Маконде

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маконде
Makonde
Makonde Mwenge4.jpg
Різьбляр маконде за роботою на ринку Мвенґе у Дар-ес-Саламі, квітень 2002 року
Кількість бл. 1,4 млн осіб
Ареал Танзанія Танзанія:
1,14 млн осіб
Мозамбік Мозамбік:
0,23 млн осіб
Близькі до: яо, суахілі
Мова чимаконде
Релігія мусульмани-суніти,
традиційні культи (анімізм),
християни

Маконде (конде, матамбве) — один з народів банту у Південно-Східній Африці.

Територія проживання, чисельність, мова і релігія[ред. | ред. код]

Народ конде (маконде) проживає на крайньому півдні Танзанії — 1,14 млн осіб (оцінка на 2001 рік) та на півночі Мозамбіку (за даними перепису населення 1997 року — 233,36 тис. осіб). Таким чином, загальна чисельність представників народу конде сягає 1,4 млн осіб.

Люди маконде розмовляють мовою чимаконде, яка належить до центральної підгрупи мов банту. Маконде дуже близькі до яо та суахілі, чий влив відчутний дуже сильно, особливо у мові. Серед конде поширений білінгвізм і полілінгвізм — крім суахілі, яо та макуа (один з сусідніх народів) мов розповсюдження набули і європейські мови — англійська у Танзанії та португальська у Мозамбіку (державна).

За релігією маконде — мусульмани-суніти, невелика частка, переважно у Мозамбіку, християни (Біблію перекладено лише частково), маконде також додержуються традиційних вірувань: віра в духів (анімізм) і культ предків.

Етнічна історія[ред. | ред. код]

Історично, як етнос з осібною культурою і мовою, конде (маконде) сформувалися на плато Муеда (Mueda) у сучасному Мозамбіку.

Людям маконде вдавалося протягом тривалого часу давати відсіч работорговцям — африканцям (переважно суахілі), арабам та європейцям.

Лише у 20-і роки ХХ століття землі конде увійшли до складу європейських колоній — відповідно португальського Мозамбіку і німецької Германська Східна Африка, згодом британської Танганьїки.

У 60-і роки XX століття революційний рух за повалення колонізаційного португальського режиму у Мозамбіку (ФРЕЛІМО — Фронт Визволення Мозамбіку), що переможно скінчився лише у 1975 році (проголошення незалежності Мозамбіку), розпочався саме на землях конде — на плато Муеда.

Господарство і матеріальна культура[ред. | ред. код]

Традиційні заняття народу конде — ручне підсічно-вогневе землеробство. Практикується відхідництво. Серед ремесел розвинуте різьбярство на дереві.

Традиційні поселення маконде колового та лінійного планування.

Житло — жердяна хатина, переважно круглої форми, з трав'яною (або з пальмового листя) стріхою. Комори робили на стовпах.

Люди конде носили обмаль одягу. Характерна прикраса — кругла пластина на нижній губі (пелеле).

Соціальна організація і вірування[ред. | ред. код]

У маконде зберігаються матрилінійні роди.

До початку XX століття проводилися ініціації, були поширені скарифікація та підпилювання зубів.

Мистецтво маконде[ред. | ред. код]

Мистецтво народу маконде є широко відомим. Різьбярі на дереві конде мають чітку спеціалізацію — одні роблять предмети побуту, інші вирізають маски, ну і найпопулярнішими є ті, що вирізають фігури. Починаючи з 50-х років XX століття на базі народного декоративно-ужиткового розвинулась модерністська течія професійного мистецтва. Найвідомішим митцем т. зв. нового мистецтва маконде є сучасний художник Ґеорґ Ліланґа (George Lilanga).

Зразки різьблення на дереві майстрів народу конде

Цікаві факти, пов'язані з народом маконде[ред. | ред. код]

  • Під час дії революційного руху ФРЕЛІМО одним з фінансових джерел його існування і підтримки, крім звичайно значних «вливань» з боку СРСР, були гроші, виручені від продажів, переважно західним туристам, етнографам-дослідникам і колекціонерам, різьблень народу конде.
  • Назва одного з видів тропічної пропасниці чикунґунья (chikungunya), переносимої москітами, походить з мови чімаконде, і дослівно перекладається «те, що трусить». Пропасниця отримала таку назву, адже перша смерть європейця від неї була зафіксована на плато Маконде.
  • У матрилінійному суспільстві народу конде чоловіки після одруження вирушають жити у селище дружини.
  • Маконде Танзанії та Мозамбіку ставляться одні до одних неприязно. Серед танзанійських конде навіть побутує принизливе прізвисько для конде-вихідців із Мозамбіку махіва (mahiva).

Джерела, посилання і література[ред. | ред. код]