Лю Сінь (імператор Хань)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Лю Сінь (Хань))
Перейти до: навігація, пошук
Лю Сінь
Dong Xian.jpg
Інші імена Ай-ді
Народився 27 до н. е.(-027)
Хецзе[d], Шаньдун
Помер 1 до н. е.(-001)
Сіань, КНР
Громадянство Династія Хань
Діяльність суверен[d]
Титул імператор
Посада Імператор Китаю
Термін 7—1 до н. е.
Попередник Лю Ао
Наступник Лю Кань
Батько Лю Кань
Мати панні Дінь
Рід Лю
Дружина імператриця Фу

Лю Сінь (27 до н. е. —1 до н. е.) — 13-й імператор династії Хань у 7—1 роках до н. е. Храмове ім'я Ай-ді.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з імператорської родини Лю. Народився 27 року до н. е. Був сином князя Лю Каня та панні Дінь. Отримує ім'я Сінь. Після смерті батька у 23 році до н. е. успадкував його титул князя Діньтао. У 9 році до н. е. вперше відвідав столицю імперії Чан'ань. У 8 році до н. е. його визнали спадкоємцем трону. З цього моменту він повсякчас знаходився в імператорському палаці, поруч з імператором Чен-ді. Після смерті останнього 7 року до н. е. Лю сінь стає імператором.


Спочатку енергійно зайнявся державними справами: було скорочено державних чиновників до 200 осіб, а пкнязів й князівн на утримання держави — до 100. Також він відсторон від влади клан Ван. Але незабаром державний апарат знову поручинув у боротьбу між аристократичними групами. Зрештою імператор надав значних повноважень своєму коханцеві Дун Сяню: у 3 році до н.е. зробив його хо (маркізом, а у 2 році до н. е. — дасима (першим міністром). деякий час Ай-ді розмірковував зробити Дун Сяня своїм спадкоємцем. Втім імператор не встиг виконати свої задуми, помер 1 року до н. е. Це надало можливість роду Ван повернути собі владу, зробивши імператором Лю Цзіцзі.

Джерела[ред.ред. код]

  • Josef Guter: Lexikon zur Geschichte Chinas. Sieben Jahrtausende im Überblick. Marix-Verlag, Wiesbaden 2004, ISBN 3-937715-40-1.