Лядвенець рогатий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лядвенець рогатий
324 Lotus corniculatus.jpg
Lotus corniculatus
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Бобовоцвіті (Fabales)
Родина: Бобові (Fabaceae)
Рід: Лядвенець (Lotus)
Вид:
Лядвенець рогатий (L. corniculatus)
Біноміальна назва
Lotus corniculatus
L., 1753

Лядвенець рогатий[1] або звичайний[1] (Lotus corniculatus) — трав'яниста рослина роду лядвенець родини бобових.

Опис[ред. | ред. код]

Суцвіття

Суцвіття лядвенцю має 5–6 квіток типу простого зонтика. Віночок квіток має жовтий, інколи помаранчевий колір. Боби бурі, прямі, тонкі, довжиною 2,5–3, відходять радіально від спільної. Стебла виткі, в природних травостоях мають висоту 30–40 см, у посівах досягають 80 см. Насіння дрібне, має овальну форму, злегка сплющене, темно-коричневе, інколи темно-мармурово-плямисте. Маса 1000 насінин 1,4–1,6 до 2 г залежно від екотипу.

Лядвенець рогатий досить посухостійкий, окремі сорти зимостійкі. Він добре переносить кислотність ґрунту і може рости на погано дренованих ґрунтах. На помірно зволожених луках здатен інтенсивно кущитись і розмножуватись.

В Україні районовано такі сорти лядвенцю рогатого: Дединівський, Московський 25, Московський 287. В Івано-Франківській області вирощують сорти Монастирецький, у Полтавській — Смоленський.

Використання[ред. | ред. код]

Лядвенець рогатий — сінокісно-пасовищна кормова бобова трава переважно лучного ареалу. Його використовують переважно для випасання тварин на пасовищах як компонент злаково-бобових сумішей. Добрий травостій отримується через два роки, оскільки лядвенець проростає повільно. Але після того, як ця культура приживеться, пасовище стає багаторічним, так при повній стиглості дозрілі боби розкриваються і самопідсіваються.

Тварини добре споживають зелену масу до цвітіння. Вітамінне сіно з лядвенцю вважається дієтичним кормом для всіх сільськогосподарських тварин.

Лядвенець рогатий є медоносом. У народній медицині використовується як ранозагоювальний, пом'якшувальний, знеболювальний та протизапальний засіб. Квітки використовують як седативний та тонізуючий засіб.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]