Майстренко Іван Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Майстренко Іван Васильович
Народження 16 (28) серпня 1899(1899-08-28)
  Опішня
Смерть 18 листопада 1984(1984-11-18) (85 років)
  Мюнхен
Громадянство
(підданство)
Flag of Russia.svg Російська імперія
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Germany.svg Німеччина
Мова творів німецька
Рід діяльності журналіст і політик
Член політичної партії Комуністична партія Радянського Союзу

Майстре́нко Іва́н Васи́льович (16 (28) серпня 1899(18990828), містечко Опішня, нині селище міського типу Зіньківського району Полтавської області — 18 листопада 1984, Мюнхен) — український громадсько-політичний діяч, публіцист, вчений, ректор УТГІ (Український Технічно-Господарський Інститут).

Життєпис[ред.ред. код]

Майстренко був учасником революції 1917–1921 рр. і член почергово трьох український компартій — КП(б)У, УКП («боротьбистів») і УКП («укапістів»). 1936 року репресований радянським режимом. 1942 року — директор капели бандуристів ім. Т. Шевченка в окупованому німцями Києві, згодом разом з капелою був відправлений до Німеччини. Там після завершення війни став однм із засновників Української Революційно-демократичної Партії (УРДП), але був усунутий з її керівництва через свої лівосоціалістичні погляди (він не ототожнював соціялізм (комунізм) із сталінізмом (більшовизмом) і, якщо сказати коротко, виступав за «демократичний соціялізм»).

З 1949 року ліва УРДП почала видавати у Мюнхені свою щомісячну ґазету, що дала назву всій ґрупі, — «Вперед». Майстренко став редактором видання. Ще до того, як почати працювати над «Вперед», вийшла друком його книга «Більшовицький бонапартизм» (1948). В ній він піддав аналізі СРСР і прийшов до висновку, що у СРСР побудований не соціялізм, а нове клясове експоататорське суспільство — «державний капіталізм». Тільки правлячою клясою при цьому є не буржуазія (як при «нормальному» капіталізмі), а партійно-господарська бюрократія. На цю тему він (під псевдонімами А. Бабенко, Ів. М-ко та іншими) писав статті й у «Вперед». Соціялістична перебудова в Україні та СРСР, на думку Майстренка, мала б розпочатися з повалення більшовицької диктатури, що вона придушила народну революцію у 1917–1921 рр. і введення ринкових відносин в обмеженому вигляді.

Після «Вперед» (ґазета закрилась 1960 року) Майстренко видав кілька книжок з історії революційного руху та економіки України. Пізніше працював в Українському технічно-господарському інститут (м. Реґенсбурґ, Західна Німеччина).

Мав сина Левка, який певний час був вояком Української повстанської армії, а в еміграції — членом УРДП[1].

Твори[ред.ред. код]

Книги[ред.ред. код]

  • Більшовицький бонапартизм (Bolshevist Bonapartism). — Женева, 1948.
  • Боротьбизм. Глава в історії українського комунізму (Borotbism: A Chapter in the History of Ukrainian Communism). — Нью-Йорк, 1954.
  • Кризові процеси в совєтській економіці. — 1955.
  • Аграрна політика більшовиків за п'ятдесят років революції. — Мюнхен, 1967.
  • Національна політика КПРС в її історичному розвитку (Национальная политика КПСС в её историческом развитии). — Мюнхен, 1978.
  • Історія Комуністичної партії України. — Мюнхен, 1979.
  • Історія мого покоління. Спогади учасника революційних подій в Україні. — Едмонтон, 1985.

Статті[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • О. Юренко. Майстренко Іван Васильович // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.:Парламентське видавництво, 2011. — с.417 ISBN 978-966-611-818-2