Українська православна церква Канади

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українська православна церква Канади
Зображення
Дата створення / заснування 1918
Голова Іларіон
Офіційна мова церковнослов'янська мова, українська, англійська і французька
Країна Flag of Canada (Pantone).svg Канада[1]
Місце заснування Саскатун
Розташування штаб-квартири Вінніпег
Офіційний сайт
CMNS: Українська православна церква Канади у Вікісховищі

Украї́нська правосла́вна це́рква Кана́ди (УПЦК) — самоврядна православна церква (митрополія) в рамках Константинопольського патріархату (з 1990 р.), яка об'єднує переважно українців та канадців українського походження. Заснована у місті Саскатун у 1918 р. під назвою «Українська-греко православна церква Канади». Митрополія з 1951 р.

Реорганізація церковного життя[ред. | ред. код]

У 1951 році позачерговий Собор Української греко-православної церкви Канади прийняв рішення запросити чотирьох визначених Консисторією архієреїв для організації церковного життя української спільноти в Канаді. Із них один тоді перебував у Канаді — митрополит Іларіон (Огієнко), ще двоє приїхали з Європи: архієпископ Михаїл (Хороший) і єпископ Платон (Артем'юк) — обидва з юрисдикції митрополита Полікарпа; одначе Платон помер 5 серпня — за 3 дні до надзвичайного собору. 8 серпня 1951 року Собор УГПЦК обрав настоятелем Церкви митрополита Іларіона (Огієнка) з титулом митрополита Вінніпега і всієї Канади, а владику Михайла (Хорошого) призначив архієпископом Торонто та Східної Канади.

У 1968 році при Коледжі святого Андрія (місто Вінніпег) було засновано факультет православного богослов'я. Першим деканом факультету став митрополит Іларіон.

З 1990 року ввійшла до складу Константинопольського патріархату. Складається з трьох єпархій. 1989 року нараховувала 128 000 членів об'єднаних у 290 парафій, якими опікувалися 99 кліриків.

За статутом Собор УПЦ Канади є вищим керівним органом цієї Церкви, однак його рішення дійсні лише після затвердження їх Константинопольським Патріархом. Черговий Собор збирається раз на п'ять років. Учасниками Собору є всі єпископи УПЦ Канади, члени Консисторії та Постійних Комітетів Консисторії, редактор офіційного церковного видання, представники Колегії Святого Андрія, молодіжних церковних об'єднань, делегати парафій і місій УПЦ Канади.

14 липня 2010 р. на Соборі церкви архієпископа Юрія (Каліщука) обрано митрополитом Української православної церкви в Канаді.

10 лютого 2019 українські капелани ПЦУ відслужили літургію в одному із храмів Торонто.[2]

Єпископат[ред. | ред. код]

Поточний єпископат[ред. | ред. код]

Архієрей Хіротонія Статус
Ім'я Сан Титул На кафедрі з Дата Очолив
1 Іларіон (Рудник) митрополит архієпископ Вінніпезький і митрополит всієї Канади 22 липня 2022 29 січня 2005 Епіфаній (Періалас) предстоятель
2 Андрій (Пешко) єпископ Торонтський і Східної єпархії 19 травня 2021 13 грудня 2005 Константин (Баган) правлячий
3 Юрій (Каліщук) митрополит колишній Вінніпезький 22 жовтня 1989 Василій (Федак) на спочинку

Предстоятелі[ред. | ред. код]

Єпархії[ред. | ред. код]

Середня[ред. | ред. код]

Центральна єпархія обіймає територію провінцій Саскачеван, Манітоба і північний-захід провінції Онтаріо; складається з 6 деканатів та включає 24 парафії, священики яких обслуговують 164 храми. У єпархії 36 священиків, з яких 24 діючих. Існує вакантний Саскатунський вікаріат.

Єпархію очолює митрополит Вінніпегу і предстоятель УПЦК Іларіон (Рудник).

Східна[ред. | ред. код]

Східна єпархія обіймає південно-західну частину Онтаріо і провінцію Квебек: 4 деканати з 17 парафіями (24 храми). До неї належить також єдиний монастир Церкви та 2 місії. З 25 священиків — 18 діючі. Існує вакантний Монреальський вікаріат.

Єпископи Торонтські і Східної єпархії:

Західна[ред. | ред. код]

Західна єпархія (провінції Альберта і Британська Колумбія): 5 деканатів, 60 парафій (79 храмів) і 2 місії. Служать 27 священиків — із них 17 діючих. Існує вакантний Ванкуверський вікаріат.

Єпископи Едмонтонські і Західної єпархії:

Нинішній стан[ред. | ред. код]

Православна колегія-семінарія св. Андрія УПЦК у м. Вінніпег.

Загалом в УПЦК, кількість вірних якої, згідно з переписом становить близько 32 700 осіб, відчутно певний брак кадрів духовенства: у всій Церкві є лише 3 постійних диякони, 5 семінаристів. Має власну семінарію на кампусі Манітобського університету.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]