Модель-вид-контролер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Діаграма взаємодії між компонентами шаблону

Моде́ль-вигляд-контро́лер (або Модель-вид-контролер, англ. Model-view-controller, MVC) — архітектурний шаблон, який використовується під час проектування та розробки програмного забезпечення.

Цей шаблон поділяє систему на три частини: модель даних, вигляд даних та керування. Застосовується для відокремлення даних (модель) від інтерфейсу користувача (вигляду) так, щоб зміни інтерфейсу користувача мінімально впливали на роботу з даними, а зміни в моделі даних могли здійснюватися без змін інтерфейсу користувача.

Мета шаблону — гнучкий дизайн програмного забезпечення, який повинен полегшувати подальші зміни чи розширення програм, а також надавати можливість повторного використання окремих компонентів програми. Крім того використання цього шаблону у великих системах призводить до певної впорядкованості їх структури і робить їх зрозумілішими завдяки зменшенню складності.

Компоненти[ред.ред. код]

Архітектурний шаблон Модель-Вид-Контролер (MVC) поділяє програму на три частини. У тріаді до обов'язків компоненту Модель (Model) входить зберігання даних і забезпечення інтерфейсу до них. Вигляд (View) відповідальний за представлення цих даних користувачеві. Контролер (Controller) керує компонентами, отримує сигнали у вигляді реакції на дії користувача, і повідомляє про зміни компоненту Модель. Така внутрішня структура в цілому поділяє систему на самостійні частини і розподіляє відповідальність між різними компонентами.

MVC поділяє цю частину системи на три самостійні частини: введення даних, компонент обробки даних і виведення інформації. Модель, як вже було відмічено, інкапсулює ядро даних і основний функціонал з їх обробки. Також компонент Модель не залежить від процесу введення або виведення даних. Компонент виводу Вигляд може мати декілька взаємопов'язаних областей, наприклад, різні таблиці і поля форм, в яких відображається інформація. У функції Контролера входить моніторинг за подіями, що виникають в результаті дій користувача (зміна положення курсора миші, натиснення кнопки або введення даних в текстове поле).

Зареєстровані події транслюються в різні запити, що спрямовуються компонентам Моделі або об'єктам, відповідальним за відображення даних. Відокремлення моделі від вигляду даних дозволяє незалежно використовувати різні компоненти для відображення інформації. Таким чином, якщо користувач через Контролер внесе зміни до Моделі даних, то інформація, подана одним або декількома візуальними компонентами, буде автоматично відкоригована відповідно до змін, що відбулися.

Реалізації[ред.ред. код]

Концепція MVC вперше застосувалася при проектуванні мови програмування Smalltalk як модель для інтерфейсу користувача [1][2]. Також в область застосування концепції входить реалізація каркаса Документ-Вид (Document-View) в рамках бібліотеки MFC[3] для мови Visual C++ [4]. У сучасних технологіях концепція MVC представлена схемою JSP Model 1/2 для динамічної обробки Web-змісту на основі Java Server Pages (JSP)[5].

Java[ред.ред. код]

У мові програмування Java концепція MVC підтримується на рівні стандартних класів-бібліотек. В результаті використання парадигми MVC програміст отримує в своє розпорядження могутню структуру об'єктів-компонентів, функції яких чітко розмежовані, що гарантує надійність і розширюваність системи, що розробляється.

ASP.NET[ред.ред. код]

2009 року Microsoft випустив каркас ASP.NET MVC з відкритими кодами.

Objective-c[ред.ред. код]

Model-View-Controller Cocoa Core Competencies (iOS Developer Library) iOS MVC pattern

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. LaLonde, W.R. and J.R. Pugh, Inside Smalltalk, Volume II, Prentice-Hall, 1991.
  2. Krasner, G.E. and S.T. Pope, A cookbook for using the Model-View-Controller user interface paradigm in Smalltalk-80, Journal of Object-Oriented Programming, 1(3), pp. 26-49, August/September 1988, SIGS Publications, New York, NY, USA, 1988.
  3. MFC Microsoft Foundation Classes - Бібліотека базових класів Microsoft. Бібліотека класів мови C++, призначена для розробки застосунків для Windows
  4. Kruglinski, D., Inside Visual C++, Microsoft Press, 1995.
  5. JSP (Java Server Pages) - Серверні сторінки Java. Технологія створення динамічних Web-сторінок з використанням Java.