Майянські мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Bonampak painting2.jpg
Цивілізація майя
Суспільство майя
Релігія та міфологія майя
Календар майя
Писемність Майя
Література майя
Архітектура майя
Міста майя
Народ майя
Мови майя
Іспанське завоювання Юкатану

Майянська мовна сім'я (англ. Mayan) — найбільша індіанська мовна родина півдня Мезоамерики, поширена в південній Мексиці, Гватемалі, Белізі. Зараз нараховують від п'яти до восьми десятків майянських мов.

Територія розповсюдження майянських мов

Основні групи, що входять до майянської мовної сім'ї:

  • чольсько-цельтальскька;
  • канхобаланська;
  • кінська;
  • мамейська;
  • юкатекська;
  • уастецька.

Найбільшими за чисельністю мовами є: юкатек або майя – 500—700 тисяч мовців на півострові Юкатан, західно-центральна кіче 250—350 тисяч мовців у Гватемалі. Багато інших мов налічують десятки тисяч носіїв, деякі мови вимерли. Основна мова цивілізації майя, зруйнованої конкістадорами, класичний юкатек вимер у XVII столітті.

Соціальний статус сучасний майянських мов невисокий. Однак цілий ряд мов писемні і серед мовців поширена грамотність цими мовами, часом до половини населення. Багато мов майя викладається в школах. Поширена майя-іспанська двомовність.

Перші описи мови юкатек, в основному з релігійною метою, зроблені ще наприкінці XVI – на початку XVII століть. Наукове дослідження майянських мов відбувається з XIX століття. Зараз мови майя, це найліпше вивчена мовна сім'я Мезоамерики.

Майянські мови є полісинтетичними, для багатьох властива ергативна конструкція та початкове розташування дієслова у реченні. Мови май мають таку характерну рису в структурі діалогу як неодноразове повторення однакової пропозиційної інформації, причому трапляються як самоповторення так і відтворення сказаного співрозмовником.

Через іспанську мову до багатьох інших потрапило слово сигара – від майянського sik'ar, похідного від sik – «тютюн».

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]