Ліберланд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ліберланд

англ. Free Republic of Liberland

Прапор Герб
Прапор Герб
Location of Liberland within Europe.svgРозташування на карті Європи


Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Ліберланд

Ліберландія, або Вільна республіка Ліберленд (чеськ. Svobodná republika Liberland) — самопроголошена мікрокраїна, яку проголосив 13 квітня 2015 Віт Єдлічка (чеськ. Vít Jedlička) на вільній нейтральній території на західному березі Дунаю між Хорватією і Сербією, на короткому відрізку спільного кордону.

На офіційному сайті вказано, що країну було створено завдяки територіальній суперечці між Сербією і Хорватією[1][2][3]. Після військових конфліктів на території колишньої Югославії, ряд прикордонних територій, такі, як острів Вуковар і острів Шаренград, залишаються спірними, але їх територія, також відома, як Ґорня Сіґа (серб. Gornja Siga) донині залишилися не розмежованими.[1]

Ріка Дунай, єдиний водний шлях Ліберландії, є міжнародним водним шляхом.

Структура[ред. | ред. код]

Адміністрація[ред. | ред. код]

Запропоновано створити керівництво в складі «від десяти до двадцяти членів». Для вибору буде використовуватися електронна система голосування.

Територія[ред. | ред. код]

Країна буде працювати на основі політики відкритих кордонів.

Громадянство[ред. | ред. код]

Офіційний девіз країни — «Живи сам, та дай жити іншим». Завданням країни є створення суспільства, яке буде процвітати без неефективних державних норм та податків. Засновники натхненні такими країнами, як Монако та Ліхтенштейн. Отримання громадянства можливе на офіційному сайті країни[4]. Тільки комуністи, неонацисти, і екстремісти не мають права на отримання громадянства.

На практиці — після реєстрації учасником процесу отримання громадянства, сайт Республіки Ліберленд накопичує внески громадянина до належного капіталу для отримання громадянства.

В Україні з 2018 року працює представництво, Торгівельно-Промислова Палата Ліберленд-Україна, Міжнародний клуб знижок фанатів Ліберленду «Liberland-Club». При ТПП Ліберленд-Україна діє система добровільної сертифікації авторського права, яка першою зареєструвала 17 травня 2020 року позитивний вплив Етанолу для лікування хворих на Ковід19[5]. 7 грудня 2020 року був зареєстрований метод лікування доктора Невзгоди з Львову, ключовим препаратом якого виступає Ethanol 33%, згідно українського патенту UA 143222 U. З 15 лютого 2021 року аналітичні дані ТПП Ліберленд-Україна склали основний ресурс Глобальної ТПП (Global Chamber of Commerce for cirillic countries) з центральним офісом в місті Буча, для кирилицьких країн (Україна, Білорусь, Сербія, Болгарія та інші).

В Ліберланді є музична радіостанція Liberland FM, яка створена саме в Україні. Також в Україні працює Ютуб-канал Red-Line TV, який виробляє і перекладає контент про Ліберленд на 15 російськомовних країн СНД

Конституція[ред. | ред. код]

Зараз конституція перебуває у стадії планування. Засновники беруть приклад з конституції Швейцарії.

Валюта[ред. | ред. код]

Є плани на створення офіційної криптовалюти меріт (merit). Проте, використання інших валют буде дозволено. Торгівельно-промислова палата Ліберленду реєструє авторське право на торгівельні знаки та корисні моделі, які можуть виступати своєрідним інтелектуальним глобальним фондом розповсюдження технологій та швидкого впровадження патентів в вироби.

Історія[ред. | ред. код]

Згідно Єдлічку, ні Сербія, ні Хорватія, і ніяка інша нація не заявила прав на цю територію (7 кв.км)(terra nullius). Кордон був проведений в точності між територіальними заявками Сербії і Хорватії, і не перекриває нічиєї суверенної території.[6][відсутнє в джерелі]

Čeh proglasio nezavisnu državu Liberland između Srbije i Hrvatske

Віт Єдлічка — член чеської Партії Вільних громадян, ідеологія якої побудована на принципах класичного лібералізму.[2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Liberland. liberland.cz. Архів оригіналу за 15 квітня 2015. Процитовано 15 April 2015. 
  2. а б Martínek, Jan (15 April 2015). Člen Svobodných vyhlásil na území bývalé Jugoslávie vlastní stát. Novinky.cz. Právo. Процитовано 15 April 2015. 
  3. Čech si medzi Srbskom a Chorvátskom založil vlastný štát Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/7751515/cech-si-medzi-srbskom-a-chorvatskom-zalozil-vlastny-stat.html#ixzz3XO0Dz8te. sme.sk. TASR. 15 April 2015. Процитовано 15 April 2015. 
  4. Free Republic of Liberland. Free Republic of Liberland (en). Процитовано 2020-02-28. 
  5. Living with Covid19. 2020-10-15. Процитовано 2020-12-13. 
  6. BOUNDARY & TERRITORY BRIEFING
  7. Čeh proglasio državu između Srbije i Hrvatske. B92. BETA. 15 April 2015. Процитовано 15 April 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]