Марк Блок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Марк Блок
Marc Bloch
Marc Bloch.jpg
Народився 6 липня 1886(1886-07-06)
Ліон, Франція
Помер 16 червня 1944(1944-06-16) (57 років)
Сен-Дідьє-де-Форман, Франція
Розстріл
Громадянство (підданство) Flag of France.svg Франція
Національність євреї
Ім'я при народженні Marc Leopold Benjamin Bloch
Діяльність Історик
Відомий історія
Alma mater ·ліцей Людовика Великого
·Вища нормальна школа
Вчителі Christian Pfister[d], Ferdinand Lot[d] і Gustave Bloch[d]
Заклад Страсбурзький університет і Паризький університет
Батько Gustave Bloch[d]
Діти Étienne Bloch[d]
Нагороди
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Марк Леопольд Бенжамін Блок (фр. Marc Léopold Benjamin Bloch; 6 липня 1886, Ліон — 16 червня 1944, Сен-Дідьє-де-Форман, департамент Ен, Франція) — визначний французький історик, дослідник історії середньовічної Франції. Засновник, видавець та редактор (разом з Люсьєном Февром) журналу «Аннали» та засновник однойменної школи.

Біографія[ред.ред. код]

Народився 6 липня 1886 року в Ліоні в єврейській родині. В 1904 році вступив до Вищої нормальної школи, після закінчення якої в 1908 перебував у Берліні та Лейпцігу, де отримав трирічну стипендію Фонду Т'єра. З 1912 року викладав в ліцеях Монпельє і Ам'єна. Під час Першої світової війни перебував в лавах французької армії. З 1919 року — професор Страсбурзького університету . З 1936 — професор економічної історії в Сорбонні.

Після початку Другої світової війни став капітаном французької армії і відхилив пропозицію переїхати з окупованої Франції в США, бажаючи розділити долю своєї країни. Окупанти розграбували його бібліотеку; як єврей він був змушений піти з «Анналів» і публікувався там під псевдонімом. Блок взяв активну участь в русі Опору, був змушений перейти на нелегальне становище.

У березні 1944 року був заарештований гестапо і стійко витримував всі тортури, не розкривши ні імен, ні явок. 16 червня того ж року був розстріляний разом з групою патріотів, але в першу чергу не через своє єврейське походження, а за участь у русі опору. Його останніми словами були: «Хай живе Франція».

Наукова діяльність[ред.ред. код]

Блок — соціальний історик, сфера його інтересів — аграрна історія, феодальний лад середньовічної Європи, але кінцева мета — дати комплексний аналіз суспільства. Саме тому він активно бажав об'єднати зусилля вчених різних спеціальностей на сторінках «Анналів».

У книзі «Характерні риси французької аграрної історії» (1931) в центрі уваги Блока — поземельні відносини, але не меншою мірою — прийоми землекористування, сільськогосподарська техніка, кількість і склад народонаселення, ландшафти тощо. Блок прагнув включити в аграрну історію і історію відносин влади («Королі і серви: глава з історії епохи Капетингів»; 1920).

У роботі «Королі-Чудотворці. Нарис уявлень про надприродний характер королівської влади, розповсюджений переважно у Франції та в Англії» (1924) Блок аналізує так зване «Королівське диво» — поширені в народі вірування і ритуали, пов'язані з уявленнями, що монархи Англії та Франції можуть зцілювати накладанням рук. Таким чином Блок показує, що монархія виступає як сила, що об'єднує владу і магію. Ця книга, яка була майже не помічена в момент публікації, зараз вважається однією з основних в історії ментальності.

Соціальна історія, в інтерпретації Блока, — не тільки історія стосунків землеволодіння і королівської влади, форм селянської залежності і помісної експлуатації; не обмежується вона і вивченням систем землекористування. Вона включає в себе як невід'ємний компонент людської свідомості, названу ментальність і тільки через них стає зрозумілою і знаходить сенс для історика. Історія — не «вивчення минулого», а «наука про людей у ​​часі», «про людину в суспільстві». Для Блока навіть страх перед пеклом — важливий соціальний фактор середньовіччя.

Методологія історії[ред.ред. код]

Метою своїх досліджень Блок бачив розгляд методів, які застосовувалися в історичних дослідженнях, опис історії такою, якою вона, на його переконання, буде в подальшому. Предметом історичного дослідження за Блоком має бути людина в часі. На підставі цього він висуває і обґрунтовує поняття історичного часу, який має служити для міцної фіксації історичних подій у часі.

Другою проблемою, яка розробляється Блоком є ​​проблема історичного спостереження. Для нього минуле — це певна заданість, яку не можна змінити і сприйняття цього минулого безпосередньо не можливо. Тому історик пропонує і методи за допомогою яких найбільш якісно можна аналізувати історичні джерела, а також методи їх більш широкого аналізу.

Бібліографія[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. data.bnf.fr: платформа відкритих даних — 2011.