Мегалодон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мегалодон
Carcharodon megalodon size compasison with man.png
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Хрящові риби (Chondrichthyes)
Підклас: Пластинозяброві (Elasmobranchii)
Надряд: Акули (Selachimorpha)
Ряд: Ламноподібні (Lamniformes)
Родина: Оселедцеві акули (Lamnidae)
(Müller and Henle, 1838)
Рід: Кархародон (Carcharodon)
Вид: Мегалодон
Біноміальна назва
Carcharodon megalodons
Agassiz, (1843)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Carcharodon megalodon
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Carcharodon megalodon
Fossilworks: 202672

Мегалодон, кархародон мегалодон (лат. Carcharodon megalodon) — найбільша акула всіх часів. Стародавня акула, імовірно, була схожа на споріднену їй білу акулу (лат. Carcharodon carcharias). Відома завдяки великій кількості величезних зубів (до 15 см в довжину), знайдених в океанах і гірських пластах світу. Назва акули походить від двох слів грец. μεγας — великий та грец. οδους — зуб. На початку 20-го століття були зроблені оцінки, за якими монструозна риба могла сягати довжини до 100 футів (близько 30 м). Сучасні, більш обережні оцінки дають змогу припустити, що мегалодон за лінійними розмірами був приблизно вдвічі більший за білу акулу. Стан та обставини знаходження деяких зубів свідчать про відносно недавній час існування цього виду, дехто на цих підставах навіть припускає, що мегалодон існує і досі. Втім окрім непрямого висновку по зубах жодних інших свідчень про те, що акула й зараз живе десь в океані немає.

Порівняльні розміри мегалодона (сірий і червоний), китової акули (фіолетовий), великої білої акули (зелений) і людини (синій) в масштабі.
Зуб мегалодона з дна океану

Час існування[ред.ред. код]

Криптозоологи стверджують, що ця тварина могла зберегтися дотепер. Майже всі, хто досліджував можливість існування величезного мегалодона, розуміють, що, якщо він і вимер, в геологічному масштабі часу це трапилося зовсім нещодавно. Істота жила 50 млн років тому, але науково доведено, що жив він і в пізньому голоцені або ранньому плейстоцені, тобто, всього 10 000 років тому. Дуже великі тварини теоретично можуть залишатися прихованими від сучасної науки, особливо в недосліджених океанічних глибинах нашої планети. Так, відома латимерія (кістепера риба), що жила понад 75 млн років тому, вважалася вимерлою і була випадково виловлена в XIX столітті.

За іншою версією[Джерело?], вік зубів мегалодона, визначений у 10 000 років є помилковим. Ці акули вимерли приблизно 2,6-2,3 млн років тому. Її розквіт досяг у ранньому міоцені, близько 16 млн років тому. В цей час мегалодон мешкав у північній півкулі, насамперед біля узбережжя Північної Америки та Європи, а також в Індійському океані. З часом поширилися на південь — до Південної Америки та Південно-Східної та Східної Азії. Середина міоцена відмічена найбільшою чисельністю цієї акули.

Найдовше за все вони затрималися в Південній Півкулі. Вони були мисливцями на примітивних китів, особливе цетотеріїв (дрібні стародавні вусаті кити). Його жертви населяли мілководні теплі шельфові моря.

Тривалий час вважалося, що причиною зникнення мегалодону є зміна клімату. Під час похолодання клімату в пліоцені льодовики «зв'язали» величезні водні маси і багато шельфових морів зникли. Карта океанських течій змінилася. Океани стали прохолоднішими. Кити змогли вижити, сховавшись в багатих планктоном холодних водах. Для мегалодонів це виявилося смертним вироком. Свою роль могли відіграти і косатки, що з'явилися тоді ж, поїдаючі памолодь мегалодонів. Проте ця теорія виявилася хибною.

У 2015—2016 роках вчені з Цюріхського університету прийшли до думки, що причиною зникнення є значне зменьшення чисельності здобичи мегалодону: зникли морські ссавці-жертви акули, водночас з'явилися предки косаток та великих білих акул, що виявилися успішними суперниками мегалодону, відтіснив ту від харчових ресурсів.

У книзі Девіда Стеда «Акули й скати австралійських морів» наводиться факт зустрічі в 1918 році з мегалодоном ловців омарів Порт-Стефанса (рос.):


Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  1. Klimley, Peter; Ainley, David. «Great White Sharks: The Biology of Carcharodon carcharias» — Academic Press, 1996 ISBN 0-12-415031-4.
  2. Arnold, Caroline. «Giant Shark: Megalodon, Prehistoric Super Predator» — Houghton Mifflin, 2000. ISBN 978-0-395-91419-9.
  3. Bruner, John. «The Megatooth shark» — FLMNH. 16/I/2008.
  4. Renz, Mark. «Megalodon: Hunting the Hunter» — PaleoPress, 2002. ISBN 0-9719477-0-8.
  5. Биологи выяснили, что стало причиной гибели крупнейшей акулы в истории

Посилання[ред.ред. код]

Відео[ред.ред. код]

Spotted eagle ray lineart.jpg Це незавершена стаття про хрящових риб.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.


Dunkleosteus Це незавершена стаття про викопних риб.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.