1–3 см в діаметрі, жовті, з оранжовими крапками; пелюсток 5, 6–18 мм, більш ніж удвічі довші за чашолистки; чашолистків 5, відігнуті; тичинок 10. Плоди — довгасті коробочки, які містять багато коричневого насіння.

Цвіте в липні–вересні. Розмножується насінням та вегетативно.

Поширення[ред. | ред. код]

Європа (Білорусь, Естонія, Латвія, Литва, Україна, Німеччина, Польща, Швейцарія, Данія, Фінляндія, Ісландія, Ірландія, Норвегія [вкл. Шпіцберген], Швеція, Велика Британія, Румунія, Франція), Азія (Вірменія, Азербайджан, Росія, Китай, Казахстан, Таджикистан, Монголія, Індія — Сіккім), Північна Америка (Ґренландія, Канада, США)[4]. Населяє мокру, як правило, мохову, арктичну або альпійську тундру, вологі альпійські луки, болота, низинні луки, джерела. Зростає на висотах від 0 до 5000 м (у Китаї) над рівнем моря. У помірних областях в Європі та в усьому світі під загрозою. На територіях Австрії й Ліхтенштейну зник.

В Україні зростає в Поліссі, поодиноко трапляється на Волино-Подільській височині. Популяції нечисленні, в їх складі часто менше 10 екземплярів. Суттєвою загрозою є осушення та освоєння боліт і прилеглих територій. Природоохоронний статус виду: вразливий. Охороняють в ПЗ «Розточчя» та пам'ятці природи «Хом-гора» (Рівненська обл.)[2].

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Доброчаева Д.Н., Котов М.И., Прокудин Ю.Н., и др. Определитель высших растений Украины. — Киев : Наукова думка, 1987. — С. 154. (рос.)(укр.)
  2. а б Червона книга України. Архів оригіналу за 25 березня 2017. Процитовано 6 березня 2017. 
  3. Saxifraga hirculus // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  4. Germplasm Resources Information Network (GRIN) Архівовано 25 січня 2018 у Wayback Machine. (англ.)